Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
impozit la borderou de achizitie? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


impozit la borderou de achizitie?


9 replies to this topic

#1 rodia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 114 Postari:

Postat 06 July 2010 - 03:12 PM

Un restaurant care mai cumpara sporadic din piata legume,trebuie sa vireze 2% impozit asupara sumei din borderoul de achizitie? :lnr (1):
Multumesc frumos.



#2 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 06 July 2010 - 11:45 PM

Unde a-ti citit de acest impozit ?
Si ce reprezinta defapt acest impozit ?




#3 G David

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 95 Postari:

Postat 07 July 2010 - 09:14 AM

Codul fiscal art. 74, alin. (4) prevede: ,,În cazul contribuabililor care realizează venituri bănești din agricultură, potrivit prevederilor art. 71 lit. d), prin valorificarea produselor vândute către unități specializate pentru colectare, unități de procesare industrială sau către alte unități pentru utilizare ca atare, impozitul se calculează prin reținere la sursă prin aplicarea cotei de 2% asupra valorii produselor livrate, începând cu data de 1 ianuarie 2009, impozitul fiind final,,.
Impozitul se datoreaza pentru produselor agricole obținute si valorificate după recoltare, în stare naturală, de pe terenurile agricole proprietate privată sau luate în arendă, către unități specializate pentru colectare, unități de procesare industrială sau către alte unități, pentru utilizare ca atare.

Aceasta postare a fost editata de G David: 07 July 2010 - 09:14 AM




#4 godzila

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 80 Postari:

Postat 07 July 2010 - 10:11 AM

Vezi postarearodia, la Jul 6 2010, 03:12 PM, a spus:

Un restaurant care mai cumpara sporadic din piata legume,trebuie sa vireze 2% impozit asupara sumei din borderoul de achizitie? :lnr (1):
Multumesc frumos.
vedeti actul atasat:

Fisiere atasate





#5 rodia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 114 Postari:

Postat 07 July 2010 - 12:44 PM

Am citit ordinul,dar din pacate sunt in ceata.... :lnr (1): ,nu imi dau seama ce trebuie sa fac eu ca si firma care achizitionez pe baza de borderou.
Daca sunteti amabil(a) v-as ruga sa imi explicati mai detaliat ce am de facut.
Multumesc anticipat.



#6 ela_ioana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 16 Postari:

Postat 27 September 2011 - 10:10 AM

Buna ziua! Tin contabilitatea la o firma ce aprovizioneaza gradinitele cu legume, fructe, pe care, majoritatea, le cumpara de la piata cu borderou de achizitie. Trebuie sa retin impozit si sa virez? Stiu ca acu 6 ani, cand am mai avut astfel de situatii retineam. Va multumesc anticipat!



#7 gramaco

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 266 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Cluj Napoca

Postat 27 September 2011 - 10:24 AM

nu retii nimic , e obligatia vanzatorului PFA care livreaza legumele si fructele sa isi plateasca darile la stat . :smile:

Daca presta servicii ( eventual le si curata :smile: ) si nu avea calitatea de PFA, atunci era altceva.

Aceasta postare a fost editata de gramaco: 27 September 2011 - 10:28 AM




#8 gramaco

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 266 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Cluj Napoca

Postat 27 September 2011 - 10:44 AM

Daca nu e PFA ( nu e impus nici la norma de venit sau sistem real ) atunci se aplica prevederile art 74 alin ( 4 ) din CF :

"(4) În cazul contribuabililor care realizează venituri bănești din agricultură, potrivit prevederilor art. 71 lit. d), prin valorificarea produselor vândute către unități specializate pentru colectare, unități de procesare industrială sau către alte unități (tu esti alte unitati ) pentru utilizare ca atare, impozitul se calculează prin reținere la sursă prin aplicarea cotei de 2% asupra valorii produselor livrate, începând cu data de 1 ianuarie 2009, impozitul fiind final.

In acest caz i se retin 2% din truda omului :smile: , si ii vei vira la stat pana in 25 a lunii urmatoare datei livrarii produselor de catre PF.

Aceasta postare a fost editata de gramaco: 27 September 2011 - 10:47 AM




#9 gramaco

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 266 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Cluj Napoca

Postat 27 September 2011 - 11:09 AM

musai sa revin sa nu te derutez :smile:

Tin sa te anunt ca nu te incadrezi nici la "alte unitati , pt utilizare ca atare " pt ca daca citim si ordinul emis de Min. Agriculturii 190/2009 dat inspre aplicarea art 74 alin(4) din Codul Fiscal aflam cu stupoare ca :

" ANEXA 1

PROCEDURĂ
privind stabilirea și plata impozitului pe veniturile bănești din agricultură realizate prin valorificarea produselor vândute către unități specializate pentru colectare, unități de procesare industrială sau către alte unități, pentru utilizare ca atare

3. În sensul prezentei proceduri, expresiile folosite au următorul înțeles:

c) alte unități, pentru utilizare ca atare - unitățile care achiziționează produse agricole vegetale și le folosesc ca furaje pentru animale. Exemple: complexele zootehnice etc.;
"

Asta doar daca nu zici ca ii "furajati " pe bietii copilasi :laugh:
CONCLUZIE :

Nu vei retine nimic la achizitia marfii prin borderou de achizitie.

Aceasta postare a fost editata de gramaco: 27 September 2011 - 11:12 AM




#10 danutza84

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 02 November 2011 - 06:54 PM

Buna seara
Am 2 situatii:
1. Un comerciant persoana juridica care cumpara legume de la persoane fizice cu borderou si le vinde intr-un magazin cu amanuntul
2. O moara de grau care achizitioneaza grau de la persoane fizice si il prelucreaza in vederea obtinerii fainii
Va rog daca puteti sa-mi spuneti daca in situatiile de mai sus trebuie sa retin acel impozit de 2%?

Va multumesc
Cu stima
Dana






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL