Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
majorarea capitalului social - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


majorarea capitalului social

4 replies to this topic

#1 gabriela ghita

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 18 August 2004 - 12:08 PM

O reevaluare a imobilizarilor corporale duce obligatoriu la majorarea capitalului social? Cum poate fi evitat acest lucru?



#2 inhgeras

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 335 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 14 September 2004 - 05:15 PM

nu vad de ce trebuie sa creasca capitalul social pentru ca tu faci reeevaluarea imobilizarilor si SC!
practic tie iti creste valoarea imobilizarilor vs venituri (contul 758 daca nu ma insel)

cresterea capitalului social are loc la cerere.

oricum verific si revin cu inregistrarea exacta pentru reevaluare.




#3 iliutza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 89 Postari:

Postat 28 September 2004 - 05:03 PM

daca nu ma insel se face 212=105 iar acest 105 il poti incorpora in cap. social dar nu este obligatoriu



#4 inhgeras

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 335 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 28 September 2004 - 07:29 PM

cedez locul celui mai bun :lol: adica raspunsul de mai sus este coredt dpdv OMF 94/2001.

Eu am gasit pentru inchiderea contului 105 inregistrari de genul:

105= %
1068 -a late rezerve
1012

dar inca nu am gasit undeva sa scrie ca este obligatoriu sa folosesti si 1012 si sa te impiedice sa bagi toata suma de la 105 in 1068.

daca mai sunt si alte opinii?!



#5 iliutza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 89 Postari:

Postat 29 September 2004 - 04:01 PM

Eu cred ca poti sa repartizezi toata suma din 105 la rezerve, sau la cap. social sau la amandoua.






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL