Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
de week-end, people ... - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


de week-end, people ...


15 replies to this topic

#1 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 02 July 2010 - 05:46 PM

http://www.youtube.com/watch?v=HkzLk_2A5Dg...feature=related

:lnr (1):



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 02 July 2010 - 07:05 PM

aerobic deosebit, pt noi, fetele ... (dupa reclama inclusa de provider) :lnr (1):

http://www.trilulilu.ro/petreradu1/4c8c1de...deo_google_com=

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 02 July 2010 - 08:43 PM




#3 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 02 July 2010 - 11:29 PM

Nici nu stii cat ma bucur Otilia ca ai trimis link-ul de pe youtube, imi place f. mult melodia, dar nu stiam cine o canta ! Superrrr :lnr (1):
Multumim pentru bonusurile de sfarsit de saptamana :laugh:
Atasez si eu doua melodii, sper sa va placa.
Fisier atasat  06_Playing_By_Heart.mp3   6.37MB   35 downloadsFisier atasat  Andain___Time.mp3   2.92MB   15 downloads

Dana




#4 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 04 July 2010 - 05:46 PM

Vezi postareaDana42, la Jul 3 2010, 12:29 AM, a spus:

Nici nu stii cat ma bucur Otilia ca ai trimis link-ul de pe youtube, imi place f. mult melodia, dar nu stiam cine o canta !
ma gugalit-o dupa versuri, asa ma gasit-o ... nici eu nu stiam cine o canta, dar e asa vesela si prietenoasa incat m-a cucerit

... nu pot deschide fisierele tale :laugh: , cred ca imi lipseste un codecs, ceva ... cine se pricepe sa ma ajute, va rog frumos ?? am incercat windows media player, VCD,... acum am descarcat si ITunes (+QuickPlayer), sa vedem daca se deschid asa ... alte idei in afara RealPlayer ??


mergeeee... e doar melodie, da ?

multumesc si eu, Dana :lnr (1):



#5 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 04 July 2010 - 07:18 PM

Da, sunt doar melodii, noi avem Winamp-ul acasa si merge f. bine, nu ma pricep sa pot spune de ce nu se pot deschide fisierele :laugh:...sorry.
Cu placere, Otilia :lnr (1): !

Dana




#6 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 04 July 2010 - 11:57 PM

Otilia , Ce browser folosesti ?
Ca eu cu internet explorer am avut probleme cu firefox sa descarcat usor si il merge chiar si cu windows media player.( desi eu stau mai mult pe linux, am trecut pe windows ca sa il testez, dar cu internet explorer face figuri asa ca treci pe firefox sau chrome ).
Orice player care stie mp3 ( si toate stiu ) trebuie sa il deschida.

Aceasta postare a fost editata de Florin_76: 04 July 2010 - 11:58 PM




#7 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 06 July 2010 - 09:51 PM

ms mult de tot, dragii mei dragi :lnr (1): , dar am zis deja ca "mergeeee"
am IE7 ... si windows media player 10 sau 11
+ ITunes din nou, ca l-am reinstalat vineri si a mers ok !

v-am pupat :laugh:

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 06 July 2010 - 09:53 PM




#8 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 06 July 2010 - 11:53 PM

Ti-as sugera sa treci pe firefox sau chrome ca sunt mai sigure si mai bune decat IE7, chiar si opera e mai bun ca IE7.



#9 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 07 July 2010 - 12:24 PM

multumesc frumos pt sfat :lnr (1):

obisnuinta e a 2-a natura :biggrin:



#10 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 15 August 2010 - 04:25 PM

Fisier atasat  Translatoarea_Catherine.wmv   6.91MB   35 downloads
Fisier atasat  Why_women_hate_football_2.wmv   823.8K   26 downloads
:lnr (1):

Dana




#11 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 12 November 2010 - 10:56 PM

Fisier atasat  Cersetor.gr_WMV_V9.wmv   3.59MB   15 downloads

Dana




#12 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 10 April 2011 - 10:55 PM

Everytime you go away
Paul Young

http://www.youtube.com/watch?v=W1wUrVUcT5I...feature=related



#13 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 25 April 2011 - 06:12 AM

Sa traiasca Arhitectul
de George Toparceanu

Pe strada Toamnei unde,
Pomii-și scuturau povara,
Locuia o cuconiță
Blondă și frumoasă -Clara!

Avea trup de crin și gura
Roșie ca o mușcată;
Sînii - două crizanteme
Și...era și măritată!

Soțul ei – Avram Barbulea
Voiajor prin toată țara,
Pleca luni de dimineață
Și venea sîmbătă seara.

Astfel că, în alte zile,
Clara dulce, drăgăstoasă
Marți și joi – să se distreze –
Mă primea pe mine-n casă.

Îi citeam poeme, versuri,
Mă-mbătam de glasul ei,
Ne spuneam povești, și-n urmă
Petreceam ca de-obicei.

Casa-n care dragei mele
Îi fusese scris să șadă,
Avea dou-apartamente
Cu balcoanele spre stradă.

Jos în gang, urcai o scară
Care-așa – din construire –
Nu avea altă intrare,
Nu avea altă ieșire.

Iar alături, stătea Sprința
Cu bărbatul – Haim Nane,
Care-avea tot astfel casa
Și tot astfel de balcoane.

Nimeni, nimeni; numai scara
Luminată de un bec.
Mă știa cînd vin la Clara,
Mai ales știa cînd plec.


Vremea-și împletea cununa,
Și destinul priveghea
Să gustăm din fericirea
Dragostei – și eu și ea!

Da-ntr-o noapte violentă,
Cînd cu draga mă…distram
Se-auziră pași pe scară,
Și ea-mi spune: - Vine-Avram!

Mă îmbrac în fugă, fulger,
Vinovat ca un borfaș
Și deschid în grabă ușa
Și-mi dau drumu-n balconaș.

Doamne, Tu, care scăpat-ai
De la jertfă pe Isac,
Fă și-acuma o minune
Și mă-nvață ce să fac?

Și precaut, fără voie,
Instinctiv, eu fac un salt
Și-ntr-o clipă sînt alături,
În balconul celălalt.

Situația e gravă;
Simt în creier un ciclon!
Ce mă fac dacă vecinul
Mă găsește în balcon?!

Să sar jos, cu neputință!
Trotuarul e departe,
Simt în cerebel o luptă
Și pe viață, și pe moarte!

Și de-odată se deschide
Ușa-ntr-un moment fatal,
Și-n chenarul ei apare...
Soțul Clarei, personal!

Eu îngheț și gura-mi mută
Nici o șoaptă nu îndrugă!
Și ridic în semn de spaimă
Brațele, în semn de rugă...

Pe cînd el, văzîndu-mi halul,
Ca să-mi cruțe umilința,
A dedus fară-ndoială
Că am fost surprins la…Sprința.


Și înțelegînd din semne
Că-i cer mila ca un prost,
Mi-a dat mîna să sar iarăși
În balconu-n care-am fost!

A deschis cu grijă ușa,
Nici un zvon să n-o alarme
Și, cu patos i-a spus Clarei,
Care se făcea că doarme:

- Nu ți-am spus eu, Clara dragă,
Cum că Sprința-i o stricată?
Uite de-unde are blana –
Skong – cu care-i îmbrăcată!

Vino-ncoa, poete dragă
Și iți jur pe Dumnezeu
Că n-o să ne știe nimeni.
Nici soția, nici chiar eu!

M-a condus de mînă vesel,
Iară eu priveam cuminte,
Trupul Clarei strîns în brațe
Cu o oră înainte.

Și cînd m-am văzut în stradă
M-am rugat, c-așa mi-e firea,
Să trăiască arhitectul
Care-a construit clădirea!

Fiindcă ce făceam eu dacă
Mă păștea un ghinion,
Și această casa-a Clarei
Avea numai un balcon?!

Aceasta postare a fost editata de mihaela_cva: 25 April 2011 - 06:14 AM




#14 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 28 April 2011 - 12:43 AM

"M-AM ENERVAT!" Revolta unei doctorande românce din Japonia: "Românii caută iod să se vindece de presupuse radiații, japonezii se duc la muncă!"


21 martie 2011

- Vineri seara, un mail pe adresa redacției Gândul.
"M-am enervat!" - semnat Cecilia Ioana Manoliu, doctorand în Științe Politice la Universitatea din Tsukuba.

Scrisoarea electronică suna așa:
"M-am enervat cand m-am uitat la televiziunile din țară : Japonia iad nuclear
1. universitatea m-a intrebat ce fac, ambasada nu
2. japonezii m-au intrebat ce fac, ambasada nu
3. Administratorul blocului a venit imdeiat dupa cutremur sa vada ce face blocul, nu casa lui. Nu m-a lasat in strada si mi-a dat un nou apartament in aceeasi zi
4. Ai nostri se bat pe zahar fara cutremur. aici dupa cutremur, tsunami si centrala nucleara avariata nu se bate nimeni pe nimic
5. Romanii cauta iod sa se vindece de presupuse radiatii, japonezii se duc la munca
Miercuri scolile erau deschise
Romanii dezbat daca luna o sa ne cada în cap , japonezii caută supravietuitori de 7 zile in continuu si la adaposturile pentru refugiatii din zonele afectate au anuntat ca au mai multi voluntari decat e nevoie.
Ce iad in Japonia asta"

Câteva minute mai târziu am vorbit cu tânăra doctorandă, care ne-a explicat mai pe larg motivul supărării ei - imaginea care li se prezintă românilor despre tragedia japonezilor este distorsionată, pur senzaționalistă, la ani lumină distanță de percepția pe care japonezii înșiși o au față de drama prin care trec. Dar cel mai mult a enervat-o pe Cecilia Manoliu imaginea românilor omorându-se pentru un kilogram de zahăr gratuit, în ziua în care "japonezii ei" își trăiau cu demnitate suferința, făcând bilanțul victimelor la o săptămână după cutremur și tsunami.
Cecilia Ioana Manoliu este doctorand în Științe Politice la Universitatea din Tsukuba. Trăiește în Japonia de trei ani, a trecut prin cutremurul de nouă grade, a văzut de aproape ce înseamnă un tsunami, iar în orașul ei sunt găzduiți acum cetățeni din Fukushima , oraș unde centrala atomică se confruntă cu probleme grave.
În centrul în care cetățenii din Fukushima sunt cazați nu mai sunt locuri. Nu pentru refugiați, ci pentru voluntari. Situația este aceeași în toată Japonia. Autoritățile îi anunță pe voluntari că sunt destui și nu mai au cu ce să ajute.
Școlile s-au redeschis, oamenii merg în continuare la muncă. Chiar și așa, Cecilia află, urmărind mass-media din Romania, că în Japonia "Apocalipsa" este în curs de desfășurare, iar viața pe care ea o vede reluându-și cursul este prezentată ca un "iad".
"Din punctul meu de vedere și privind din zona în care mă aflu eu, nu e nicidecum un iad. Sigur nu este o situație normală, dar iadul e departe. Eu sunt într-un oraș din (prefectura n.r.) Ibaraki . Găsesc mâncare, am apă, lumină, gaz. Nu se găsește benzină, pentru că e redirecționată către mașinile de salvare în zonele afectate. De fapt se găsește într-o oarecare măsură, dar e raționalizată, cam 10 litri", povestește Cecilia pentru Gândul.
"Nu e nici iad, nici apocalipsă. Nimeni nu s-a bătut pe zahăr aici, deși am trecut printr-un cutremur cu 300 de replici, tsunami și o centrală nucleară avariată. Sigur au fost zone extrem de avariate, dar în materie de civilizație Japonia nu a fost dată înapoi nici măcar cu o zi!



#15 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 06 June 2011 - 11:07 PM

Testament
(după Tudor Arghezi)

Nu-ți voi lăsa drept bunuri, după moarte,
decât o casă, fiule, o-mparte
cu frații tăi, așa cum socotiți,
căci altă casă n-o să mai primiți!
La anii mei (destui!), eu nu am știre
ca-n "epoca de tristă amintire",
hulită ieri, dar astăzi regretată,
să-și fi făcut atâtea griji un tată
că, după ce va trece-n neființă,
copiii n-or să aibă locuință.
Tu, vezi de pune banul peste ban,
balconul să-l închizi cu termopan,
să-l faci o locuință potrivită
pentru Getuța, dacă se mărită,
Gigel, cu-ai lui copii, câți or să fie,
să locuiască în bucătărie,
sufrageria, de-i compartimentată,
s-o folosești tu cu Mioara, tată,
iar dormitorul, de-l închiriați,
aveți și niște bani asigurați.
Ca să pot, azi, acest apartament
să vi-l asigur printr-un testament,
am fost cu stăpânirea în prigoană
și-am mers din garnizoană-n garnizoană,
am locuit în câte-o chichineață
și ceaiul mi-am făcut la o zăgneață,
sudoarea muncii zecilor de ani
am pus-o-n casa asta, nu în bani,
gândind că voi avea, la bătrânețe,
un loc în care să îmi dați binețe,
când veți veni la mine, oarecând,
în jur nepoții să îi văd râzând
și să dau huța-huța pe genunchi
vlăstarele din prea bătrânu-mi trunchi.
Nu crede în programul "Prima casă",
că asta-i, tată, vorbă mincinoasă
cu care vor, desigur, guvernanții
să își atragă, cât mai mulți, votanții
și nici în Nuți Udrea să nu riști
să te încrezi, că vin specialiști,
nu zece, dar niciunul pe la sate,
nici de le-ar face dânsa chiar palate!
Durerea strânsă, surdă și amară,
au pus-o-n geamantan, plecând din țară,
s-ajungă "căpșunari" prin Danemarca,
văzând c-aicea se scufundă barca.
Să revenim, eu zic, la testament!
La bancă ți-am trecut, prin virament,
în contul tău deschis acum doi ani,
la sfatul mamei tale, niște bani.
E suma ce a fost agonisită
din pensia aceasta nesimțită
pe care Boc și doamna cea bălaie
se dau de ceasul morții să mi-o taie.
Cu banii ăștia știi tu ce-o să faci,
sunt bani pentru colivă și colaci
și, s-ar putea, din ei să-ți mai rămâie
și pentru două boabe de tămâie.
Cu astea, eu închei acest legat
pe care, astăzi, iată, l-am semnat...
Tatăl risipitor





:thumbup:

“Nu pot schimba directia vantului, dar pot schimba pozitia velelor astfel incat sa ajung intotdeuna la destinatie.” Jimmy Dean ; “Zambeste, atunci cand doare cel mai mult .”
“Daca ne-am da seama cat de puternice sunt gandurile noastre, nu am mai avea nici un gand negativ.” Pace Pilgrim;” Un pesimist vede dificultate in orice oportunitate; un optimist vede oportunitate [...]

De luat aminte...
Nu este de mirare ca sistemul educativ finlandez este cel mai evoluat si mai bun din lume.
Finlanda este, in acelasi timp, si una din tarile cu cele mai ridicate nivele de trai din lume. In urma perioadei de grava recesiune economica din anii '90, guvernul a hotarit sa dedice fonduri importante educatiei, cercetarii si tehnologiei. Rezultatul: in mai putin de 10 ani, Finlanda a trecut pe primele locuri din lume ca bunastare sociala si bogatie.
Exemplul Nokia. La inceput, un sat cu o singura fabrica, de cizme de cauciuc. Apoi, o fabrica de televizoare. In sfirsit, pe baza aliantei dintre patronat si sindicate, se mizeaza pe telefonia celulara. Astazi sunt lideri mondiali, inaintea Germaniei, Japoniei si Statelor Unite.
De ce este atit de obisnuit ca in Finlanda, un adolescent normal sa termine primele 8 clase cu medii excelente, vorbind o engleza perfecta si citind o carte pe saptamina?
07:45 - Saili (15 ani) asteapta autobuzul urban care il va lasa la poarta scolii (nu exista autobuze scolare). Autobuzul trece la fiecare 5 minute. Finlandezii incearca sa-i faca pe fiii lor sa fie independenti de mici. Pe foarte putini dintre ei, parintii lor îi duc cu masina pina la scoala. Biletul este subventionat de catre municipalitate. Conform legii, niciun elev nu poate locui la mai mult de 5 km de scoala. In exterior, instalatiile scolii dau o impresie spartana. Niciun muc de tigara, nicio hirtie pe jos, niciun grafitti pe ziduri.
09:15 - Orele de 45 de minute. Finlandezii mizeaza pe studiile de limba materna, matematica si engleza. 75% dintre materii sunt comune in toata tara. Restul il alege scoala, de acord cu profesorii, parintii si elevii. Orele sunt scurte, intense si, mai ales, foarte participative. In interiorul scolii, curatenia este si mai evidenta. Totul pare recent dat in folosinta. Pe banci si pupitre nu sunt semne, si nu se scrijeleste nimic. Scoala este publica si, bineinteles, gratuita, dar cu instalatii demne de un colegiu "scump" din Spania. Salile de cursuri dispun de ecrane gigant de plasma cu TV in circuit inchis, acvariu de 200 de litri cu pesti tropicali, bucatarie completa, dispozitive audiovizuale, aer conditionat, multe plante. Fiecare doi elevi au cite un calculator. O duzina de masini de cusut in sala de croitorie, aparate de sudura, scule de timplarie, schiuri... O sala de sport acoperita, un auditoriu pentru orele de teatru si o sala de mese cu autoservire. Cartile sunt gratuite, materialul scolar e gratuit, mincarea e gratuita.
12:00 - Mincare calda, nutritiva si gratuita. Saili are o jumatate de ora pentru prinz, la restaurantul scolii. Legea finlandeza obliga ca meniul sa fie gratuit, nutritiv, si cu multe feluri de salate si fructe. Se bea apa sau lapte. Costurile le plateste municipalitatea fiecarui oras. Daca orele se prelungesc pina dupa amiaza, scoala are obligatia de a oferi o gustare elevilor.
16:05 - Inapoi acasa, Saili joaca hockey cu fratele lui mai mic. Nu exista delincventa, strazile sunt sigure. Cind se lasa seara, Saili si fratele lui, care au invatat sa gateasca la scoala, pregatesc cina pentru parintii lor, daca acestia intirzie la serviciu.
18:30 - Cina si sauna (aceasta, de 3 ori pe saptamina) sunt momentele in care familia se afla impreuna. Se converseaza mult, mai ales despre proiectele copiilor, dorintele, progresele si nevoile lor. Dar in aceeasi masura, se fac si planuri de vacanta pentru toata familia, in comun.
20:15 - Temele si la culcare. Copiii finlandezi au foarte multe teme de casa, desi Saili le termina rapid, intr-o ora sau doua, pentru ca de-abia asteapta sa se urce in pat si sa citeasca Harry Potter in engleza. Pentru Saili, scoala este ca un serviciu.
- "Daca un copil doreste sa studieze, poate sa ajunga medic sau judecator sau inginer, chiar daca familia sa este una saraca".
- Educatia fiecarui copil costa statul finlandez 200000 de euro, de la gradinita pina la absolvirea unei universitati. "Sunt banii cel mai bine folositi din impozitele noastre".
- Studentii platesc doar cartile si mincarea (2.50 euro la restaurantul facultatii). Apoi, statul îi ajuta sa se emancipeze dindu-le subventii pentru inchirierea unei locuinte si primul salariu.
- Elevii au un respect total fata de profesori, si se vede in orice moment politetea in relatiile dintre ei. Nu poarta uniforme, dar sunt intotdeauna simplu si corect imbracati si pieptanati.
- Intr-o scoala din centrul capitalei Helsinki, sau dincolo de Cercul Polar, nivelul este acelasi. Sistemul educational nu este elitist si nu urmareste producerea de genii, ci atingerea unui nivel general mediu cit mai inalt.
- Temele sunt sfinte. Si este foarte rau vazut ca un elev sa copieze, chiar si de catre ceilalti elevi. Este de neconceput ca un elev sa scoata o fituica la un examen. Cel care ar face-o ar fi izolat de catre restul de elevi. "De ce sa risti, cind poti sa studiezi?" Pe aceeasi linie, ca adulti, nu-si vor imagina ce este evaziunea fiscala. Nu e de mirare ca Finlanda se afla in fruntea tarilor cu cele mai ridicate statistici de transparenta si cea mai scazuta coruptie publica.
- Presedinta Finlandei, Tarja Halonen, licentiata in Drept si profesoara: "Cind îi cert pe studentii mei, le spun ca irosesc banii contribuabililor".
- Nu exista repetenti, desi nu exista decit o singura oportunitate de a lua un examen, "pentru simplul motiv ca viata insasi nu se traieste decit o singura data". Se studiaza pina cind se ia examenul, dar promovarea in anul urmator este automata.
- "Ziua de lucru" a lui Saili este intensa, de la 8 pina la 3. Orele sunt insa scurte, de 45 de minute. Una dintre recreatii se petrece obligatoriu afara, in aer liber. Se stimuleaza rationamentul critic inaintea memorizarii mecanice. Orele sunt relaxate, cum ar fi cursurile de dansuri de salon, teatru, arta digitala, coafura, arte martiale, hockey, schi de tura, gastronomie, primul ajutor, dulgherie, mecanica sau muzica. Elevii cinta la vioara, chitara electrica sau la ce prefera. Si, inca odata, se incurajeaza gindirea critica si se discuta.
- "Saili inca nu s-a hotarit ce vrea sa faca mai incolo. Chimie, medicina veterinara sau creatie de jocuri video. Il intreb daca este fericit. Fara sa clipeasca, imi raspunde ca da."

Da, dar secretul este altul:Pe la 1600 s-a legiferat ca cine nu stie sa scrie si sa citeasca nu are voie sa faca copii.

Aceasta postare a fost editata de mihaela_cva: 06 June 2011 - 11:08 PM




#16 azamantes

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:

Postat 24 June 2011 - 04:29 PM

http://www.youtube.c...feature=feedlik

pentru cei care se viseaza niste razboinici din epoca vikingilor:)






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL