Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Import SUA fara DVI - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Import SUA fara DVI


1 reply to this topic

#1 letalica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 83 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 09 July 2010 - 06:53 PM

Rog ajutor in urmatoarea situatie.
Se intreprinde o comanda pe un site din SUA (Amazon.com) pentru achizitie marfa in vederea comercializarii. Se achita comanda.
Peste 30-45 zile PJ RO primeste 4 avize de la Oficiul Postal pentru 4 colete externe, fara a intocmii DVI (stiu ca sunt cateva Oficii Postale care vamuiesc)
In pachete exista un print care aduce pe departe cu un invoice dar care nu poarta aceasta denumire, nu are data si nici nu are toate elementele necesare, este o pagina listata direct de pe site, unde apare amazon.com si o casuta postala doar in antet, adresa de facturare si de livrare este a PJ RO fara alte elemente de identificare. Singura referire se face la comanda din data de...
In cuprinsul documentului sunt enumerate produsele achizitionate, pretul si valoarea totala.
Este print-ul acela un document justificativ? (altul n-am si in nici un caz DVI-ul asteptat)
Cum tratez importul dpdv al TVA?
Cursul la care se face achizitia este cel din data platii? "factura" oricum nu are data; am facut copie dupa avizul postal pt probarea datei NIR.
Ce alte obligatii am? Nu sunt familiarizata cu formatul asta.
Multumesc anticipat
letalica



#2 letalica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 83 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 10 July 2010 - 11:30 AM

Am cautat la scutiri si nu gasesc nimic legat de CD-uri, ca despre aceste produse este vorba.
Avand in vedere ca Amazon.com a livrat comanda sparta in mai multe colete mici s-ar putea ca Posta Romana sa fi considerat ca intra la:
"2. Scutirea de TVA si de accize percepute la import pentru loturile mici de bunuri cu caracter necomercial

Prin loturi mici cu caracter necomercial se intelege:

au un caracter ocazional;

contin numai bunuri destinate uzului personal sau al familiei destinatarului, iar natura si cantitatea lor nu indica faptul ca ar fi importate in scopuri comerciale;

•contin bunuri cu o valoare totala de cel mult 45 euro;
•sunt trimise de catre expeditor destinatarului cu titlu gratuit.
Bunurile enumerate in tabel, daca depasesc cantitatile prevazute, nu beneficiaza de scutire chiar daca sunt incluse in loturi mici. "

Avizul postal a fost pe denumirea PJ si ridicarea s-a facut cu stampila societatii deci nu a putut fi interpretata ca o achiztie a unei PF.
Are voie clientul meu, PJ RO sa achizitioneze produse de la un magazin online in vederea recomercializarii?
Multumesc, anticipat, oricui are o parere pe care sa o impartaseasca.

letalica






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL