Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Oale sparte de contabil - Forum 100% contabilitate - Conta.ro - Pagina 2

Salt la continut


Oale sparte de contabil


25 replies to this topic

#21 cuceritor

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 133 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 01 August 2010 - 07:31 PM

Cam multa bunavointa cu un 'patron' care, probabil dorea un contabil sa-l invete cu totul altceva, probabil evaziunea fiscala !

Aceasta postare a fost editata de MIKY2010: 16 August 2010 - 08:10 AM




#22 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 01 August 2010 - 09:17 PM

nu l-am intrebat in calitate de patron, cu sau fara ghilimele ... ci in calitate de user si nu e primul caz in care procedez astfel :lnr (1): asa ca nu prea inteleg necesitatea piunezei din fundul meu ... ma rog ...

il pun inapoi, k ?




#23 Guest_nic273_*

  • Guests

Postat 09 August 2010 - 04:04 PM

Posibil sa primesc pedeapsa nu numai pentru off-topic, dar, zau ca nu ma pot abtine!

Raspunsul acesta mi-a amintit de un banc cu un roman, profesor de limba romana la o scoala din Ardeal si care il asculta pe Gyuri la lectia de citire. Si-i zice: Ia, citeste tu, Gyuri propozitia care urmeaza! Gyuri, citeste: „Dumineca aste io me duc la pedure!”... Profesorul, astenizat: „Nu e bine, Gyuri!” La care, Gyuri, raspunde: „Bine, domnule, atunce nu me mai duc!”...

Adica...unde a dat colegul „cuceritor” si...ce-a primit?! :wink:



@colegul „cuceritor”:
Intre timp, probabil ca „se lucreaza” din greu la refacerea contractelor si a calculelelor... :wink:



#24 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 09 August 2010 - 04:44 PM

Vezi postareanic273, la Aug 9 2010, 05:04 PM, a spus:

Adica...unde a dat colegul „cuceritor” si...ce-a primit?! :wink:
m-a citat, nic !! i-am raspuns la ce mi-a comentat ref. la mesajul meu citat de el si ca sa-i fac pe plac lui "cuceritor" :laugh: , uite ca nu m-am mai dus nici eu la padure :ohmy:

stai linistit, nu primesti nimic pt asa zisul off-topic + ca ai fost super cu bancul :lnr (1):

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 09 August 2010 - 04:48 PM




#25 AAndrei2

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 13 August 2010 - 08:43 AM

Despre proforme. Toate au termen 15 sau 30 zile. La fel ca scadenta BO primite. Cum se incaseaza BO, cum facturez. In ultimele 3 luni nu am mai luat tzepe. Clientii au inteles ca s-a intamplat ceva si sunt mai rezervati. Nu mai dau tzepe asa des. Care il prind ca scartzie cu plata nu il mai primesc.

De fapt nu ma prea mai intereseaza afacerea in sine. Vreau doar sa ajung cu firma pe zero si sa plec din tara. Am gasit deja servici afara. Dar nu vreau sa plac cu tinichele dupa mine.

Acum doua zile m-a vizitat un vechi angajat. A terminat si el ASE-ul dar nu este contabil. Omul mi-a explicat simplu. Ori greseste un angajat cand masoara o scandura si o taie gresit, ori greseste contabilul, tot aia este. Adica nici unul nu suporta pierderile. Si legile apara angajatul.

In aceste conditii eu regret ca am facut firma. Trebuia sa plec in Suedia acum 10 ani, sau mai bine acum 15 ani in germania cand am terminat facultatea. Nici acum nu este timplul pierdut. Mai am 2 credite si banii pentru fisc. Eventual ma declar insolvent si sa se descurce cum or putea cu activele. Sper macar sa am bani de bilet de tren pana acolo.
Voi vedea ce se mai intampla. In prezent entuziasmul meu este zero. La fel ca interesul pentru a fi patron. De fapt eu nu am fost niciodata patron. Am fost un trepadus prin hala care a avut privilegiul de a-si cumpara ce jucarii a vrut. Apoi m-am jucat cu jucariile pentru a face bani pentru alte jucarii. Am neglijat complet treaba cu banii si actele. Adica nu prea m-au interesat jucariile patronilor. Acum trag concluzia ca mai bine eram angajat sa ma joc cu jucariile altora. Cum ma plictiseam de jucarie, plecam la alt servici. Fara bataie de cap. Fara raspundere, fara penalizari, eventual injurand de mama focului mizerabilul, si excrocul de patron care, ..........., intelegeti.
Nici acum nu este timplu pierdut

Aceasta postare a fost editata de MIKY2010: 16 August 2010 - 08:11 AM




#26 fboji

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1114 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 13 August 2010 - 12:45 PM

Vezi postareaAAndrei2, la Aug 13 2010, 06:43 AM, a spus:

La fel ca interesul pentru a fi patron. De fapt eu nu am fost niciodata patron.
Aici cred ca ai dreptate. Dar oare in vest o fi mai simplu sa fie cineva patron? Nu e o ironie, nici pe departe :lnr (1): .
Iti doresc mult noroc in viitor.
Editez, pentru ca vreau sa precizez ceva: o factura proforma nu se face dupa efectuarea serviciului respectiv. Ci inainte. In clipa in care l-ai facut, nu mai ai de ce sa intocmesti proforma. Parerea mea :)

Aceasta postare a fost editata de fboji: 13 August 2010 - 12:49 PM

Daca ti se pare simplu ce ai de facut... inseamna ca nu cunosti toate amanuntele Imagine postata






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL