Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
-25% salarii bugetari - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


-25% salarii bugetari


25 replies to this topic

#21 IULIANA1207

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 755 Postari:
  • Location:Ploiesti

Postat 29 July 2010 - 07:12 AM

La Ploiesti, la fel. Diminuare fond sal cu 25% si viramente corespunzatoare valorii diminuate.
iuliana



#22 stelicad

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 43 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 29 July 2010 - 08:16 AM

Sector 5, Bucurwesti. Se pare ca ordinul acesta a creat divergente si celor de la MF de fiecare il interpreteaza cum vrea! Daca asa ne-au comunicat asa vom face!




#23 stelicad

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 43 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 29 July 2010 - 08:42 AM

Vezi postareagradinita, la Jul 28 2010, 06:02 PM, a spus:

stelicad
psb2010

Din ce localitate sunteti (sector) si ce fel de unitate bugetara?
Eu sunt gradinita din sectorul 4. Am vorbit astazi la Trezoreria sector 4 si mi-a spus ca noi NU VIRAM nimic in contul special. Noi facem doar platile normale de pana acum, dar pe salariile diminuate cu 25 %.
Mai mult, primaria a diminuat deja bugetul la salarii cu 25%.
Atata timp cat nu suntem finantati din venituri proprii, ci primim bani de la bugetul de stat, prin intermediul bugetului local, ar fi absurd sa cerem si sa primim toti banii si apoi sa viram noi o parte in alt cont, nu?


La noi primaria nu a diminuat bugetul de salarii . Primaria ne-a comunicat sa cerem intreg fondul de salarii si sa viram noi cei 25% in contul special........si trezoreria ne-a spus la fel! Deci.......iar se aplica legea dupa ureche! Daca nu viram cei 25% nu ne accepta plata salariilor!



#24 razvan_g

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 39 Postari:

Postat 29 July 2010 - 10:32 AM

buna ziua
in cazul unui spital , care are mai multe surse de finantare , atat proprii cat si de la bugetul de stat ,
cum se va face calculul si virarea celor 25% si a contributiilor aferente ?
daca ma poate ajuta cineva cu un raspuns, asi fi foarte recunoscator :lnr (1):



#25 ascee_ro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:

Postat 03 August 2010 - 04:43 PM

pt. razvan_g:

platile salariale ar trebui sa fie impartite pe surse de finantare distincte: din bugetul de stat si resurse proprii. astfel, ar trebui sa fie salariati platiti complet din resurse proprii si complet de la bugetul de stat... daca sunt platiti din surse mixte, nu mai stiu ce sa zic.

pentru cei platiti din bugetul de stat, solutia adoptata ar fi: calcul salar brut, se retin 25%. din cei 75%, se retin contributii angajat si apoi se calculeaza netul. pentru contributii societate, se calculeaza din fond salarii totalizand 75% brut, si nu 100% brut. cei 25% retinuti din cate am inteles se vireaza intr-un cont special.

pentru cei platiti din venituri proprii: la fel ca mai sus, dar contributiile societate se platesc la salar brut nediminuat (100%). vezi Ordinul 1933 cu norme exacte.



#26 neexperimentat

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 09 August 2010 - 08:29 PM

buna seara, pe data de 5 am ridicat salariile diminuate cu 25%,iar viramentele angajatorului au fost retinute la brutul rezultat in urma diminuarii. trezoreria nu a avut nimic de obiectat,ceea ce ma duce cu gandul ca am procedat corect. nelamurirea mea este insa alta: eu lucrez in invatamant si nu am inteles (de fapt nimeni nu a stiut sa explice )daca la cei cu 1/2 norma ,respectiv ingrijitorii sunt afectati de retinere avand in vedere ca brutul dupa diminuare este sub 600 lei. eu am retinut . daca o persoana lucreaza intr-o unitate cu 1/2 norma iar in alta cu alta 1/2 norma si nu i se retine nimic cu ce este avantajat statul?daca cineva stie ,vreau sa aflu si eu raspunsul pentru a proceda corect. multumesc!






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL