Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
balanta la 30.06.2010 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


balanta la 30.06.2010


7 replies to this topic

#1 gabriela berciu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 150 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:arad
  • Interests:pictura

Postat 29 July 2010 - 02:33 PM

buna ziua,

imi poate spune cineva ce conturi nu ar trebui sa aiba sub nici o forma sold la 30.06.2010
multumesc muuuuuuuuuuult de tot.

:lnr (1):



#2 eugen ursache

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 517 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:agricultura, lemne fiare si motoare

Postat 29 July 2010 - 03:03 PM

1011, 4426, 4427, clasa 6, clasa 7.

Aceasta postare a fost editata de eugen ursache: 29 July 2010 - 03:04 PM

Motan m-as fi dorit sa fiu / cu gheare si mustete lungi, / cu coada-n sus, cu blana-n dungi, / c-un ochi verzui si-un ochi capriu. // Pisicile de prin vecini / sa le gonesc pe la pricini, / sa-mi fete fiecare-un fiu / c-un ochi verzui si-un ochi capriu (Nichita Stanescu)



#3 tes

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 315 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 29 July 2010 - 03:59 PM

581



#4 mirela 0702

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 920 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 29 July 2010 - 04:06 PM

La 581 ma gandeam si eu, insa exista si varianta sa faci un transfer intre conturi si sa faci transferul pe 30.06 iar banii sa-ti ajunga in celalat cont din alta banca pe 01.07. Atunci 581 poate avea sold.



#5 studenta IV

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 185 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj-Napoca

Postat 29 July 2010 - 04:49 PM

Vezi postareates, la Jul 29 2010, 04:59 PM, a spus:

Extras din anexa la OMF 3055/2009:
"Cu ajutorul acestui cont se tine evidenta viramentelor de disponibilitati intre conturile de trezorerie.
Contul 581 “Viramente interne” este un cont de activ.
În debitul contului 581 “Viramente interne” se inregistreaza:
- sumele virate dintr-un cont de trezorerie in alt cont de trezorerie (512, 531, 541).
În creditul contului 581 “Viramente interne” se inregistreaza:
- sumele intrate intr-un cont de trezorerie din alt cont de trezorerie (512, 531, 541).
De regula, contul nu prezinta sold." Deci poate avea sold.



#6 Nazgul

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 20 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Slatina

Postat 29 July 2010 - 06:37 PM

eu la 30.06 am sold la contul 581....deoarece a facut transferul din trezorerie pe data de 30.06.2010 ....deci prezinta sold



#7 tes

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 315 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 30 July 2010 - 08:38 AM

pentru situatii din astea exista contul 5125 - sume in curs de decontare.
581 nu poate avea sold la sfarsitul lunii.



#8 mirela 0702

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 920 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 30 July 2010 - 03:55 PM

Pentru viramente intre conturi se foloseste contul 581 "Viramente interne", insasi denumirea o spune, nu numai functiunea lui. Iar acest " de regula" din ordin nu face decat sa confirme ca acest cont poate avea sold.

Sume in curs de decontare nu sunt in nici un caz sumele transferate dintr-un cont al tau in alt cont al tau. Sume in curs de decontare sunt sumele care urmeaza sa-ti intre in cont ca urmare a unei incasari cu cardul, sau invers (acesta este un exemplu).






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL