Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
PARERI DE DUPA EXAMEN - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


PARERI DE DUPA EXAMEN


19 replies to this topic

#1 winmoncont

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 35 Postari:
  • Location:botosani

Postat 26 July 2010 - 11:46 AM

CUM VI S-A PARUT EXAMENUL?



#2 ursaana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 23 Postari:

Postat 03 August 2010 - 09:00 AM

Din pacate nimeni nu vrea sa vorbeasca despre examenul de anul acesta.Pacat .Anul trecut s-au discutat multe dupa examen si chiar era placut sa afli parerea altora . :lnr (1):




#3 monnyy

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 03 August 2010 - 09:27 AM

Vezi postareaursaana, la Aug 3 2010, 10:00 AM, a spus:

Din pacate nimeni nu vrea sa vorbeasca despre examenul de anul acesta.Pacat .Anul trecut s-au discutat multe dupa examen si chiar era placut sa afli parerea altora . :laugh:

Va povestesc eu cum a fost: destul de greu...prima proba (cand am dat conta, fiscalitate si drept) a fost cat de cat rezonabil, ca am avut timp de scris...la contabilitate au fost 8 probleme din tot ce se putea: capital social, flux, obligatiuni, etc...la fiscalallitate parca au fost 5 si la drept 4. Trebuia sa stii foarte bine ca sa poti scrie, pentru ca timpul a fost destul de scurt. La proba a doua (1 august) au fost problemele din carte reformulate, au fost probleme care nu erau intre cele pe care le invatasem dar care s-au mai dat in anii trecuti. A fost o cursa contracronometru....in total au fost vreo 22 de intrebari la cele 4 materii.....si trebuia sa scrii destul de mult la fiecare,...timpul oricum a fost prea scurt....dar trebuia sa atingi toate subiectele, macar cate 2-3 cuvinte la fiecare ca sa aibe ce sa corecteze.
Per ansamblu FOARTE GREU....eu sper ca macar anul acesta sa iau, pentru ca m-am saturat sa tot invat si degeaba....din cauza unei singure materii sa pic. (si la contestatii sa nu rezolv nimic, si la altii care aveau 2 si 3 la cate 2-3 materii sa le dea...pacat :lnr (1): )...sa mai dai si o gramada de bani (175 euro...care pe criza asta inseamna destul de mult)....
Trebuie sa inveti mult si din timp pentru a putea promova acest examen.............



#4 kate5

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 23 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 03 August 2010 - 02:01 PM

Daca aveai timp de invatat...nu era asa de greu. Mi se pare normal sa fie greu (cel putin teoretic). Ca doar devenim experti, nu?
Faza e ca multi dintre cei care devin experti, se fac inactivi. Si o parte din angajatori solicita titlul de expert contabil la angajare. Deci sa inteleg ca facultatea, masterul, le facem degeaba?
Am intalnit cativa experti contabili care nu stiau sa faca o inregistrare simpla. Sau sa verifice corelatiile din balanta.
Nici eu nu stiu foarte multe, recunosc. Dar voi invata pana voi reusi.
Astazi a fi expert contabil e similar cu a avea facultate acum 20 ani.
Daca afla cineva cand se afiseaza rezultatele sa posteze pe site.



#5 marian_c

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 03 August 2010 - 02:34 PM

pai, kate5, facultatea in domeniu o faci, pt ca e una din conditiile de acces la stagiu, si una din conditiile de a putea fi angajat in domeniu. Dar asta cred ca stii deja, daca ai dat examenul. Iar masterul, daca il faci unde trebuie, te poate scuti de sustinerea examenului de acces la stagiu. Iar daca ai si vechime in domeniu, poti echivala in anumite conditii stagiul de 3 ani, si poti da in timp mai scurt examenul de aptitudini.
Pacat ca in unele facultati nu se fac anumite materii necesare admiterii la stagiu.
Si mai e o chestie, de care se agata toata lumea care da examenul de acces : subiectele rezolvate care cirula pe net, si din care multe sunt gresite sau sunt pline de balarii. De fapt sunt doar parerile unora despre cum se rezolva o anumita problema, iar unii chiar le iau de bune. De aceea si multi candidati pica la aceste examene.
In plus, examenul nu e, asa cum se crede ( si asa cum ar trebui sa fie ), un examen de acces la stagiu, ci un examen prin care chiar tb sa dovedesti ca detii cunostintele necesare unui expert contabil. Un caz concret este chiar materia de expertiza contabila, si cea de deontologie, chiar si cea de audit, unde exista intrebari ce necesita cunostinte avansate.
Asta e anormal. Chiar si in facultate, am avut la audit subiect de genul "cum se intocmeste raportul de audit". Mi se pare normal sa raspunda la aceasta intrebare unul care a efectuat stagiu in audit,un practicant, nu unul care e student sau care nu are tangenta cu auditul. Si in examenul de acum, intrebarile ciudate despre ceccar, etc...la care ar trebui sa dea raspunsul un practicant in domeniu, nu o persoana care vrea sa dea examen de acces la stagiu.
De aceea apar intrebari de genul "dar noi ce mai facem in timpul stagiului, daca tot cunoastem anticipat raspunsurile la problemele ce intervin in timpul stagiului" ?



#6 ursaana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 23 Postari:

Postat 04 August 2010 - 11:05 AM

Vad ca nici anul acesta nu putem zice ca a fost ok la examen.Din pacate pe an ce trece e tot mai greu.Se zice ca la aptitudini e si mai si.In cei trei ani de stagiu rezolvi o serie de probleme si se discuta la cursuri tot felul .Eu zic ca in trei ani repetam acelas lucru(exersam) :laugh: :lnr (1):



#7 kate5

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 23 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 04 August 2010 - 04:11 PM

Vezi postareamarian_c, la Aug 3 2010, 03:34 PM, a spus:

pai, kate5, ... ?
Ma refeream la faptul ca nu mai este suficient sa ai facultate, master sa te angajezi pe un post mai bun. Multi angajatori solicita titlul de expert contabil.
Din cate am inteles, pe perioada de stagiu ni se vor da anumite lucrari/proiecte de facut. Chiar nu stiu cat de mult poti invata la aceste proiecte, pentru ca am auzit ca se vand/cumpara cu sume frumusele.
Daca vrei sa-ti echivalezi stagiul cu experienta langa un expert contabil, trebuie sa predai pana cand se da examenul de aptitudini cele 6 proiecte care trebuiesc predate de regula pe parcursul celor 3 ani de stagiu.
Oare cine are timp sa le faca asa repede?



#8 mirela 0702

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 920 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 06 August 2010 - 10:03 AM

kate5, iarta-ma, dar nu esti bine informata. Faptul ca alegi sa faci stagiul langa un expert contabil in defavoarea celui colectiv nu te ajuta sa-ti echivalezi ceva. E doar o optiune de efectuare a stagiului de 3 ani. Poti alege sa-ti faci stagiul:
- in sistem colectiv platind o taxa SAU
- langa un expert contabil, platind o taxa ceva mai mica decat prima.

Poti sa nu mai faci stagiul de 3 ani doar daca inainte de examenul de acces ai fost angajata intr-un cabinet de contabilitate timp de 3 ani.

Iar de faptul ca cineva ar da bani frumusei pe niste proiecte care in mare parte contin probleme ce se regasesc in materialul pe care il ai de invatat la examenul de acces, nu stiu ce sa mai zic, inseamna ca tre' sa fii chiar ...nu gasesc un cuvant.

Si cred ca in zilele noastre, cand a avea un serviciu incepe sa devina un lux, probabil si ca patron trebuie sa ai o problema ca sa pui pe primul loc "titlul" de expert contabil al cuiva decat ceea ce stie sa faca acel cineva, mai ales daca se tine cont de faptul ca atat tagma de economisti cat si cea de experti e plina de neprofesionisti.



#9 studenta IV

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 185 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj-Napoca

Postat 06 August 2010 - 11:21 AM

Pe perioada stagiului dupa cum spunea si Mirela 0702 nu prea ai cum sa "cumperi" lucrarile pentru ca sunt individualizate, spre exemplu eu nu am avut probleme asemanatoare cu nimeni din an. Se poate intampla sa existe 2-3 cu aceleasi subiecte, dar nu poti stii care sunt aceia. In rest, daca vrei sa rezolvi lucrarea trebuie sa citesti. Lucrurile incepand de acum 2 ani nu mai sunt asa de simple (pana atunci toata lumea primea acelasi subiect si se facea uneori "copy,paste", si sper ca acest lucru sa se regaseasca in calitatea viitorilor experti . :smile:



#10 ursaana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 23 Postari:

Postat 06 August 2010 - 02:55 PM

Oare de ce nu se poate vorbi doar despre cum a fost la examen?. De fapt acest lucru ne interesa mai mult decat ceea ce se face in stagiu(fiind vorba de parerile despre examen)? Pana ajungem in stagiu trb sa ne luam examenul. Pentru stagiu este un alt topic unde se discuta tot felul .Chiar nu vrea nimeni sa ne spuna cum a fost la examen? Anul trecut pe forum s-a discutat foarte mult legat de acest subiect si a fost chiar ok.



#11 mirela 0702

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 920 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 06 August 2010 - 03:14 PM

Imi cer scuze, chiar nu e o sectiune pentru stagiari aici....discutia era intradevar offtopic. Cred ca in 2007 si 2008 s-a colaborat super pentru examen, adica...ma uit acum si nu vad pe nimeni interesat sa colaboreze in nici un fel...atunci a fost o adevarata echipa.



#12 corina_tudose

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 12 August 2010 - 09:12 AM

Vezi postareamirela 0702, la Aug 6 2010, 04:14 PM, a spus:

Imi cer scuze, chiar nu e o sectiune pentru stagiari aici....discutia era intradevar offtopic. Cred ca in 2007 si 2008 s-a colaborat super pentru examen, adica...ma uit acum si nu vad pe nimeni interesat sa colaboreze in nici un fel...atunci a fost o adevarata echipa.

De acord cu voi, marturisesc ca am fost una din cei care a concurat anul acesta pentru prima data si consider ca mi-au fost de ajutor postarile echipelor de anii trecuti. Din acest motiv va spun si parerea mea despre examenul de anul acesta:

1. Nu consider ca examenele au fost echilibrate din punct de vedere al dificultatii subiectelor si al comparabilitatii lor. De ex, sotul meu a dat in martie examenul de consultant fiscal si chiar daca au fost 5 sau 6 variante de subiecte, toate erau identice dar erau asezate in ordine diferita.

In ceea ce ma priveste, la prima proba pot spune ca am avut bafta de subiecte destul de simple - 8 la contabilitate, 5 la fiscalitate si 4 la drept. Problema a fost ca nu prea am avut suficient timp sa scriu pe curat tot ce as fi vrut. Am facut subiectele pe ciorna si cand mai aveam cam 30 min pana la predarea lucrarii m-am trezit ca nu transcrisesem nimic la fiscalitate si drept. Pana la urma am finalizat, dar am ajuns sa scriu la "liniuta" in loc sa concep fraze ample

2. Cel de-al doilea examen nu a fost echilibrat ca si cantitate de informatii solicitata raportata la orizontul de timp alocat. De exemplu subiectele de audit au fost destul de ample si mi-au luat cam 1/2 din timpul total - in conditiile in care am scris ca disperata din momentul in care am deschis plicul si pana am predat lucrarea, fara ca macar sa beau apa sau sa ma uit in stanga si in dreapta.

3. Subiectele la expertiza au fost diferite de cele din cartea de teste, in sensul ca nu am avut absolut nici un subiect care sa se rezume numai la expertiza. Toate subiectele erau de sinteza. Ca sa va dau cateva exemple: "raspunderea expertului contabil" sau "lucrari ale profesionistilor contabili", etc. Aici aveai de scris romane si trebuia sa atingi foarte multe aspecte, incluzandu-le evident si pe cele legate de expertiza.

4. De data aceasta examinatorii s-au gandit sa-i "favorizeze" pe cei care au invatat si nu pe cei care au venit la examen cu copiute servite. Asta este un lucru bun. E de apreciat ca intereseaza pe cineva sa creasca nivelul calitativ al pregatirii profesionale, mai ales ca tin sa dau dreptate unor ante-postatori care au spus ca sunt destul de multi expertii care nu stiu sa faca articole contabile simple. De altfel eu chiar am o propunere in sensul asta - din cand in cand sa se aiba in vedere la pregatirea continua si testarea expertilor facuti la kilogram acum cativa ani, sub sanctiunea pierderii titlului pentru cei care nu sunt in stare sa rezolve subiectele de la acces sau aptitudini.

Un sfat pentru toti cei ce vor sa incerce anul viitor: cititi mult, ganditi si mai mult si nu va bazati pe subiectele rezolvate de pe net - mai treceti totul si prin filtrul propriu.

bafta tuturor



#13 kate5

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 23 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 16 August 2010 - 11:33 AM

Cum vi s-a parut modul de notare?
Eu sunt foarte revoltata ca la drept, unde am vazut ca au picat majoritatea, am primit nota 1 cu toate ca am raspuns corect la 4 din cele 3 intrebari. Mi se pare o aberatie - imi datea 3 - 4 - 5 dar nu 1. Am depus contestatie dar nu vad ce sanse de reusita am. Oare daca depun o a doua contestatie, ce se intampla?
As vrea sa merg in audienta la Dl.Presedinte pentru ca mi se pare revoltator sa nu primesc nici un punct (sau, ma rog, doar 1).
Stie cineva cand se dau raspunsurile la contestatii?



#14 Scortzishoara

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 27 August 2010 - 11:43 AM

Mie mi s-a parut ok examenul.Si timpul alocat pentru rezolvarea subiectelor a fost suficient.La primul examen am iesit dupa nici doua ore, la al doilea am stat mai mult pentru ca mi-a cam dat de furca deontologia.Nu mi-a placut deloc materia asta.

Ma bucur ca am scapat cu bine si ca n-am sacrificat atatea weekenduri degeaba.Pe cei care vor sa sustina examenul anii urmatori ii sfatiuiesc sa se pregateasca din timp, sa nu se rezume la a descarca subiectele rezolvate de pe net pentru ca s-ar putea sa aiba surpriza sa nu fie atat de bine rezolvate.



#15 ursaana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 23 Postari:

Postat 27 August 2010 - 01:48 PM

Felicitari !!!! Oare nu m-ai putea ajuta cu ceva bibliografie legata examen (prbl,subiecte,etc) deoarece am examenul de aptitudini si ma intereseaza tot ce tine de ac.examen. Daca poti sa ma ajuti iti multumesc anticipat si poti sa le trimiti pe ursa332002@yahoo.com :lnr (1): :laugh:



#16 svedu_alina

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 22 May 2011 - 09:36 AM

Vezi postareacorina_tudose, la 12 August 2010 - 09:12 AM, a spus:

Un sfat pentru toti cei ce vor sa incerce anul viitor: cititi mult, ganditi si mai mult si nu va bazati pe subiectele rezolvate de pe net - mai treceti totul si prin filtrul propriu.

bafta tuturor
imi place sfatul tau Corina,asa e,trebuie sa gandim si noi mai mult.Am observat ca toata lumea vrea acest atestat de expert dar nimeni nu se documenteaza, nu citeste,iar eu cred ca trebuie macar odata sa-l dai si sa-l pici ca apoi sa fii expert nu??Experienta este cel mai dur profesor, pentru ca intai iti da testul si apoi iti spune care era lectia.



#17 marian_c

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 29 August 2011 - 07:46 AM

Vezi postareakate5, la 16 August 2010 - 11:33 AM, a spus:

Cum vi s-a parut modul de notare?
Eu sunt foarte revoltata ca la drept, unde am vazut ca au picat majoritatea, am primit nota 1 cu toate ca am raspuns corect la 4 din cele 3 intrebari. Mi se pare o aberatie - imi datea 3 - 4 - 5 dar nu 1. Am depus contestatie dar nu vad ce sanse de reusita am. Oare daca depun o a doua contestatie, ce se intampla?
As vrea sa merg in audienta la Dl.Presedinte pentru ca mi se pare revoltator sa nu primesc nici un punct (sau, ma rog, doar 1).
Stie cineva cand se dau raspunsurile la contestatii?

poti exemplifica in ce mod ai dat raspunsurile la drept? Adica, ma intereseaza daca niste raspunsuri scurte, la obiect sunt suficiente.



#18 mt2007

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 71 Postari:
  • Gender:Not Telling

Postat 26 September 2011 - 12:48 PM

Cei care ati participat la examen anul acesta , ce parere aveti ?
Eu sincer cred ca a fost un examen complex , mult de invatat . In prima duminica subiectele parca au fost ceva mai echlibrate , in schimb ieri am crezut ca nu reusesc sa termin de scris .Eu am avut plicul 01 ieri .Am inteles ca toti am avut ieri si subiecte la fiecare disciplina care nu se regaseau in culegere .Vad ca au apelat la subiecte de acest fel sa vada cam cine a citit toata materia si fiecare a scris cam ce a considerat ca ar fi raspuns , inclusiv eu .Unii colegi au iesit destul de nemultumiti de subiecte .Si sa nu uit ca in prima duminica , ne-au ,,lovit'' cu politici contabile la conta .Subiectele au fost comune pe tara sau au sosit de la Bucuresti ?
Am intrebat la telefon azi , cam pe cand primim rezultatele si nu se stie , deocamdata , lucrarile fiind corectate la Bucuresti .E de bine sau de rau ca sunt corectate la Bucuresti ?
Bafta si daca mai aveti noutati sa ni le spuneti si noua !

scuze , am gafat , trebuia sa intreb daca subiectele sunt de la Bucuresti sau sunt de la filiala .....



#19 anca_sys

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 21 Postari:
  • Location:Cluj Napoca

Postat 04 November 2011 - 11:23 AM

Parerea mea e ca examenul de acces poate fi luat numai daca inveti si daca tratezi toate disciplinele cu seriozitate.

Eu mi-am facut un plan si am inceput usurel din luna ianuarie cu rezolvarea cartii in paralel cu citirea bibliografiei. N-am tratat niciun subiect cu superficialitate, ba din contra, am insistat mult pe problemele mai greu de digerat (impozitele amanate mi-au scos peri albi :)))).

Din ianuarie si pana in iulie am parcurs fiecare materie de doua ori (citeam max. o ora pe zi) iar din august am inceput sa repet fara sa trag cu ochiul la rezolvari. Probabil ca alti colegi au invatat mult mai putin, nu stiu cum ar fi fost sa incep doar cu o luna inainte insa pentru mine asta a functionat.

Subiectele de la examen mi s-au parut mult mai simple decat m-as fi asteptat si, cu toate astea, am dat-o in bara la contabilitate la doua probleme banale. Am avut insa noroc cu subiectul ce nu se regasea in carte (cel de 1.6 puncte) si care cred ca mi-a salvat nota. Sau poate ca a contat si rationamentul la cele doua probleme...n-o sa stiu niciodata. :rolleyes:

La fiscalitate si drept a fost putin si usor insa la al doilea examen trebuia sa stii foarte bine materia pentru ca a fost mult de scris, nu prea aveai timp sa stai si sa te gandesti. Eu am scris incontinuu trei ore.

Cam asta a fost experienta mea, bafta tuturor!



#20 Atti

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 23 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 05 November 2011 - 07:33 AM

Pentru ca atunci cand am inceput sa invat nu prea am gasit pareri despre examen ...m-am gandit sa va spun cum am procedat eu.
Am invatat cam din luna mai 2011,serile in general cam 4-5 ore si in weekenduri .Va recomand sa repetati materia de 3 ori.
In privinta examenului la contabilitate au fost 8 probleme; la fiscalitate-5; la drept-4; la audit,doctrina,expertiza,evaluare cate 5 probleme la fiecare disciplina .Examenul nu a fost foarte greu (daca invatai).De exemplu la contabilitate am avut 2 probleme la fel(mijloace fixe cu schimbarea duratei de amortizare sau reevaluare,etc), la fiscalitate problemele au fost rezonabile (parca 3 aplicatii -impozit pe profit,impozit pe venit,impozit pe cladiri si 2 de teorie-operatiuni scutite de tva,); la drept au fost din carte si nu am scris mai mult de doua fraze la fiecare,e drept ca nu am avut de enumerat atributii sau ceva de genul.
In privinta celui de-al doilea examen, mentionez ca au fost intrebari care nu erau din carte ,dar care sintetizau materia sau faceau legaturi intre doctrina si expertiza, in special(de exemplu:ce inseamna a evalua un bun? definiti capacitatea beneficiara;defintii auditul statutar,ce este imaginea fidela in audit; defintii expertiza contabila,juramantul ,atributiile Consiliului Superior,adunarii generale,despre IFAC, despre organismele regionale,care este relatia intre titlul de expertcontabil si expertiza contabila, etc).Pot sa va spun ca eu am sris succint pentru ca erau 3 ore si 4 discipline.Am ales sa scriu esentialul asa cum ni s-a recomandat la curs,asa am reusit sa termin inainte de a trece cele 3 ore .Si am luat examenul.Va doresc spor la invatat si chiar daca e foarte mult de invatat cu rabdare si perseverenta se poate lua .A....aveti grija cu problemele pe care le gasiti gata rezolvate pe net.....mult ,multe sunt gresite,asa ca aveti grija .Verificati raspunsurile ca sa nu aveti probleme ulterior.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL