Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Decizie preaviz - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Decizie preaviz


7 replies to this topic

#1 nicoleta 2007

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:

Postat 26 July 2010 - 01:14 PM

Angajatorul a emis o decizie interna de concediere individuala cu preaviz de 20 de zile . Angajatul a semnat de primire. Dupa termenul de preaviz angajatorul de razgandeste si vrea sa pastreze salariatul. El nu mai vrea sa ramana. Ce e de facut in acest caz? Angajatorul este obligat sa-i desfaca contactul de munca cu art.65(1) si in acest caz nu mai poate angaja alt om in loc sau poate s-a anuleze decizia interna de preaviz?

Aceasta postare a fost editata de nicoleta 2007: 26 July 2010 - 01:16 PM




#2 gabriela berciu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 150 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:arad
  • Interests:pictura

Postat 26 July 2010 - 01:46 PM

din cate stiu eu angajatorul are dreptul sa-l recheme din somaj, iar daca fostul angajat refuza exista posibilitatea sa piarda somajul.
cei de la somaj te pot indruma mai bine.

o zi buna.




#3 DRAGOS NEGOITESCU

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 999 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 26 July 2010 - 09:01 PM

Dupa expirarea preavizului se poate face o intelegere cu angajatul in sensul reincadrarii, dar numai cu acordul angajatului.
Despre dreptul de a chema angajatul din sonaj nu am auzit (somaj tehnic poate...), si nici nu cred ca exista asa ceva, odata intrat in somaj angajatul nu mai are nici-o obligatie fata de societate.
Dragos



#4 mirela 0702

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 920 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 03 August 2010 - 03:29 PM

E adevarat, angajatul nu mai are nici o obligatie, in schimb daca angajatul proaspat concediat refuza o oferta de serviciu atunci cred ca poate avea probleme privind primirea indemnizatiei.
Ideea e ca angajatorul nostru i-a desfacut contractul initial pentru ca desfiinta postul, asa inteleg eu. In acest caz, din punct de vedere legal o anumita perioada nu mai are voie sa angajeze om pe postul respectiv; in schimb daca el s-a razgandit in privinta desfiintarii postului si nu are voie sa angajeze pe altcineva, atunci cred ca Agentia de somaj il va ajuta sa rezolve aceasta problema...il va ajuta cu mai multe detalii despre cum trebuie sa procedeze in aceasta situatie.



#5 fboji

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1114 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 03 August 2010 - 03:47 PM

Care este legatura cu somajul in mesajul initial? Eu am citit doar de preaviz.
Daca ti se pare simplu ce ai de facut... inseamna ca nu cunosti toate amanuntele Imagine postata



#6 mirela 0702

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 920 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 04 August 2010 - 05:04 PM

Legatura somajului cu mesajul initial vine din faptul ca a desface cuiva contractul cu art 65, alin (1) inseamna ca desfiintezi postul respectiv, iar asta implica emiterea unei adrese catre agentia de somaj prin care ii instiintezi ca desfiintezi postul, apoi fostul salariat poate beneficia de indemnizatie de somaj daca indeplineste conditiile pentru asta.
Dilema nicoletei venea (sau cel putin asa am inteles eu) din faptul ca a incetat un contract cu art 65, alin 1, ceea ce inseamna doua lucruri:
- si-a desfiintat postul si nu mai are voie sa angajeze pe altcineva pe post timp de cateva luni
- fostul angajat poate primi indemnizatie de somaj si nu doreste sa mai revina
Si n-ar fi fost astea probleme daca seful ei nu s-ar fi sucit si nu ar fi ajuns la concluzia ca de fapt are nevoie de om pe post, numai ca nu are voie sa angajeze pe altcineva, iar "fostul" nu mai vrea sa vina.



#7 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 04 August 2010 - 10:27 PM

ce e aia "decizie interna de concediere individuala cu preaviz de 20 de zile". Trebuie anuntata la ITM in cinci zile.

Angajatorii ar trebui sa mai si invete sa respecte angajatii. Oare angajatului i-a fost usor cand a primit decizia, fie ea si interna?!



#8 mirela 0702

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 920 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 05 August 2010 - 04:39 PM

Inainte de a judeca trebuie sa stim amanunte, insa "decizia interna de concediere individuala cu preaviz de 20 de zile" este decizia de concediere care nu este colectiva si s-a facut ulterior acordarii unui preaviz, in acest caz de 20 de zile (minim parca e de 15 zile lucratoare conform codului muncii); intradevar aceasta trebuie inregistrata la ITm in termen de 5 zile.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL