Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Profesiile liberale si OG nr 58/2010 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


Profesiile liberale si OG nr 58/2010


39 replies to this topic

#21 mt2007

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 71 Postari:
  • Gender:Not Telling

Postat 10 August 2010 - 10:40 AM

Casele de Pensii nu au primit nici un fel de instructiuni pt. OUG 58/2010 . Se lucreaza doar pe Legea 19. Inclusiv cei de la somaj nu prea stiu ce sa ne spuna ....
Pe mine ma interesa cazul unui comerciant -intreprindere individuala , plateste transe anticipate , iar anul urmator in baza venitului real obtinut depune D200 .



#22 mt2007

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 71 Postari:
  • Gender:Not Telling

Postat 10 August 2010 - 10:51 AM

Imi cer scuze , in cazul despre care vorbeam , persoana este inregistrata ca PFA .


Daca aceste institutii dau inca din umeri , ce declaratii se depun si ce plati vor face pana in 25 august ?????




#23 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 10 August 2010 - 11:22 AM

Vezi postareamt2007, la Aug 10 2010, 11:51 AM, a spus:

Daca aceste institutii dau inca din umeri , ce declaratii se depun si ce plati vor face pana in 25 august ?????
bataie de joc... marca "Romanica" !! azi e in 10 aug, cu ord. data pe 28 iunie, norme pe 2 aug. si inca nu avem tot ce ne trebuie pt a le aplica :laugh:

rusine guvernantilor !! :lnr (1):

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 10 August 2010 - 11:22 AM




#24 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 10 August 2010 - 05:20 PM

HG 791/2010
233. Sunt venituri din profesii libere si veniturile din activitati desfasurate in mod independent, in conditiile legii, ca profesii reglementate, inclusiv in cazul in care activitatea este desfasurata pe baza de contract, pentru societati comerciale sau alte entitati reglementate potrivit legii sa desfasoare activitati care genereaza venituri din profesii libere.

Activitatile desfasurate in mod independent, in conditiile legii, care genereaza venituri din profesii libere, nu pot fi reconsiderate ca activitati dependente potrivit prevederilor art. 7 alin. (1) pct. 2.1 si 2.2 din Codul fiscal –cf. alin. 1 din Normele de aplicare ale art.7

Veniturile obtinute din profesii libere sunt venituri de natura profesionala cf. art.1 din HG 791/2010, asupra carora se datoreaza contributiile de asigurari sociale, asigurari sociale de sanatate si somaj cf. Art. III alin.(2) OUG 58/2010
Modul de declarare si plata(cf.art.3 lunar/trimestrial/semestrial/anual) este dat de art.6 HG 791/2010, baza de calcul o reprezinta venitul net realizat dar nu mai mult de 5 salarii medii brute pe economie.
Declararea si plata contributiei la asigurarile sociale de sanatate se face de catre persoana care realizeaza veniturile.
Pentru declararea contributiilor la asigurarile sociale si somaj – se asteapta reglementari, plata acestora facandu-se de platitorul de venit cf. OUG 58/2010.



#25 deea19

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 44 Postari:

Postat 16 August 2010 - 07:43 AM

Va rog sa-mi spuneti in cazul unui agent de asigurari care incaseaza lunar 10- 15% din valoarea asigurarilor incheiate si care are functia de baza in alta parte, trebuie sa inchei vreun contract cu somajul, sanatatea si pensiile ? trebuie sa platesc cotele respective aferente venitului net lunar, sau nimic din toate astea?



#26 jandor61

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 51 Postari:

Postat 16 August 2010 - 11:31 AM

incepand cu data de 1 iulie 2010, beneficiarii veniturilor obtinute in baza conventiilor civile de prestari servicii datoreaza contributiile individuale de asigurari sociale, asigurari sociale de sanatate si asigurari de somaj pana la limita a 5 salarii medii brute pe economie la nivelul salariului mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurarilor sociale.
Aceste contributii se declara, se calculeaza, se retin si se platesc de catre platitorii de venituri.
Modalitatea concreta de aplicare a prevederilor O.U.G nr. 58/2010 urmeaza a fi clarificata de normele metodologice de aplicare, ce urmeaza a fi elaborate in termen de 30 de zile de la data publicarii in Monitorul Oficial al Romaniei a ordonantei.



#27 gasil

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 133 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Brasov

Postat 16 August 2010 - 11:50 AM

Normele sunt publicate in HG.791/2010



#28 deea19

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 44 Postari:

Postat 17 August 2010 - 10:49 AM

Sa inteleg ca platitorii de venit se ocupa de retinere, plata, declarare, nu eu. Am inteles corect? Va multumesc.



#29 delgado

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 122 Postari:

Postat 31 August 2010 - 08:35 PM

Buna seara!
Va rog sa ma lamuriti si pe mine cu aceste declaratii ca nu mai inteleg nimic!
Eu am un contract cu casa de pensii de ceva timp si in baza unei decizii, la o suma pe care am stabilit-o, platesc CAS 31.3% (10.5%+20.8%) lunar. La sanatate platesc la venitul estimat pe 2010, 5,5% trimestrial. Mai trebuie sa platesc ceva in plus de la 1 iulie? Somajul mi se pare o aberatie, probabil guvernantii nostrii se gandesc ca ma voi da singur in somaj :lnr (1): Si daca pana la urma trebuie sa platesc si somaj, cum se procedeaza? Va multumesc!
Am uitat sa va spun ca e vorba de un cabinet medical individual (medicina dentara).

Aceasta postare a fost editata de delgado: 31 August 2010 - 08:39 PM

Experienţa îi învaţă doar pe cei care se lasă învăţaţi!



#30 gasil

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 133 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Brasov

Postat 01 September 2010 - 08:53 AM

- Casa de pensii : daca ai contract de asigurare cu casa de pensii conf.L19/2000 nu depui nimic in plus de la 01.07.2010 ( am primit astazi raspuns oficial de la casa de pensii Brasov)
- Casa de sanatate : se merge in continuare cu contributiile care se achita trim.
- Somaj de la 01.07.2010 se va depune declaratie conf.OU.58/2010



#31 delgado

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 122 Postari:

Postat 01 September 2010 - 03:16 PM

Vezi postareagasil, la Sep 1 2010, 09:53 AM, a spus:

- Casa de pensii : daca ai contract de asigurare cu casa de pensii conf.L19/2000 nu depui nimic in plus de la 01.07.2010 ( am primit astazi raspuns oficial de la casa de pensii Brasov)
- Casa de sanatate : se merge in continuare cu contributiile care se achita trim.
- Somaj de la 01.07.2010 se va depune declaratie conf.OU.58/2010


Multumesc tare mult!
Experienţa îi învaţă doar pe cei care se lasă învăţaţi!



#32 aceea2004

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 07 September 2010 - 07:49 AM

Buna ziua, nelamurirea mea este urmatoarea : In ianuarie 2010 am incheiat un contract cu o firma de asigurari, devenind agent de asigurari. In contract este bifata casuta cu AGENT PERSOANA FIZICA. Am incheiat o asigurare RCA in februarie, una un iunie si 2 in august pentru care am primit comisionul respectiv. Trebuie sa declar si sa platesc ceva conform ultimelor legi din domeniul fiscalitatii, in afara impozitului de 10%, reglat la sfarsitul anului prin diferenta de 6% ?



#33 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 07 September 2010 - 01:18 PM

@aceea2004,

te rog sa citesti regulamentul forumului si sa-l respecti, de la primele 2 postari l-ai incalcat : ai postat acelasi mesaj in 2 sectiuni diferite, ai deschis topic nou pe o tema in discutie deja (topic existent), ca sa nu mai zic ca nici titlul topicului nou deschis nu a fost sugestiv pt forum, ci doar pt tine (nelamurire)

ai avertisment public, cea mai usoara sanctiune, insa la urmatoarea abatere iti vom restrictiona accesul si-ar fi pacat.

o zi buna.

topic mutat si unit !



#34 monyfgr

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:

Postat 16 September 2010 - 03:13 AM

Sunt pfa pentru consultanta in afaceri si management, sunt si salariata la o societate comerciala, in august am depus declaratii la pensii si somaj pentru iulie si am achitat contributiile aferente.
Am o nelamurire in legatura cu modul de calcul al venitului net pentru luna august, va rog sa-mi spuneti daca calculez bine venitul net la care voi aplica contributiile pentru luna august:
venit net = venit brut-cheltuieli deductibile-contributii sociale aferente lunii iulie platite in august



#35 gasil

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 133 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Brasov

Postat 16 September 2010 - 07:34 AM

Contributiile sociale aferente lunii iulie si achitate in luna augusttrebuie inregistrate in RJIP in luna august (la data efectuarii platii ) si nu in luna iulie.

Aceasta postare a fost editata de gasil: 16 September 2010 - 07:35 AM




#36 avdia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 194 Postari:
  • Gender:Female

Postat 16 September 2010 - 08:16 AM

Vezi postareamonyfgr, la Sep 16 2010, 04:13 AM, a spus:

Sunt pfa pentru consultanta in afaceri si management, sunt si salariata la o societate comerciala, in august am depus declaratii la pensii si somaj pentru iulie si am achitat contributiile aferente.
Am o nelamurire in legatura cu modul de calcul al venitului net pentru luna august, va rog sa-mi spuneti daca calculez bine venitul net la care voi aplica contributiile pentru luna august:
venit net = venit brut-cheltuieli deductibile-contributii sociale aferente lunii iulie platite in august


Pt luna august mai trebuie sa virati aceste contributii?Parca intelesesem ca s-au scos.



#37 laura817

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 69 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 16 September 2010 - 08:55 AM

Da, se depun declaratii si se platesc contributiile si pentru august ca si pentru iulie. Am fost si am intrebat ieri la CAS.
Din septembrie se revine la situatia anterioara, cf lg 19 sau daca esti angajat cu carte de munca nu mai platesti nimic ca si pfa.

Aceasta postare a fost editata de laura817: 16 September 2010 - 08:57 AM




#38 Popu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 130 Postari:

Postat 16 September 2010 - 01:20 PM

Eu am fost astazi la casa de pensii. Se plateste si pe septembrie, dar nu se plateste contributia intreaga ci 8/22 din contributia aferenta lunii septembrie



#39 avdia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 194 Postari:
  • Gender:Female

Postat 16 September 2010 - 01:34 PM

Vezi postarealaura817, la Sep 16 2010, 09:55 AM, a spus:

Da, se depun declaratii si se platesc contributiile si pentru august ca si pentru iulie. Am fost si am intrebat ieri la CAS.
Din septembrie se revine la situatia anterioara, cf lg 19 sau daca esti angajat cu carte de munca nu mai platesti nimic ca si pfa.



Spuneti-mi , va rog, pentru cass se mai plateste si din septembrie? Sau e in functie de situatie, insensul ca daca ai carte de munca nu platesti?

Multumesc anticipat!



#40 valy2vv

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 06 November 2010 - 07:26 PM

adica daca nu mai am carte de munca sunt obligat sa inchei contract cu casa de pensii si sa platesc procent pentru ajutorul de somaj ? si daca da, care sunt cuantumurile sau care este actul legislativ care le reglementeaza ?
multumesc anticipat pentru raspunsuri, oricare ar fi ele.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL