Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
plati in numele clientului - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


plati in numele clientului


7 replies to this topic

#1 stefanidis

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 15 July 2010 - 12:06 PM

Buna!

Am nevoie de sfatul dvs.

Firma mea este o scoala de soferi. Pentru instruirea elevilor se foloseste si de instructori auto colaboratori. Deci scoala are incheiat cu instructorul auto contract de prestari servicii si cu elevul un contract de scolarizare. Pt facturare, contabilizare si taxare am 2 solutii:
1. Cu instructorul am incheiat contract de prestari servicii si cu elevul contract de scolarizare, fara sa fac legatura dintre cei 2. Adica in contractul de scolarizare al elevului nu este prevazut numele instructorului.
Instructorul factureaza scolii fara tva (este PFA) iar soala refactureaza mai departe elevului. Conform codului fiscal este o structura de comisionar si scoala este obligata sa colecteze TVA. Din aceasta combinatie scoala trebuie sa plateasca un TVA pt un serviciu pe care nu l-a prestat. Factura instructorului este 700 iar refacturarea este ori 700 (inlcusiv TVA) ori 700 + tva (trebuie sa ma interesez).

2.In contractul cu instructorul specific ca el trebuie sa factureze direct elevului, iar plata o va face scoala in numele elevului. In contractul de scolarizare cu elevul fac referire la numele instructorului cu care va face instruirea practica si ca plata serviciului o va face scolii prin decontare in 3 rate. Faptic - instructorul face elevului factura si chitanta pe numele elevului, o plateste scoala in numele elevului, apoi elevul plateste prin decontare. Facturile de decontare sunt optionale si nu prezinta tva.

De retinut ca aceste operatiuni nu sunt ocazionale.
Adica se intampla des ca un elev sa fie instruit de un instructor colaborator (nu angajat al scolii). Deci daca aleg prima varianta scoala va avea tot timpul TVA de plata.
instructorul nu are voie sa faca contract de prestari servicii direct cu elevul, ci cu scoala. Dar nu se specifica ca nu are voie sa ii factureze. Deci ce nu este interzis este permis astfel ca scoala va specifica in contracte cu instructorul facturarea direct elevului. cazul 2

Bineinteles ca pt scoala varianta 2 este cea "buna". Dar asa este oare. Directorul spune ca daca prima varianta este corecta el ajunge la sapa de lemn si inchide scoala.
Oare celelalte scoli cum o proceda? Ca doar si ei au instructori colaboratori.

Este corecta varianta 2? Poate un prestator, care a incheiat cu mine un contract, sa factureze c-val serviciului altcuiva, in conditiile in care eu specific in contract ca factureaza direct elevului scolii?



#2 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 15 July 2010 - 02:06 PM

1. Pentru mine varianta 1 este cea corecta. Firma factureaza cu TVA pentru ca s-a declarat platitoare de TVA. Altfel ar fi facturat fara TVA. Normal ca valoarea fara TVA a facturii trebuie sa fie mai mare decat suma primita de la PFA deoarece obiectivul fiecarei firme este sa aibe profit. Nu se accepta o activitate fara profit decat pentru Organizatiile non-profit.
Deci, ori va negocia cu PFA un tarif mai mic de 700 lei, ori elevului i se va factura o suma mai mare de 700 lei, plus TVA.
2. Varianta 2 nu pare corecta dar nu sunt sigur ca un mai bun cunoscator al fiscalitatii nu ar putea gasi o solutie imbarligata, cu operatiuni triunghiulare, cu comision etc. Dar, un lucru e clar: elevul nu datoreaza nimic PFA-ului daca nu fac un contract intre ei, iar o firma (si chiar si un PFA) nu are drept de deducere a cheltuielilor in cazul unor servicii neocazionale fara a avea contract de prestari servicii cu prestatorul. Chiar daca firma nu va mai factura elevului ci PFA-ului, factura tot va contine TVA si un plus de valoare peste cei 700 lei.

Aceasta postare a fost editata de nopris: 15 July 2010 - 02:09 PM

Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#3 redsmile

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 14 Postari:

Postat 02 August 2010 - 09:04 PM

Offf, cu aceiasi problema ma confrunt si eu si nu stiu ce naiba sa ma fac! Daca ai gasit o solutie te rog spune-mi si mie.....poate ne mai sfatuim ca pana acum nu am gasit pe nimeni care sa fie contabil la o scoala de soferi, si Doamne ce nebunie e cu facturarea asta.......cu TVA-ul asta nenorocit! Multumesc anticipat! :lnr (1):



#4 malis

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 93 Postari:

Postat 19 October 2010 - 12:02 PM

Am emis o factura catre un client SRL,iar incasarea a facut-o prin banca din contul personal de persoana fizica,cum sting factura cu incasarea?Va multumesc.



#5 malis

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 93 Postari:

Postat 19 October 2010 - 03:39 PM

Acuma vad ca nu m-am exprimat corect,am facturat marfa unui clent,intocmindu-i factura pe firma X SRL,clientul respectiv a achitat acea factura prin banca,dar nu a achitat factura din contul firmei X SRL,ci din contul sau de persona fizica,deci in banca imi apare o incasare de la Popescu Ioan,CNP:.......,plata facturii nr...,cum sting aceasta incasare cu factura.Va multumesc.



#6 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 19 October 2010 - 03:55 PM

5311=4551, 4551=4111 si atasati ex.ct persoana fizica



#7 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 21 October 2010 - 03:21 PM

5121=462 si 462=4111scuze -incasarea e prin banca si pers fizica nu e asociatul tau, scuze inca o data

461 nu 462



#8 natha

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 09 June 2011 - 08:20 AM

cina ma poate aj cu urmatoarea problema?
Societatea noastra a emis urmatoarele facturi:
Pentru clientul A (4111.A) factura fiscala de 100 lei.
Pentru clientul B (4111.B) factura fislaca de 200 lei.
Clientul A (4111.A) a achita prin banca, in contul firmei noastre, factura fiscala emisa clintului B (4111.B), respectiv suma de 200 lei.
5121 = 4111.A 200 lei.
De asemenea, cum pot face notale contabile astfel incat plata de 200 lei, achitata de clientul A (4111.A) pentru clientul B (4111.B) sa-mi apara ca incasare de la clientul B.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL