Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
-25% salarii bugetari - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


-25% salarii bugetari


25 replies to this topic

#1 ascee_ro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:

Postat 07 July 2010 - 01:25 PM

Daca se poate, rog sa ma lamureasca si pe mine cineva despre cum se opereaza efectiv scaderea cu -25% in institutiile publice (scoli, primarii, etc), incepand cu drepturile lunii iulie 2010.
1. Se calculeaza salarul brut (ce include sporuri, indemnizatii CM, CO) si acesta se diminueaza cu 25%, la suma rezultata calculandu-se apoi toate contributiile - angajat + angajator ?
sau
2. Se diminueaza intai salarul de baza si, in consecinta, toate sporurile ce sunt calculate ca procent din el; apoi, se diminueaza toate sporurile in suma fixa cu 25%, si la final se calculeaza salarul brut ?
3. Daca varianta #2 e incorecta, in statul de plata trebuie sa apara o coloana cu suma 25% ce se reduce ? (sporurile si salarul de baza aparand nediminuate...)
4. Se opereaza vreo modificare in cartea de munca ?
5. Indemnizatia aferenta concediilor medicale acordate in luna iulie 2010 de ex (la care baza de calcul e lunile ian - iunie 2010), se diminueaza cu 25% ? Daca da, cum se raporteaza in FNUASS, tinand cont ca trebuie raportata si baza de calcul (ce e suma pentru cele 6 luni) ?
6. Sumele aferente concediilor de odihna se diminueaza si ele cu 25% ?

Daca nu e aria corecta, rog un moderator sa mute mesajul.



#2 sali

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 07 July 2010 - 03:55 PM

Si eu am aceleasi dileme.
De prevederile art. 3 alin. 2 ce spuneti?
"2) Sumele rezultate prin reducerea drepturilor salariale pentru personalul prevazut la alin. (1), precum si pentru personalul din autoritatile si institutiile publice finantate integral din venituri proprii se vireaza integral la bugetul de stat, potrivit mecanismului stabilit prin norme metodologice aprobate prin ordin al ministrului finantelor publice, in termen de 15 zile de la data intrarii in vigoare a prezentei legi. "

Aceasta postare a fost editata de MIKY2010: 09 August 2010 - 04:07 PM




#3 ascee_ro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:

Postat 07 July 2010 - 06:56 PM

Vezi postareasali, la Jul 7 2010, 04:55 PM, a spus:

De prevederile art. 3 alin. 2 ce spuneti?

Am primit de la cineva un ordin de la MFP (1933 din 02/07/2010, dar nu apare publicat in Monitorul Oficial inca), ce aproba normele metodologice la care face referire art.3 alin. 2. Nu il am momentan, dar din cate am inteles, pentru cei finantati complet din venituri proprii, societatea trebuie sa vireze contributii angajat + angajator si pentru cei 25%. Acum, cum o sa apara sumele astea in declaratii si in centralizatoare, nu mai stiu.

Plus, a mai aparut o dilema in dupa-amiaza asta: platile pentru spor vechime, sal merit, etc se fac din articole bugetare distincte si se inregistreaza in contabilitate fiecare suma pe fiecare articol bugetar. Dar, cum se inregistreaza suma: diminuata cu 25% sau intreaga ?



#4 eni2009

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 08 July 2010 - 08:06 AM

[quote name='eni2009' date='Jul 8 2010, 08:48 AM' post='228051']
[quote name='ascee_ro' post='228003' date='Jul 7 2010, 02:25 PM']Daca se poate, rog sa ma lamureasca si pe mine cineva despre cum se opereaza efectiv scaderea cu -25% in institutiile publice (scoli, primarii, etc), incepand cu drepturile lunii iulie 2010.


dupa parerea mea fiindca n-am citit inca metodologia dar se aplica 25% asupra salariului brut realizat, deci fd de salarii se diminueaza cu 25%, iar contributiile calculam asupra fd salar realizat ( fara 25%), iar cand facem viramentele o sa viram in bugetul statului si cei 25%



#5 lili-ana

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 14 July 2010 - 02:52 PM

Vin si eu cu o intrebare:
Daca in luna iulie se acorda al 13-lea salar pentru 2009, se considera drepturi salariale acordate in luna iulie si se diminueaza si acesta cu 25%?



#6 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 14 July 2010 - 09:28 PM

buna intrebare!!! buna!! :lnr (1):



#7 IULIANA1207

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 755 Postari:
  • Location:Ploiesti

Postat 15 July 2010 - 07:44 AM

Cadrele didactice care au CO in iulie, si care se calculeaza raportat la ultima luna lucrata, vor primi tot diminuat cu 25% drepturile aferente CO? Si concediile medicale, care se calculeaza dupa veniturile pe care s-au platit contributii in ultimele 6 luni, intra si acestea sub incidenta diminuarii?
iuliana



#8 stelicad

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 43 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 19 July 2010 - 08:47 PM

SE diminueaza salariul brut cu 25 %. Contributiile unitatii se calculeaza la brutul nediminuat iar cei 25% se depune intr-un cont deschis la trezoreri pentru bugetul de stat. Eu asa am inteles! Astept si alte pareri! Valabil pentru unitate scolara preuniversitata!
Co cadre didactice pentru luna iulie si august au fost platine diminuat la noi in unitate.

Aceasta postare a fost editata de stelicad: 19 July 2010 - 08:49 PM




#9 gradinita

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 20 July 2010 - 03:21 PM

Vezi postareastelicad, la Jul 19 2010, 09:47 PM, a spus:

SE diminueaza salariul brut cu 25 %. Contributiile unitatii se calculeaza la brutul nediminuat iar cei 25% se depune intr-un cont deschis la trezoreri pentru bugetul de stat. Eu asa am inteles! Astept si alte pareri! Valabil pentru unitate scolara preuniversitata!
Co cadre didactice pentru luna iulie si august au fost platine diminuat la noi in unitate.

Initial asa a inteles multa lume. Dar cand am citit mai bine se pare ca Ordinul 1933 nu se refera la toti bugetarii. Si asta se vede f. bine din titlul ordinului. Se refera DOAR la cei de la art. 3 din Legea 118. Ei rebuie sa calculeze si sa vireze la stat ce scrie acolo.



#10 G David

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 95 Postari:

Postat 21 July 2010 - 08:36 AM

Ordinul nr. 1933/2010 se aplica pentru institutiilor publice finantate din venituri proprii.

Aceasta postare a fost editata de G David: 21 July 2010 - 08:41 AM




#11 stelicad

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 43 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 21 July 2010 - 11:06 AM

Vezi postareaG David, la Jul 21 2010, 09:36 AM, a spus:

Ordinul nr. 1933/2010 se aplica pentru institutiilor publice finantate din venituri proprii.



Trezoreria ne-a trimis adresa in scoli ca ordinul se aplica la toti bugetarii nu numai celor finantati din venituri proprii.



#12 ascee_ro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:

Postat 21 July 2010 - 12:57 PM

daca ordinul 1933 se aplica la toate institutiile bugetare, atunci:
1. legal, ce putere are o adresa de la trezorerie fata de normele metodologice ce au fost publicate in Monitorul Oficial, unde scrie clar ca Ordinul 1933 se refera doar la unitatile finantate din venituri proprii + BNR/CNVM/etc ? daca puteti, spuneti-mi va rog judetul in care s-a trimis asta.
2. in contabilitate sporurile trebuie inregistrate pe articole de cheltuieli distincte. cum o sa se faca asta - cu -25% sau intregi ?
3. daca se reduce la final salarul brut cu 25%, ce se intampla cu indemnizatiile de concediu medical ? acestea sunt calculate folosind bazele de calcul pt. contributiile din ultimele 6 luni.
4. declaratiile pentru CAS (pensii) - baza de calcul pentru contributia individuala o sa fie cea cu -25% sau intreaga ? mai bine zis, reducerea asta afecteaza pensia viitoare ?



#13 stelicad

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 43 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 21 July 2010 - 04:22 PM

Vezi postareaascee_ro, la Jul 21 2010, 01:57 PM, a spus:

daca ordinul 1933 se aplica la toate institutiile bugetare, atunci:
1. legal, ce putere are o adresa de la trezorerie fata de normele metodologice ce au fost publicate in Monitorul Oficial, unde scrie clar ca Ordinul 1933 se refera doar la unitatile finantate din venituri proprii + BNR/CNVM/etc ? daca puteti, spuneti-mi va rog judetul in care s-a trimis asta.
2. in contabilitate sporurile trebuie inregistrate pe articole de cheltuieli distincte. cum o sa se faca asta - cu -25% sau intregi ?
3. daca se reduce la final salarul brut cu 25%, ce se intampla cu indemnizatiile de concediu medical ? acestea sunt calculate folosind bazele de calcul pt. contributiile din ultimele 6 luni.
4. declaratiile pentru CAS (pensii) - baza de calcul pentru contributia individuala o sa fie cea cu -25% sau intreaga ? mai bine zis, reducerea asta afecteaza pensia viitoare ?




In Bucuresti. Sunt bulversata! Si eu am citit ordinul si mi se pare corect ce spuneti d-voastra! dar trezoreria ne-a comunicat ca este un " si " in ordin iar din aceasta cauza s-a crezut ca este doar ptr cei de la art. 3 din legea 118. Ne-a comunicat si contul unde trebuie sa facem varsaminte la bugetul de stat pentru cei 25% diminuati!



#14 stelicad

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 43 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 21 July 2010 - 06:37 PM

atentie la art. 3 din legea 118


Art. 3. -
(1) Prevederile art. 1 si 2 se aplica "SI" personalului din cadrul Bancii Nationale a Romaniei, Comisiei Nationale a Valorilor Mobiliare, Comisiei de Supraveghere a Sistemului de Pensii Private si Comisiei de Supraveghere a Asigurarilor.
(2) Sumele rezultate prin reducerea drepturilor salariale pentru personalul prevazut la alin. (1), cat si pentru personalul din autoritatile si institutiile publice finantate integral din venituri proprii se vireaza integral la bugetul de stat, potrivit mecanismului stabilit prin norme metodologice aprobate prin ordin al ministrului finantelor publice, in termen de 15 zile de la data intrarii in vigoare a prezentei legi.

Aceasta postare a fost editata de MIKY2010: 09 August 2010 - 04:08 PM




#15 ascee_ro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:

Postat 21 July 2010 - 07:00 PM

pentru legile din romania, se pare ca trebuie sa fii doctor docent in gramatica limbii romane. am vazut la ce va referiti, dar tot nu sunt convins ca se aplica si institutiilor publice finantate de la bugetul local/stat.

daca art. 3 se aplica si lor, atunci o sa fie o mare abrambureala la depunerea declaratiilor pentru drepturile lunii iulie 2010.



#16 gradinita

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 26 July 2010 - 07:26 PM

Eu tot inteleg ca se aplica doar personalului institutiilor prevazute la art. 3 din Legea 118.Altfel ar fi scris ..... prevazute la art. 1 , 2 si 3 daca era vorba de toti. In plus la art. 1 din norme scrie: Sumele rezultate din diminuare .............. se achita de catre B.N.R. ....... Daca era vorba de toti nu scriau asa.
Si cel mai imp. argument este in notele contabile. La plati pune doar ct. 560 (disponiobil din venituri proprii). Este undeva vreun ct. de 7701 sau 7702 ? Nu este.
Si mai ales daca statul nu are banii necesari si tot imprumuta sa dea bugetarilor, ce rost ar avea sa le dea toata suma (adica sa imprumute mai mult decat este nevoie) si apoi noi sa-i viram inapoi la stat? E clar ca vrea sa ajunga in contul statului banii din diminuarea salariilor celor finantati din venituri proprii pe care nu ii da statul si vrea si banii lor.
Sa speram ca am dreptate si nu muncim atata inutil. Uite banii nu sunt banii.



#17 eli_ad

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 26 July 2010 - 08:44 PM

Deci din Ordinul 1933 inteleg ca doar institutiile publice finantate integral din venituri proprii vireaza reducerile la stat. Eu lucrez la o institutie publica finantata din venituri proprii, dar incadrata la "Autoritati publice finantate din venituri proprii si subventii de la bugetul local", in sensul ca daca unitatea incaseaza banii pentru salarii si celelalte cheltuieli, e ok, dar daca nu, nu ne finanteaza nimeni. Intrebarea mea este: cu ce ajut eu bugetul de stat daca mi se retin cei 25% si nu ii virez nicaieri?



#18 stelicad

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 43 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 27 July 2010 - 12:36 PM

OK....am fost azi la Trezoreria si a confirmat ca toti bugetari vireaza cei 25 % diminuati in contul de varsaminte speciale cf. legii nr. 118. Monografia contabila din ordinul 1993/2010 se refera la cei finantati din venituri proprii...doar ei trebuie sa evidentieze separat pe analitice...........iar noi cei finantati din venitul locat trebuie doar sa viram cei 25 % in contul special. Asta e raspunsul lor!



#19 psb2010

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 27 July 2010 - 01:22 PM

Vezi postareastelicad, la Jul 27 2010, 02:36 PM, a spus:

OK....am fost azi la Trezoreria si a confirmat ca toti bugetari vireaza cei 25 % diminuati in contul de varsaminte speciale cf. legii nr. 118. Monografia contabila din ordinul 1993/2010 se refera la cei finantati din venituri proprii...doar ei trebuie sa evidentieze separat pe analitice...........iar noi cei finantati din venitul locat trebuie doar sa viram cei 25 % in contul special. Asta e raspunsul lor!


Si pe noi ne-au anuntat la fel. Suntem finantati de la bugetul local! orcum scriu niste legi..de te doare capul!



#20 gradinita

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 28 July 2010 - 04:02 PM

stelicad
psb2010

Din ce localitate sunteti (sector) si ce fel de unitate bugetara?
Eu sunt gradinita din sectorul 4. Am vorbit astazi la Trezoreria sector 4 si mi-a spus ca noi NU VIRAM nimic in contul special. Noi facem doar platile normale de pana acum, dar pe salariile diminuate cu 25 %.
Mai mult, primaria a diminuat deja bugetul la salarii cu 25%.
Atata timp cat nu suntem finantati din venituri proprii, ci primim bani de la bugetul de stat, prin intermediul bugetului local, ar fi absurd sa cerem si sa primim toti banii si apoi sa viram noi o parte in alt cont, nu?






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL