Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Registrul operatorilor intracomunitari - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Registrul operatorilor intracomunitari


4 replies to this topic

#1 bogec

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 24 Postari:

Postat 22 July 2010 - 12:52 PM

S-a mai inscris cineva in Registrul operatorilor intracomunitari in afara de mine?
Conform OUG 54/2010 incepand cu 01.08.2010 toate persoanele impozabile (inregistrati ca platitori TVA) care efectueaza operatiuni intracomunitare trebuie sa se inscrie in acest registru inaintea efectuarii operatiunilor intracomunitare prin urmare inainte de 01.08 nu?
S-au m-am grabit eu ... nu de alta dar mi-au spus ca sunt primul PFA care a depus 095-ul pentru inregistrare.



#2 jandor61

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 51 Postari:

Postat 22 July 2010 - 01:40 PM

Ne-am inregistrat azi la Sectorul 4 si peste 10 zile ridicam notificarea.
Totul a decurs extrem de simplu. Mai mare tevatura a fost la politie pentru cazierul judiciar : dupa o ora si jumatate de stat la rand , surpriza, s-a stricat calculatorul, asa ca ne-am dus la o alta setie de politie, o alta coada si dupa 2 ore am reusit sa luam cazierele.




#3 mony23

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1239 Postari:
  • Location:

Postat 22 July 2010 - 03:08 PM

Vezi postareajandor61, la Jul 22 2010, 01:40 PM, a spus:

Ne-am inregistrat azi la Sectorul 4 si peste 10 zile ridicam notificarea.
Totul a decurs extrem de simplu. Mai mare tevatura a fost la politie pentru cazierul judiciar : dupa o ora si jumatate de stat la rand , surpriza, s-a stricat calculatorul, asa ca ne-am dus la o alta setie de politie, o alta coada si dupa 2 ore am reusit sa luam cazierele.


am o firma cu 2 asociati romani. unul administrator iar celalant asociat. ce trebuie scris in cazierul judiciar al asociatului?
multumesc pt raspuns
Am invatat ca succesul se masoara nu atat prin pozitia pe care cineva a castigat-o in viata cat prin obstacolele pe care el le-a depasit incercand sa invinga.



#4 jandor61

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 51 Postari:

Postat 23 July 2010 - 08:14 AM

Pentru mony: se depune la politie o cerere tipizata prin care se solicita eliberare cazier pt inregistrare in Registrul Operatorilor Intracomunitari.
Politia elibereaza pe loc un cazier, si el tipizat, in care se precizeaza acest lucru, respectiv inregistrare Registrul .......



#5 benjib

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 04 August 2010 - 07:30 AM

Am o intreprindere individuala neplatitoare de TVA. Achizitionez piese de schimb din UE. Inca nu am inteles. Trebuie sa ma inregistrez si in scopul platii de TVA si in Registrul Operatorilor Intracomunitari. Sau nu trebuie niciuna ? Multumesc !

Aceasta postare a fost editata de benjib: 04 August 2010 - 07:31 AM







Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL