Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Inregistrare la cheltuieli bonuri de casa - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Inregistrare la cheltuieli bonuri de casa


6 replies to this topic

#1 Deimara

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 13 July 2010 - 02:50 PM

Buna ziua!

Va rog sa ma lamureasca si pe mine cineva daca pot inregistra la cheltuieli materiale cumparate pe baza de bon de casa de marcat. Pana la ce suma si bineinteles cu intocmire nir.
Multumesc



#2 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 13 July 2010 - 03:48 PM

Bonurile de casa sunt destinate populatiei si nu comerciantilor.
Pentru produsele achizitionate, comerciantii trebuie sa ceara factura la bonul fiscal pentru a putea deduce cheltuielile.
Produsele destinate vanzarii nu se pot achizitiona de la magazinele cu amanuntul ci doar de la vanzatorii cu ridicata.

Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#3 Deimara

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 14 July 2010 - 10:54 AM

Am uitat sa precizez ca sunt intreprindere individuala si activitatea este productia de tamplarie pvc.

Inseamna ca nu pot inregistra nimic pe baza bonului de casa???



#4 Deimara

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 15 July 2010 - 09:25 AM

Imi raspunde si mie cineva, va rog?



#5 Voicu Rogojan

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 35 Postari:

Postat 15 July 2010 - 03:07 PM

Salut,

Se pot inregistra bonuri de casa in registru in limita a 100 RON. Acestea pot fi bonuri de restaurant, benzina, taxi, medicamente. In general sunt bonuri pentru consumabile. Cel putin mie asa mi-a zis contabila.

Vezi postareaDeimara, la Jul 15 2010, 10:25 AM, a spus:

Imi raspunde si mie cineva, va rog?




#6 corpus

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 267 Postari:

Postat 15 July 2010 - 03:49 PM

bonurile fiscale emise de casele de marcat pot fi introduse in contabilitate, si sunt deductibile, daca sunt insotite de anumite documente, in principal decontul de cheltuielei, nir, OD,... mai multe detalii aici



#7 Zzuper

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 118 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Craiova

Postat 21 July 2010 - 08:49 AM

Stati putin ca eu nu inteleg. Trebuie facut NIR si pt bonul de casa?! Adica eu cumpar sapun lichid pentru uzul in magazin, la chiuveta, trebuie sa-i fac NIR?! E prima oara cand aud asta.

Stiam ca NIR se face numai facturilor.

Si inca o chestie: este cumva obligatoriu sa se faca NIR-uri in cazul PFA sau I.I.? Eu le fac, dar citisem la un moment dat ca nu ar fi obligatorii.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL