Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
poate firma sa ii plateasca facultatea administratorului ? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


poate firma sa ii plateasca facultatea administratorului ?


11 replies to this topic

#1 TM

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 36 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Moreni
  • Interests:sa invatam, sa aflam noutati

Postat 07 July 2010 - 11:35 AM

Stimati colegi,

am urmatoarea problema :Administratorul firmei s-a hotarat sa se ionscrie la facultate .
Sunt deductibile pe firma cheltuielile cu taxele , drumurile , etc , tot ce tine de asta ?
Daca da , va rog sa-mi spuneti si legea care stabileste ce si cum .

Va multumesc

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 07 July 2010 - 06:17 PM

TM



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 07 July 2010 - 03:22 PM

am gasit cate ceva :

- se poate face contract in baza legii 376/2004 privind acordarea burselor private + instructiunile de aplicare pe le atasaz la sfarsit
- pt beneficiar sunt venituri neimpozabile, in baza titlului II din CF, art. 42,
" În înțelesul impozitului pe venit, următoarele venituri nu sunt impozabile:.......
lit i) bursele primite de persoanele care urmează orice formă de școlarizare sau perfecționare în cadru instituționalizat;" , conditia e ca facultatea sa fie recunoscuta de statul roman (zic normele la lit. i) )

pt. firma, chelt. e nedeductibila, dar scad din impozitul pe profit datorat sumele aferente, dacă totalul acestor cheltuieli îndeplinește cumulativ următoarele condiții:
1. este în limita a 3 la mie din cifra de afaceri;
2. nu depășește mai mult de 20% din impozitul pe profit datorat.

iti dau aici un extras din instructiuni la legea 376/2004 (acolo ai si ex. de calcul), e acelasi lucru cu ce scrie la titlul II, art. 21 din codul fiscal, lit p) :

II. Prevederi cu caracter financiar
A. În cazul contribuabililor persoane juridice 1. Intră sub incidenta art.6 alin (1) din lege persoanele juridice române, de drept privat precum si persoanele juridice straine care sunt obligate la plata impozitului pe profit potrivit Titlului II “Impozit pe profit” din Legea nr.571/2003 privind Codul fiscal.
2. La calculul profitului impozabil, cheltuielile inregistrate în contabilitate în baza contractului prin care se acordă bursa privată și a documentelor justificative de plată a acesteia sunt cheltuieli nedeductibile. Din punct de vedere fiscal, valoarea acesteia se scade din impozitul profit datorat dacă reprezintă cumulativ 3‰ din cifra de afaceri dar nu mai mult de 20% din impozitul pe profit datorat, calculat înainte de această deducere.
3. Scăderea din impozitul pe profit datorat a cheltuielilor reprezentând bursa privată se efectuează lunar, trimestrial sau anual potrivit metodologiei de calcul a impozitului pe profit, astfel încat la finele anului acestea să se încadreze în prevederile legii.

Aceasta se înregistrează în contabilitate prin articolul contabil:
6582 “Donații și subvenții acordate”/analitic distinct = 462 “Creditori diverși”

acum, daca adminul e si asociat, atunci e cam aiurea (zic eu, dar poate gresesc) sa-si dea singur bursa privata, ma rog ...
...............................................................

pe baza celuilalt art. ce s-ar mai putea aplica (??), acela cu chelt. profesionale deductibile integral ( titlul II, art 21, alin 2), lit h) " cheltuielile pentru formarea si perfectionarea profesionala a personalului angajat; " ) , totusi aici intra cursuri, specializari, simpozioane, conferinte ... d-astea, nu facultate intreaga... zic si eu ... + ca adminul trebuie neaparat sa fie salariatul firmei !!

apoi, daca adminul e si asociatul firmei fara a fi salariat, sa nu cumva sa se incadreze chelt. cu facultatea lui la chelt. facute in favoarea asociatilor ... aici ar putea fi un spin care sa intepe mai rau ...

alte pareri ?? :lnr (1):

Fisiere atasate


Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 07 July 2010 - 06:22 PM




#3 helink

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 71 Postari:

Postat 09 July 2010 - 12:52 PM

Art. 7. - Bursa privată nu poate fi acordată, în condițiile prezentei legi, rudelor sau afinilor până la gradul al IV-lea inclusiv.



#4 carla2010

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 18 Postari:
  • Gender:Male

Postat 09 July 2010 - 02:34 PM

Vezi postareaTM, la Jul 7 2010, 12:35 PM, a spus:

Stimati colegi,

am urmatoarea problema :Administratorul firmei s-a hotarat sa se ionscrie la facultate .
Sunt deductibile pe firma cheltuielile cu taxele , drumurile , etc , tot ce tine de asta ?
Daca da , va rog sa-mi spuneti si legea care stabileste ce si cum .

Va multumesc

Depinde daca are carte de munca sau nu. Poti fi administrator si fara carte de munca. El cum e?



#5 TM

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 36 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Moreni
  • Interests:sa invatam, sa aflam noutati

Postat 10 July 2010 - 07:41 AM

Am sa fac completarea astfel : administratorul este de fapt asociatul unic si beneficiaza de indemnizatia asociatului unic.
Poate totusi a mai avut cineva aceasta situatie si ma poate ajuta .
TM



#6 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 10 July 2010 - 09:36 AM

ce fel de facultate? este de management? Poate asa, si tot nu cred ca e posibil...



#7 micha08

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 66 Postari:

Postat 22 July 2010 - 05:26 PM

Buna. In acelasi topic, as vrea sa va cer si eu parerea. Dar daca administratorul care este si angajat cu contract individual de munca ar vrea sa urmeze un MBA? Acesta se poate deduce?



#8 monellu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 131 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Braila

Postat 23 July 2010 - 08:25 AM

Nu, citeste codul fiscal

"ART. 19

Reguli generale

(1) Profitul impozabil se calculează ca diferență între veniturile realizate din orice sursă și cheltuielile efectuate în scopul realizării de venituri, dintr-un an fiscal, din care se scad veniturile neimpozabile și la care se adaugă cheltuielile nedeductibile. La stabilirea profitului impozabil se iau în calcul și alte elemente similare veniturilor și cheltuielilor potrivit normelor de aplicare."

Corpul de control al MF iti va scoate sigur toate aceste cheltuieli.
Dar, exista solutia sa le decontezi dar ca si cheltuieli nedeductible (atentie nici TVA-ul!!!!) - doar pentru justificarea banului.
Problema apare doar la actionarii firmei sau asociati.

DAR: Se poate considera ca s-au micsorat dividendele care li se cuveneau ACTIONARILOR si de asemenea se poate considera ca un avantaj material (si sa se impoziteze ca un plus la salariu)



#9 micha08

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 66 Postari:

Postat 23 July 2010 - 03:09 PM

Am inteles. Deci, n-ar fi cine stie ce avantaj.
Multumesc de raspuns, monellu! :lnr (1):



#10 ioana.d

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 175 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Alba Iulia

Postat 27 July 2010 - 09:59 AM

cheltuiala cu MBA-ul adiminstratorului nu poate fi incadrata intr-o chelt "generatoare de venituri"? firma practic nu prospera daca are un administrator mai "scolit"?



#11 mihaela_mihai15

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 19 Postari:

Postat 27 July 2010 - 08:38 PM

Ma intereseaza si pe mine subiectul acesta.
Eu sunt angajata la o firma pe un post de conducere si am studii sup economice (nu conta, managementul serviciilor); seful m-a trimis sa fac a 2-a facultate, tehnica, in interesul firmei. Cand o voi termina activitatea mea de inginer va genera venituri. Cheltuiala cu taxa este deductibila? (nu-mi deconteaza altceva, decat taza; celelalte ch le suport eu).



#12 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 27 July 2010 - 09:08 PM

mihaela, :laugh:

citeste postul 2 de aici, acolo am dat solutia potrivita pt tine :lnr (1):

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 27 July 2010 - 09:08 PM







Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL