Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
CONCEDIILE MEDICALE SUNT AFECTATE DE DIMINUARE - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


CONCEDIILE MEDICALE SUNT AFECTATE DE DIMINUARE


9 replies to this topic

#1 neexperimentat

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 25 July 2010 - 01:02 PM

BUNA ZIUA, AM SI EU O INTRBARE , DACA POATE CINEVA SA IMI RASPUNDA:
LA CONCEDIILE MEDICALE SE DIMINUEAZA CU 25%?



#2 stelicad

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 43 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 25 July 2010 - 01:32 PM

NU!




#3 IULIANA1207

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 755 Postari:
  • Location:Ploiesti

Postat 26 July 2010 - 06:58 AM

Care este temeiul? Ca si indemnizatia intra in venitul brut realizat.
Chiar sunt interesata. Nu am chef sa nu dau bani oamenilor dar nici sa gresesc.
iuliana



#4 polo

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 21 Postari:

Postat 26 July 2010 - 08:59 AM

Nu se retine.La primul articol spune cam ..asa""...sporuri,salarii alte drepturi..indemnizatii conform Legii 330"" .Ori indemn de conc med nu este stab conf lui L330 ci e prev in ORd .158.

Aceasta postare a fost editata de MIKY2010: 16 August 2010 - 08:15 AM




#5 razvan_g

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 39 Postari:

Postat 26 July 2010 - 09:33 AM

mergand pe acelasi rationament , nici concediie de odihna nu intra sub incidenta legii 118 , aceste indemnizatii fiind reglementate de codul muncii , nu de legea 330. ce parere aveti ?



#6 costin_mentor

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 122 Postari:
  • Location:Constanta

Postat 04 August 2010 - 11:09 AM

Concediile de odihna se calculeaza ca medie a veniturilor salariale permanente din 3 luni anterioare lunii in care se intra in concediu de odihna (conform codului muncii) = > indemnizatia pt. CO nu ar trebui redusa.

concediile medicale au ca baza de calcul media veniturilor pe ultimele 6 luni , deci la fel ca si indemnizatia pentru CO nu se dimninueaza cu 25%.

Aceasta postare a fost editata de MIKY2010: 16 August 2010 - 08:16 AM

TotalSal - un program complet de salarii!



#7 ewantia

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 13 August 2010 - 05:05 PM

Buna ziua. Am si eu o mare nelamurire. Salariul meu net era undeva la 1000 de lei. Luna aceasta am primit 476 de lei indemnizatia de maternitate. Ce explicatii primesc de la contabila?! Ca indemnizatia se impoziteaza, s-a diminuat cu 25% si se opreste si CAS si pensie. Eu nu mai inteleg nimic. Citind legile am inteles ca nu stau asa lucrurile. Ca sa nu spun ca lunile anterioare am primit indemnizatie 760 de lei, impozitata si facand aceleasi opriri.
Poate sa ma lamureasca si pe mine cineva cine are dreptate? Eu sau contabila?

Aceasta postare a fost editata de ewantia: 13 August 2010 - 05:05 PM




#8 costin_mentor

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 122 Postari:
  • Location:Constanta

Postat 16 August 2010 - 02:08 PM

Daca salariul tau net era in jur la 1000 lei , dupa calculele mele aveai un venit brut de aprox. 1305 lei /luna.
Facand o simulare in programul meu de salarii pentru un calcul de concediu medical de tip 08 (sarcina si lauzie) programul mi-a rezultat un rest de plata de 1023 lei.
Mai multe detalii despre cum am ajuns la suma de 1023 lei :
Indemnizatie bruta pentru sarcina si lauzie : 1086 lei
Din ea nu se retine decat cas (sau pensie cum se mai zice) 10.5% calculat la salariul minim brut pe tara raportat la numarul de zile de concediu medical : adica 63 lei (600 * 10,5/22 * 22) . am facut calculul pentru luna iulie 2010.
Indemnizatie de sarcina si lauzie nu se impoziteaza conform codului fiscal , uite un link :
http://codfiscal.mon...i-neimpozabile/

Concluzia : se pare ca contabila este depasita de situatie .

Aceasta postare a fost editata de costin_mentor: 16 August 2010 - 02:08 PM

TotalSal - un program complet de salarii!



#9 elena1969

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 7 Postari:
  • Interests:diverse

Postat 22 September 2010 - 07:38 PM

Vezi postareacostin_mentor, la Aug 4 2010, 12:09 PM, a spus:

Concediile de odihna se calculeaza ca medie a veniturilor salariale permanente din 3 luni anterioare lunii in care se intra in concediu de odihna (conform codului muncii) = > indemnizatia pt. CO nu ar trebui redusa.

concediile medicale au ca baza de calcul media veniturilor pe ultimele 6 luni , deci la fel ca si indemnizatia pentru CO nu se dimninueaza cu 25%.

ALOOOOOOOOOO!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! VA AFLATI INTR-O EROARE!!!!!!!!!!!!!!!!!

De ce nu invatati sa cititi un articol dintr-o lege de la inceput pana la sfarsit???

Si, culmea, este vorba de primul articol din Legea 118/2010!!!!!!!!!!!!!!!!!!

"Art. 1 (1)..................................precum si alte masuri in domeniul bugetar, se diminueaza cu 25%."

Nu este pe placul nimanui faptul ca s-au redus indemnizatii, sporuri, drepturi salariale, dar, lasati interpretarile favorabile...!!!



#10 costin_mentor

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 122 Postari:
  • Location:Constanta

Postat 23 September 2010 - 04:59 PM

Vezi postareaelena1969, la Sep 22 2010, 08:38 PM, a spus:

ALOOOOOOOOOO!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! VA AFLATI INTR-O EROARE!!!!!!!!!!!!!!!!!

De ce nu invatati sa cititi un articol dintr-o lege de la inceput pana la sfarsit???

Si, culmea, este vorba de primul articol din Legea 118/2010!!!!!!!!!!!!!!!!!!

"Art. 1 (1)..................................precum si alte masuri in domeniul bugetar, se diminueaza cu 25%."

Nu este pe placul nimanui faptul ca s-au redus indemnizatii, sporuri, drepturi salariale, dar, lasati interpretarile favorabile...!!!

1 la mana : nu cred ca e cazul sa tipati si sa abuzati de majuscule.
2 la mana : in eroare cred ca va aflati dvs. pt. ca daca cititi bine art1.alin(1) citat mai jos:

(1) Cuantumul brut al salariilor/soldelor/ indemnizatiilor lunare de incadrare, inclusiv sporuri, indemnizatii si alte drepturi salariale, precum si alte drepturi in lei sau in valuta, stabilite in conformitate cu prevederile Legii-cadru nr. 330/2009 privind salarizarea unitara a personalului platit din fonduri publice si ale Ordonantei de urgenta a Guvernului nr. 1/2010 privind unele masuri de reincadrare in functii a unor categorii de personal din sectorul bugetar si stabilirea salariilor acestora, precum si alte masuri in domeniul bugetar, se diminueaza cu 25%.

ce am bolduit mai sus reprezinta exact titlul complet al oug 1/2010, deci daca taiem acest lucru din alin(1) ramane :

(1) Cuantumul brut al salariilor/soldelor/ indemnizatiilor lunare de incadrare, inclusiv sporuri, indemnizatii si alte drepturi salariale, precum si alte drepturi in lei sau in valuta, stabilite in conformitate cu prevederile Legii-cadru nr. 330/2009 privind salarizarea unitara a personalului platit din fonduri publice si oug 1/2010, se diminueaza cu 25%.

Iar legea 330 /2009 nu zice nimic de concediu de odihna si concedii medicale.
Concluzia o trageti dvs.
TotalSal - un program complet de salarii!






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL