Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
cas la pfa? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


cas la pfa?


28 replies to this topic

#21 sintax

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 94 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Ploiesti

Postat 09 August 2010 - 11:41 AM

Vezi postareaG David, la Jul 28 2010, 10:59 AM, a spus:

Daca nu exista un contract individual de munca la alta unitate este obligatorie asigurarea pentru pensie.
Legea pensiilor nr. 19/2000, prevede ;
ART. 5 (1) In sistemul public sunt asigurate obligatoriu, prin efectul legii:
IV. persoanele care se afla in una dintre situatiile urmatoare:
c) membri ai asociatiei familiale;
d) persoane autorizate sa desfasoare activitati independente;


merci de ajutor David. eu stiam ca (,) contributia la somaj si pensie nu este obligatorie ci optionala (d c sa cotizez ptr.ceva de care nu o sa am nevoie). dar in fine asta e.

mai am o intrebare referitoare la atingerea pragului de 35000 de euro sau cat este la PFA (sa treci platitor de TVA). cand se atinge pragul asta cei de la finante de instiinteaza ca treci platitor de TVA, sau trebe sa ma duc eu la ei "sa ii rog" sa faca treaba asta?

thx



#22 Popu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 130 Postari:

Postat 09 August 2010 - 11:55 AM

Vezi postareasintax, la Aug 9 2010, 12:41 PM, a spus:

Vezi postareaG David, la Jul 28 2010, 10:59 AM, a spus:

Daca nu exista un contract individual de munca la alta unitate este obligatorie asigurarea pentru pensie.
Legea pensiilor nr. 19/2000, prevede ;
ART. 5 (1) In sistemul public sunt asigurate obligatoriu, prin efectul legii:
IV. persoanele care se afla in una dintre situatiile urmatoare:
c) membri ai asociatiei familiale;
d) persoane autorizate sa desfasoare activitati independente;


merci de ajutor David. eu stiam ca (,) contributia la somaj si pensie nu este obligatorie ci optionala (d c sa cotizez ptr.ceva de care nu o sa am nevoie). dar in fine asta e.

mai am o intrebare referitoare la atingerea pragului de 35000 de euro sau cat este la PFA (sa treci platitor de TVA). cand se atinge pragul asta cei de la finante de instiinteaza ca treci platitor de TVA, sau trebe sa ma duc eu la ei "sa ii rog" sa faca treaba asta?

thx

Ei nu au de unde sa stie ca un contribuabil a depasit pragul de 119.000 RON. Este obligatia ta sa mergi la finante sa declari chestia asta ...(parca in termen de 15 zile de la depasire). Pragul asta de 35.000 € (119.000 RON) nu este doar pentru PFA, este pentru toti

Aceasta postare a fost editata de Popu: 09 August 2010 - 11:55 AM




#23 Vital

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 146 Postari:

Postat 09 August 2010 - 11:59 AM

Se pare că ambii ați fost undeva în vreun concediu și nu sunteți la curent cu cele întâmplate în ultima lună. Vedeți OUG 58/2010 și normele ei metodologice (în special cele pentru art. III) și o să vedeți că lucrurile s-au schimbat radical. Nu am să spun mai multe. Există deja un topic care discută aceste lucruri:

http://www.conta.ro/...showtopic=41282



#24 sintax

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 94 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Ploiesti

Postat 09 August 2010 - 01:54 PM

Vezi postareaPopu, la Aug 9 2010, 12:55 PM, a spus:

Vezi postareasintax, la Aug 9 2010, 12:41 PM, a spus:

Vezi postareaG David, la Jul 28 2010, 10:59 AM, a spus:

Daca nu exista un contract individual de munca la alta unitate este obligatorie asigurarea pentru pensie.
Legea pensiilor nr. 19/2000, prevede ;
ART. 5 (1) In sistemul public sunt asigurate obligatoriu, prin efectul legii:
IV. persoanele care se afla in una dintre situatiile urmatoare:
c) membri ai asociatiei familiale;
d) persoane autorizate sa desfasoare activitati independente;


merci de ajutor David. eu stiam ca (,) contributia la somaj si pensie nu este obligatorie ci optionala (d c sa cotizez ptr.ceva de care nu o sa am nevoie). dar in fine asta e.

mai am o intrebare referitoare la atingerea pragului de 35000 de euro sau cat este la PFA (sa treci platitor de TVA). cand se atinge pragul asta cei de la finante de instiinteaza ca treci platitor de TVA, sau trebe sa ma duc eu la ei "sa ii rog" sa faca treaba asta?

thx

Ei nu au de unde sa stie ca un contribuabil a depasit pragul de 119.000 RON. Este obligatia ta sa mergi la finante sa declari chestia asta ...(parca in termen de 15 zile de la depasire). Pragul asta de 35.000 € (119.000 RON) nu este doar pentru PFA, este pentru toti


cum adica vine asta ca cei de la finante nu stiu cand depasesti acea suma, cand tu te duci si depui in fiecare an declaratia 200? asta este culmea? adica sa ma duc eu sa ii trag de maneca de idiot sa imi complic treaba, nu?

Aceasta postare a fost editata de sintax: 09 August 2010 - 01:55 PM




#25 papamuntz

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 25 August 2010 - 09:16 PM

Buna ziua,


Am o intrebare in legatura cu care este contributia ce trebuie platita la Casa judeteana de pensii pentru un PFA la norma de venit, care nu are carte de munca si obtine venituri doar din activitati independente.

Va multumesc anticipat!

O zi buna!



#26 A_taretare

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 34 Postari:

Postat 25 August 2010 - 09:36 PM

Pai, in primul rand, trebuie sa citesti topicurile de mai sus si te vei lamuri.Asta ca sa nu innebunim cautand raspunsuri prin zeci de topicuri.
La norma de venit, PFA-ul plateste 10,5% inmultit cu Norma de venit / 12.
Asta in cazul in care PFA-ul a avut activitate de la inceputul anului.
La aceeasi baza de calcul se plateste 0,5% somaj
La sanatate se schimba regula.Acolo nu poti plati decat minim 5,5% din 600 pe luna sau daca ai venitul net peste 7200 din acest venit impartit la 12.
De aceea nu afecteaza OUG 58 declaratia la SANATATE.



#27 papamuntz

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 26 August 2010 - 10:54 AM

Vezi postareaA_taretare, la Aug 25 2010, 10:36 PM, a spus:

Pai, in primul rand, trebuie sa citesti topicurile de mai sus si te vei lamuri.Asta ca sa nu innebunim cautand raspunsuri prin zeci de topicuri.
La norma de venit, PFA-ul plateste 10,5% inmultit cu Norma de venit / 12.
Asta in cazul in care PFA-ul a avut activitate de la inceputul anului.
La aceeasi baza de calcul se plateste 0,5% somaj
La sanatate se schimba regula.Acolo nu poti plati decat minim 5,5% din 600 pe luna sau daca ai venitul net peste 7200 din acest venit impartit la 12.
De aceea nu afecteaza OUG 58 declaratia la SANATATE.



deci faptul ca PFA-ul nu are si carte de munca nu afecteaza cu nimic procentul de 10,5% , sa inteleg ca si cei care au carte de munca si cei fara au aceeasi cota de impozitare de 10,5% din norma de venit...

Corect?

Multumesc!


O zi buna!



#28 naiman_a

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 182 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:TULCEA
  • Interests:afaceri

Postat 26 August 2010 - 02:37 PM

deci agrntul asigurator care are carte de munca la alta societate comerciala, depune declaratiile la pensii si somaj ? DA sau NU ?

O zi buna!
[/quote]

Aceasta postare a fost editata de naiman_a: 26 August 2010 - 02:38 PM

O zi buna!

Doua lucruri se platesc pe lumea asta : Prostia si domnia
naiman_a@yahoo.com



#29 dani77

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 33 Postari:

Postat 14 September 2010 - 01:38 PM

Si pentru PFA in sistem real? Pe baza 220?
Sunt in ceata total, stiu... :lnr (1):






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL