Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
recuperare sume acordate eronat - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


recuperare sume acordate eronat


8 replies to this topic

#1 Maria Baciu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 01 July 2010 - 10:18 PM

Buna-seara!
S-a acordat eronat un spor in luna ianuarie 2010.Cum il pot recupera ? In luna iulie 2010 scad acel spor in suma bruta din salariul brut al salariatului sau calculez cat a primit in mana persoana in cauza pentru acel spor si il retin din salariul net.Am de facut vreo declaratie rectificativa ?



#2 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 02 July 2010 - 12:16 AM

cel mai usor: in luna constatarii greselii se calculeaza brutul aferent acestui spor si se retine pe stat. Atentie insa la recalcularea impozitului pe salarii, mai ales daca are deduceri personale.
cel mai greu: se refac statele respective si se depun declaratii rectificative.
In nici un caz nu se ia doar salariul net!!




#3 avdia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 194 Postari:
  • Gender:Female

Postat 06 January 2011 - 02:32 PM

S-a calculat gresit impozitul pe salarii pt noiembrie, mai exact cu 12 lei mai putin (nu s-a preluat corect coeficientul din luna anterioara). acum am retinut pe statul de plata din decembrie cei 12 lei angajatului. Pe ce cont trec, deoarece eu am trecut pe alte retineri si in balanta imi apare cont428.02 cu -12
lei.Articolul este 421=428.02 . Trebuie sa fac alt articol?

Am refacut si staul din noiembrie si nu stiu daca trebui e sa-l duc la ITM, fiindca nu imi afecteaza comisionul.
Fac rectiifcaiva la delaratia 100 pentru noiembrie.
Este bine asa sau ar mai trebui facut cev a anume?

Multumesc anticipat!

Aceasta postare a fost editata de avdia: 06 January 2011 - 02:36 PM




#4 bs09

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 65 Postari:

Postat 15 December 2011 - 04:56 PM

Buna seara,

Sunt pus in situatia de a corecta un stat de plata de acum 5 ani. Cu corectarea nu ar fi o problema, dar cum declar? Ce declaratii voi face?

Multumesc mult



#5 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 16 December 2011 - 06:53 AM

toate, rectificative



#6 bs09

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 65 Postari:

Postat 16 December 2011 - 08:24 AM

Vezi postareamihaela_cva, la 16 December 2011 - 06:53 AM, a spus:

toate, rectificative

De acord cu asta, dar ce formulare? Pe 112 sau pe alea vechi, cu dischete, bla, bla?



#7 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 18 December 2011 - 03:11 PM

alea vechi
Spor la munca!



#8 kaarthur

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 24 January 2012 - 02:48 PM

-Buna ziua, am de depus rectificative pentru statele din 2010. Am inteles ca le depun ca in anul 2010, toate declaratiile.
Intrebarea mea este care pot fii urmarile dupa ce redepun declaratiile la finante, si ITM???



#9 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 01 February 2012 - 12:28 AM

depinde cred ca de motivul rectificarii; in principiu nici una (nu uita de pensii, somaj, sanatate)






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

3 useri citesc topicul

0 membri, 3 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL