Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
factura retur - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


factura retur


7 replies to this topic

#1 pamfilia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 47 Postari:

Postat 19 July 2010 - 09:00 AM

buna ziua ,
Am vindut marfa unui client ,in luna iunie -in iulie clientul imi returneaza o parte din marfa , cum fac factura ? in rosu cu marfa returnata si cota de 19% tva iar in conta vin cu un proces verbal de modificare pret pt a inreg diferenta de 5 procente pt ca in gestiune deja am venit la 1 iulie cu modificarea stocului cu 5 procente iar marfa returnata o am cu pretul vechi.
Multumesc



#2 alexandruserban

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 19 July 2010 - 12:23 PM

Vezi postareapamfilia, la Jul 19 2010, 10:00 AM, a spus:

buna ziua ,
Am vindut marfa unui client ,in luna iunie -in iulie clientul imi returneaza o parte din marfa , cum fac factura ? in rosu cu marfa returnata si cota de 19% tva iar in conta vin cu un proces verbal de modificare pret pt a inreg diferenta de 5 procente pt ca in gestiune deja am venit la 1 iulie cu modificarea stocului cu 5 procente iar marfa returnata o am cu pretul vechi.
Multumesc
http://www.conta.ro/...php/t41019.html




#3 pamfilia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 47 Postari:

Postat 19 July 2010 - 01:51 PM

alexandru, dar dupa ce ca imi trimite marfa inapoi ii mai dau si bani ? Sau diferenta de tva pe care o deduc o dau clientului ?Cred ca ma incadrez la cazul 7 si asa am inteles de acolo .Te rog ajutama sa ies din ceata



#4 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 21 July 2010 - 10:19 PM

returu il faceti cu 19%, si in acest caz nu aveti ce bani sa dati inapoi.



#5 pamfilia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 47 Postari:

Postat 22 July 2010 - 10:35 AM

Vezi postareaFlorin_76, la Jul 21 2010, 11:19 PM, a spus:

returu il faceti cu 19%, si in acest caz nu aveti ce bani sa dati inapoi.
Florin dar in ex citite am inteles ca trebuie retur cu 24 %.Unde gresesc de nu inteleg?



#6 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 22 July 2010 - 08:27 PM

Faptul generator este la data livrarii marfurilor catre beneficiar. Retururile de marfa se incadreaza la art. 138 lit. b) Cod fiscal:
Art. 138. - Baza de impozitare se reduce in urmatoarele situatii:
b) in cazul refuzurilor totale sau partiale privind cantitatea, calitatea ori preturile bunurilor livrate sau ale serviciilor prestate, precum si in cazul anularii totale ori partiale a contractului pentru livrarea sau prestarea in cauza ca urmare a unui acord scris intre parti sau ca urmare a unei hotarari judecatoresti definitive si irevocabile sau in urma unui arbitraj;
Conform Art. 1342.
(3) Taxa este exigibila la data la care intervine oricare dintre evenimentele mentionate la art. 138. Totusi, regimul de impozitare si cotele aplicabile sunt aceleasi ca si ale operatiunii de baza care a generat aceste evenimente
Proiect Norme Codul fiscal:
161. (2) In aplicarea art. 1342 alin. (3) din Codul fiscal, in cazul in care intervin evenimentele menitionate la art. 138 din Codul fiscal, ulterior datei de 1 iulie 2010, cota aplicabila pentru ajustarea bazei de impozitare este cota operatiunii de baza care a generat aceste evenimente. Totusi, in cazul in care nu se poate determina operatiunea de baza care a generat aceste evenimente se va aplica cota de TVA in vigoare la data la care a intervenit evenimentul.
Cota operatiunii de baza care a generat evenimentul mentionat la art.138 lit.b) este de 19%, cota cu care au fost livrate marfurile.



#7 ochidevultur

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 47 Postari:

Postat 04 August 2010 - 09:33 PM

Acum am deschis si eu MO 534/30.06.2010 si nu gasesc exact unde se vorbeste de facturile de retur realizate in iulie pt marfa livrata in iunie 2010.
Puteti sa-mi ziceti unde sa ma uit mai exact?

Multumesc frumos.



#8 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 04 August 2010 - 10:15 PM

incepe cu pag 2, din Monitor
atasez

Fisiere atasate


Aceasta postare a fost editata de mihaela_cva: 04 August 2010 - 10:16 PM







Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL