Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
TVA pentru o firma "ASISTENT IN BROKERAJ SRL" - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


TVA pentru o firma "ASISTENT IN BROKERAJ SRL"


6 replies to this topic

#1 paul 80

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 24 July 2010 - 02:00 PM

Buna ziua!

Incepand cu luna februarie a acestui an am infiintat un SRL care are cod unic de inregistrare 6622 "Activitati ale agentilor si broker-ilor de asigurari". Legislatia in vigoare prevede ca agentii de asigurare sunt obligati sa colaboreze doar cu societatile de asigurare, iar asistentii in brokeraj fie PF fie PJ (cazul meu), numai cu firmele de brokeraj, toti avand un domeniu unic de activitate. Ca urmare a acestui fapt, la momentul inregistrarii m-am declarat NEPLATITOR DE TVA.
Intrebarea mea este una f simpla: la atingerea plafonului de 35.000 euro, voi deveni platitor de TVA chiar daca sunt obligat sa am COD UNIC pe asigurari si imi desfasor activitatea numai cu broker-ul respectiv?

Multumesc!



#2 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 24 July 2010 - 03:01 PM

da




#3 paul 80

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 25 July 2010 - 11:26 AM

Vezi postareamihaela_cva, la Jul 24 2010, 04:01 PM, a spus:

da
Multumesc pt raspunsul prompt si la obiect! As dori insa, daca se poate, sa primesc si o motivare a acestui fapt. Brokerul cu care lucrez are o cifra de afaceri imensa si nu este platitor de TVA.

Multumesc mult!



#4 marra_2000

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 508 Postari:

Postat 26 July 2010 - 09:48 AM

intermedierile privind asigurarile sunt scutite de TVA, indiferent daca se depaseste plafonul de 35.ooo euro( broker de asigurare, asistent brokeraj...tot ce are cod Caen 6622)
Baza legala: Codul fiscal

Citeaza

CAP. 9
Operațiuni scutite de taxă
ART. 141
Scutiri pentru operațiuni din interiorul țării
(2) Următoarele operațiuni sunt, de asemenea, scutite de taxă:
b) operațiunile de asigurare și/sau de reasigurare, precum și prestările de servicii în legătură cu operațiunile de asigurare și/sau de reasigurare efectuate de persoanele impozabile care intermediază astfel de operațiuni;




#5 paul 80

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 27 July 2010 - 08:40 AM

Vezi postareamarra_2000, la Jul 26 2010, 10:48 AM, a spus:

intermedierile privind asigurarile sunt scutite de TVA, indiferent daca se depaseste plafonul de 35.ooo euro( broker de asigurare, asistent brokeraj...tot ce are cod Caen 6622)
Baza legala: Codul fiscal

Citeaza

CAP. 9
Operațiuni scutite de taxă
ART. 141
Scutiri pentru operațiuni din interiorul țării
(2) Următoarele operațiuni sunt, de asemenea, scutite de taxă:
b) operațiunile de asigurare și/sau de reasigurare, precum și prestările de servicii în legătură cu operațiunile de asigurare și/sau de reasigurare efectuate de persoanele impozabile care intermediază astfel de operațiuni;
Multumesc mult, insa, tot in codul fiscal exista aceste norme aferente art.141:
1) În sfera operațiunilor scutite conform art. 141 alin. (2) lit. b) din Codul fiscal nu se cuprind operațiuni precum serviciile de marketing și serviciile administrative, cum ar fi acceptarea cererilor de asigurare, gestionarea modificării contractelor și a primelor de asigurare, încheierea, administrarea și rezilierea polițelor, organizarea și managementul sistemului informatic, furnizarea de informații și întocmirea rapoartelor pentru părțile asigurate, furnizate de alte persoane impozabile către persoanele impozabile care realizează operațiunile scutite de taxă prevăzute la art. 141 alin. (2) lit. b) din Codul fiscal. În acest sens a fost pronunțată hotărârea Curții Europene de Justiție în cazul C-472/03 Arthur Andersen.

(2) O caracteristică esențială a unui serviciu de asigurare o reprezintă existența unei relații contractuale între prestator și beneficiarul serviciilor. Scutirea de taxă pentru serviciile de asigurare și/sau de reasigurare se aplică de către societatea care suportă riscul și care încheie contractul cu clienții, inclusiv în cazul externalizării tranzacțiilor în domeniul asigurărilor/reasigurărilor. În acest sens a fost pronunțată hotărârea Curții Europene de Justiție în cazul C-240/99 Skandia.

(3) Nu sunt scutite de taxă conform art. 141 alin. (2) lit. b) din Codul fiscal serviciile de evaluare a riscurilor și/sau a daunelor, furnizate de alte persoane impozabile către persoanele impozabile care realizează operațiunile scutite de taxă prevăzute la art. 141 alin. (2) lit. b) din Codul fiscal. În acest sens a fost pronunțată hotărârea Curții Europene de Justiție în cazul C-8/01 Taksatorringen.

Cum pot fi interpretate aceste norme?
Voi deveni sau nu platitor de tva, tinand cont de normele de mai sus?



#6 marra_2000

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 508 Postari:

Postat 27 July 2010 - 10:25 AM

Dumneavostra sunteti intermediar. Incheitati asigurari in numele asiguratorului pe baza contractului incheiat intre parti.Asa cum ati spus si mai sus aveti cod CAEN 6622 ( acest cod este doar pentru intermedierea asigurarilor), iar pt acest cod indiferent daca depasiti plafonul nu tb sa va inregistrati ca platitor de tva. Aspectul acesta (scutire de taxa)este prevazut la pct (2) din norme.
(2) O caracteristică esențială a unui serviciu de asigurare o reprezintă existența unei relații contractuale între prestator și beneficiarul serviciilor. Scutirea de taxă pentru serviciile de asigurare și/sau de reasigurare se aplică de către societatea care suportă riscul și care încheie contractul cu clienții, inclusiv în cazul externalizării tranzacțiilor în domeniul asigurărilor/reasigurărilor. În acest sens a fost pronunțată hotărârea Curții Europene de Justiție în cazul C-240/99 Skandia.

In ceea ce priveste pct (1) aceste operatiuni se realizeaza de catre asiguratori. Cu siguranta exista situatii, in care un client (care a incheiat asigurarea prin intermediul dumneavostra) doreste relizierea politei, modificarea termenilor din contract, etc...aceste aspecte le trateaza tot societatea de asigurari, evident la instiintarea dumneavostra.

Referitor la pct (3) pt a efectua servicii de evaluare a riscurilor, daunelor, trebuie sa aveti cod CAEN 6621. Fara acest cod nu puteti efectua astfel de servicii. Din experienta mea, marea majoritatea a brokerilor (chiar si in cazul unui leasing, brokerul doar a intermediat incheierea politei de asigurare si doar atat, nimic mai mult) si asistentilor nu efectueaza astfel de servicii, ci indruma clientul catre societatea asiguratoare pentru astfel de situatii.

Aceasta postare a fost editata de marra_2000: 27 July 2010 - 10:26 AM




#7 paul 80

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 27 July 2010 - 08:46 PM

Vezi postareamarra_2000, la Jul 27 2010, 11:25 AM, a spus:

Dumneavostra sunteti intermediar. Incheitati asigurari in numele asiguratorului pe baza contractului incheiat intre parti.Asa cum ati spus si mai sus aveti cod CAEN 6622 ( acest cod este doar pentru intermedierea asigurarilor), iar pt acest cod indiferent daca depasiti plafonul nu tb sa va inregistrati ca platitor de tva. Aspectul acesta (scutire de taxa)este prevazut la pct (2) din norme.
(2) O caracteristică esențială a unui serviciu de asigurare o reprezintă existența unei relații contractuale între prestator și beneficiarul serviciilor. Scutirea de taxă pentru serviciile de asigurare și/sau de reasigurare se aplică de către societatea care suportă riscul și care încheie contractul cu clienții, inclusiv în cazul externalizării tranzacțiilor în domeniul asigurărilor/reasigurărilor. În acest sens a fost pronunțată hotărârea Curții Europene de Justiție în cazul C-240/99 Skandia.

In ceea ce priveste pct (1) aceste operatiuni se realizeaza de catre asiguratori. Cu siguranta exista situatii, in care un client (care a incheiat asigurarea prin intermediul dumneavostra) doreste relizierea politei, modificarea termenilor din contract, etc...aceste aspecte le trateaza tot societatea de asigurari, evident la instiintarea dumneavostra.

Referitor la pct (3) pt a efectua servicii de evaluare a riscurilor, daunelor, trebuie sa aveti cod CAEN 6621. Fara acest cod nu puteti efectua astfel de servicii. Din experienta mea, marea majoritatea a brokerilor (chiar si in cazul unui leasing, brokerul doar a intermediat incheierea politei de asigurare si doar atat, nimic mai mult) si asistentilor nu efectueaza astfel de servicii, ci indruma clientul catre societatea asiguratoare pentru astfel de situatii.
E clar!

Multumesc mult!






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL