Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
cazierul judiciar pentru asociatii/administratorii straini - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


cazierul judiciar pentru asociatii/administratorii straini


13 replies to this topic

#1 elmam

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 208 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:informare

Postat 29 June 2010 - 10:42 AM

De unde obtin cazierul judiciar asociatii straini?Am sunat la IGPR si mi-au spus ca stiu despre ce e vorba, dar nu au primit nicio instructiune in acest sens. Sper sa nu spuna sa-si obtina cazierul judiciar strainii din tara lor, mai ales ca au prevazut in ordonanata ca acest cazier se elibereaza in mod special pentru inscrierea in reg. operatorilor intracomunitari.
elma



#2 ionela-stefania

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 43 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 29 June 2010 - 11:22 AM

Ce-i fara domiciliu sau resedinta in Romania isi vor ridica Certificatul din tara lor, ptr.UE cu apostila.

Fisiere atasate





#3 bic

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 30 June 2010 - 08:40 AM

Vezi postareaelmam, la Jun 29 2010, 10:42 AM, a spus:

De unde obtin cazierul judiciar asociatii straini?Am sunat la IGPR si mi-au spus ca stiu despre ce e vorba, dar nu au primit nicio instructiune in acest sens. Sper sa nu spuna sa-si obtina cazierul judiciar strainii din tara lor, mai ales ca au prevazut in ordonanata ca acest cazier se elibereaza in mod special pentru inscrierea in reg. operatorilor intracomunitari.



Nu se poate din UE
In lege scrie eliberate de autoritatile romane



#4 elmam

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 208 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:informare

Postat 30 June 2010 - 11:54 AM

Asa este, se obtine de la IGPR( inspectoratul general al politiei),am sunat la ei si sunt in permanenta ocupati.A aflat cineva ce acte trebuiesc depuse pentru obtinerea cazierului?
elma



#5 mihael@

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 88 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 30 June 2010 - 01:58 PM

http://www.politiacapitalei.ro/index.php?o...amp;Itemid=1401



#6 mony23

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1239 Postari:
  • Location:

Postat 01 July 2010 - 01:06 AM

pentru inregistrarea in ROI avem nevoie de cazier pers juridica si fizica?
Am invatat ca succesul se masoara nu atat prin pozitia pe care cineva a castigat-o in viata cat prin obstacolele pe care el le-a depasit incercand sa invinga.



#7 mihaela-banciu

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 02 July 2010 - 04:53 PM

Buna ziua!

Cei de la IGPR dau info cum cred de cuvinta la ora respectiva. Am solicitat telefonic informatia, si au replicat ca nu se poate obtine cazierul judiciar pt administratori-cetateni straini care nu au resedinta in Ro nici chiar daca ar veni personal la biroul lor.

Informatia noua data de serv cazier jud constanta este:
- administratorul cetatean strain merge la un notar si face imputernicire (model imputernicire pt eliberare cazier judiciar se gaseste la notar)/procura notariala pe numele unei pers. din societate pe care o delega si imputerniceste pt a face toate demersurile etc in numele lui . Daca imputernicirea este facuta in tara straina (ex. italia) , originalul se traduce in ro si se legalizeaza.IMPORTANT: notarul (cel care emite prima imputernicire) tb sa aplice APOSTILA CONFORM CONVENTIEI DE LA HAGA DIN 1961. FARA ACEASTA APOSTILA ACTUL ESTE NUL.

- Copie dupa CI sau certificatul de nastere al administratorului de unde reiese numele parintilor - legalizata, tradusa

sper sa va ajute

:lnr (1):



Vezi postareaelmam, la Jun 30 2010, 12:54 PM, a spus:

Asa este, se obtine de la IGPR( inspectoratul general al politiei),am sunat la ei si sunt in permanenta ocupati.A aflat cineva ce acte trebuiesc depuse pentru obtinerea cazierului?




#8 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 02 July 2010 - 09:35 PM

Multumim pt informatie.



#9 roxous

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 06 July 2010 - 07:00 AM

inteleg ca cetatetii straini nu pot obtine cazierul judiciar pentru inscriera in ROI, chiar daca sunt in Romania si ar putea sa mearga ei personal?



#10 roxous

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 06 July 2010 - 12:23 PM

Ma puteti ajuta cu un sfat in legatura cu procura?
Este valabila procura de administrare facuta la notar de catre asociatul unic al societatii (cetatean strain) pentru a-l reprezenta in orice situaitie? In procura scrie scrie pe lange multe altele: "Mandatarul meu ma va reprezenta in fata persoanelor fizice si juridice, inclusiv in fata organelor de stat si justitie, facand cereri si memorii precum si toate actele necesare in vederea sustinerii si apararii drepturilor si intereselor societatii mai sus mentionate, putand semna in numele meu si pentru societate oriunde va fi nevoie".
Este OK daca merg cu aceasta procura sau va trebui sa fac alata special pentru scoaterea cazierului judiciar?
Va multumesc!


Vezi postareamihaela-banciu, la Jul 2 2010, 05:53 PM, a spus:

Buna ziua!

Cei de la IGPR dau info cum cred de cuvinta la ora respectiva. Am solicitat telefonic informatia, si au replicat ca nu se poate obtine cazierul judiciar pt administratori-cetateni straini care nu au resedinta in Ro nici chiar daca ar veni personal la biroul lor.

Informatia noua data de serv cazier jud constanta este:
- administratorul cetatean strain merge la un notar si face imputernicire (model imputernicire pt eliberare cazier judiciar se gaseste la notar)/procura notariala pe numele unei pers. din societate pe care o delega si imputerniceste pt a face toate demersurile etc in numele lui . Daca imputernicirea este facuta in tara straina (ex. italia) , originalul se traduce in ro si se legalizeaza.IMPORTANT: notarul (cel care emite prima imputernicire) tb sa aplice APOSTILA CONFORM CONVENTIEI DE LA HAGA DIN 1961. FARA ACEASTA APOSTILA ACTUL ESTE NUL.

- Copie dupa CI sau certificatul de nastere al administratorului de unde reiese numele parintilor - legalizata, tradusa

sper sa va ajute

:lnr (1):



Vezi postareaelmam, la Jun 30 2010, 12:54 PM, a spus:

Asa este, se obtine de la IGPR( inspectoratul general al politiei),am sunat la ei si sunt in permanenta ocupati.A aflat cineva ce acte trebuiesc depuse pentru obtinerea cazierului?




#11 taga

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 06 July 2010 - 02:43 PM

Legea nr. 290/2004 privind cazierul judiciar



#12 roxous

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 07 July 2010 - 12:55 PM

Pentru cei interesati:

actele au fost:

copie dupa pasaport cetatean strain
copie dupa CI a imputernicitului
imputernicire in original (daca este speciala pentru cazier judiciar; daca e o imputernicire universala se opreste doar copia)


Cetateanul strain se afla in Romania, de aceea a trebuit sa faca procura in Romania. Iar pentru ca un notar sa faca o imputernicire in romaneste pentru un strain care vorbeste alta limba a fost nevoie si de un traducator autorizat, care si-a pus stampila pe imputernicire. In total ne-a costat: 70 ron imputernicirea, 50 ron traducatorul autorizat si 12 lei la politie (10 ron trezorerie si 2 lei trimbrele - astea le-am platit acolo la politie). Cazierul se va elibera in 7 zile.



#13 ionela-stefania

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 43 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 07 July 2010 - 01:13 PM

Detalii importante !!!! Nu comentez prea multe deoarece ma preg.ptr.licenta.

Fisiere atasate





#14 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 08 July 2010 - 09:09 PM

Multumim pt. detalii si bafta la licenta.






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL