Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
persoana fizica autorizata - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


persoana fizica autorizata


4 replies to this topic

#1 mihairoxana

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 29 June 2010 - 11:13 PM

Buna... Am autorizatie PFA cu cod CAEN 4631: COMERT CU RIDICATA AL LEGUMELOR SI FRUCTELOR din 2009. Am avut un control si mi s a spus ca imi trebuie casa de marcat...unii spun ca imi trebuie casa de marcat altii spun ca nu imi trebuie, nici nu eu nu stiu ce sa mai cred. Achizitionez marfa din UE si as dori sa stiu ce acte imi trebuie ca sa fiu in regula. Va rog sa ma ajutati cu un raspuns. Multumesc !



#2 godzila

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 80 Postari:

Postat 03 July 2010 - 07:36 PM

Vezi postareamihairoxana, la Jun 29 2010, 11:13 PM, a spus:

Buna... Am autorizatie PFA cu cod CAEN 4631: COMERT CU RIDICATA AL LEGUMELOR SI FRUCTELOR din 2009. Am avut un control si mi s a spus ca imi trebuie casa de marcat...unii spun ca imi trebuie casa de marcat altii spun ca nu imi trebuie, nici nu eu nu stiu ce sa mai cred. Achizitionez marfa din UE si as dori sa stiu ce acte imi trebuie ca sa fiu in regula. Va rog sa ma ajutati cu un raspuns. Multumesc !
- Toti agentii economici care efectueaza tranzactii cu persoane fizice sunt obligati sa posede case de marcat fiscale. Daca lucrati doar cu persoane juridice, puteti emite facturi si chitante catre acestia fara a fi nevoiti sa cumparati casa de marcat.
- Nu aveti voie sa incepeti activitatea unui punct de lucru inainte de a avea fiscalizata casa de marcat.
- In termen de 24 de ore de la fiscalizarea casei de marcat trebuie sa va prezentati la Administratia Financiara de care apartine punctul de lucru, cu o Declaratie de Instalare eliberata de unitatea de service, pentru a vi se inregistra fiscalizarea.
- Bonurile emise catre clienti trebuie sa contina descrierea exacta a produselor sau a serviciilor platite. Asadar aveti obligatia de a avea memorate in casa de marcat toate denumirile produselor si serviciilor pe care le comercializati.
- Aveti obligatia de a efectua un raport zilnic de golire la sfarsitul fiecarei zile in care ati folosit casa de marcat (raport Z). Deasemenea lunar trebuie depus un raport fiscal la Administratia Financiara pentru totalul vanzarilor lunii precedente, raport care se scoate de catre personalul de service.
- Aveti obligatia de a avea afisat la vedere textul "Va rugam solicitati si pastrati bonul fiscal".
- Dupa incetarea activitatii unui punct de lucru aveti obligatia de a preda la Administratia Financiara, impreuna cu un reprezentant al unitatii de service, memoria fiscala a casei de marcat.




#3 A_taretare

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 34 Postari:

Postat 03 July 2010 - 08:29 PM

Eu am casa de marcat fiscalizata, am trecute codurile, am scos zilnic raportul Z, insa lunar nu am scos nimic si nici nu am depus nimic la Administratia Financiara.Sunt la norma de venit.
Nu am contract de service.....E obligatoriu in primul an?, daca am casa in garantie?
Sunt cam debusolata, ma puteti lamuri care-i treaba cu depunerea lunara a raportului ?



#4 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 04 July 2010 - 11:31 PM

Depunerea lunara a raportului X e abrogata de mult.
Raportul lunar ( Raport X ) de regula il cer ca sa ma verific cu valoarea lunara a raporturilor Z .
Din cate stiu nu e obligatoriu contract de service.



#5 A_taretare

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 34 Postari:

Postat 05 July 2010 - 07:08 PM

Ms Florin, era usor crispata....am doar 4 luni de cand am infiintat un coafor si mi-era ca am gresit....
Ms inca o data de raspuns, eram nerabdatoare sa aflu !






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL