Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Jurnale de vanzari/cumparari - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Jurnale de vanzari/cumparari


6 replies to this topic

#1 Lyvyoo

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 146 Postari:

Postat 01 July 2010 - 12:27 PM

CU noul TVA de 24% jurnalul de vanzari si cel de cumparari vor trebui inlocuite? Evident ca nu au cota de 24% trecuta si nu cred ca se poate modifica cu pixul din 19 in 24.
Asadar ce facem cu jurnalele detinute pana acum?



#2 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 01 July 2010 - 12:50 PM

Ba da, chiar asa: modificati cu pixul 19% in 24% pe orice document continand date dupa 1.07.2010 (inclusiv facturi etc.). Doar in cazul contractelor, in caz ca ati pus explicit procentul de TVA poate ar trebui act aditional.

Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#3 fboji

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1114 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 02 July 2010 - 12:33 PM

Hehee, de cate ori am modificat cu pixul pe jurnalele TVA in decursul anilor :lnr (1):
Daca ti se pare simplu ce ai de facut... inseamna ca nu cunosti toate amanuntele Imagine postata



#4 Ada7Andreea

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 04 March 2012 - 08:36 AM

Va rog sa ma ajutati, ce trebuie sa trec in registru cumparari?


Am facturi cu diferite achizitii, astea stiu ca trebuie trecute in registru cumparari.


1. Contributiile la sanatate si la pensii se trec?


2 .Bonurile fiscale cu diferite achizitii se trec?


3. Bonurile fiscale cu achizitie combustibili (benzina/motorina) se trec? Am uitat sa mentionez ca sunt pfa neplatitor de tva in sistem real, cod caen 0150, ma ocup cu agricultura si folosesc combustibilii pt utilaje. Am inteles ca trebuie sa am trecut pe bonurile fiscale denumirea cumparatorului si nr. de inmatriculare a autovehicului. Eu nu am trecute aceste date pe bonuri, in cazul acesta se pot trece in registru cumparari?


4. Impozitele se trec?


5. Taxa anuala pt asociatia pomicultorilor o trec?


Va multumesc.





#5 Tzica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 161 Postari:

Postat 04 March 2012 - 02:03 PM

D.p.d.v. contabil sau fiscal avem Registru Jurnal Incasari si Plati (conform omfp 1040) si Jurnal de Vanzari si Jurnal de cumparari (acestea doua ne sunt "bagate" pe gat datorita art.152 NM 63 din CF), JVC fiind necesare pentru evidenta in vederea depasirii plafoanelor stabilite pentru trecerea la platitor de TVA, si/sau completare pardalnica de D 392.Deci:
1.Da se trec in RJIP , nu se trec in JC;
2.Da se trec in RJIP, da musai sa apara in JC pentru evidenta mai sus mentionata;
3.Da se trec in RJIP, da musai sa apara in JC pentru evidenta mai sus mentionata.Datele respective, Nume, CUI si nr le treceti dvs, cu pixul pe fiecare bonuletz in parte;
4.Da se trec in RJIP, nu se trec in JC;
5.Da se trece in RJIP, nu se trece in JC.

(fireste la sfasit de an luam in vedere ce scrie la art.52 din omfp 1040, adica...ch deductibile/nedeductibile).



#6 Ada7Andreea

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 05 March 2012 - 08:13 PM

Unde trec valoarea facturilor emise in jurnalul pt vanzari?


La coloana 17 sau 18?


Col. 17 Livrari de bunuri scutite fara drept de deducere


sau


Col. 18 Operatiuni neimpozabile


Multumesc.





#7 SERBAN MARIANA

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 789 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:BUCURESTI

Postat 07 March 2012 - 09:18 AM

la coloana 18 Operatiuni neimpozabile
RIANA784


Treburile ce se pot indeplini cu blandete niciodata nu dau gres






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL