Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Norme art. III din OUG 58/2010 care modifică codul fiscal - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Norme art. III din OUG 58/2010 care modifică codul fiscal


167 replies to this topic

#1 Vital

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 146 Postari:

Postat 29 July 2010 - 04:56 PM

A apărut, pe site-ul Ministerului de Finanțe, proiectul normelor metodologice pentru OUG 58/2010 prin care se modifică codul fiscal. Se găsește aici:
http://discutii.mfinante.ro/static/10/Mfp/...G%2058_2010.pdf

L-am parcurs și am ajuns la concluzia că o PFA va datora, în afara impozitului de 16%, următoarele contribuții:
5.5% - sănătate
0.5% - șomaj
10,5% - pensii
Total: 32,5%

Baza de calcul a contribuțiilor va fi venitul net al persoanei fizice autorizate (lunar sau anual, după caz).

În norme am mai găsit o "perlă" usturătoare. Pe aceasta însă o las pentru a fi prezentată ceva mai tărziu. Deocamdată însă mă interesează dacă și alții au ajuns la aceași concluzie referitoare la mărimea contribuțiilor datorate de o PFA. Cum vedeți voi lucrurile?



#2 psycho.ro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 60 Postari:

Postat 29 July 2010 - 05:01 PM

Sanatatea o plateam si era acelasi procent inainte, deci aici nu s-a schimbat nimic.

Ceea ce s-a schimbat este somajul si pensia.

Eu plateam pensia la salariul minim, acum o sa-l platesc la norma de venit ? Trebuie sa schimb contactul de la Casa de pensii ?




#3 Vital

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 146 Postari:

Postat 29 July 2010 - 05:25 PM

Vezi postareapsycho.ro, la Jul 29 2010, 06:01 PM, a spus:

Sanatatea o plateam si era acelasi procent inainte, deci aici nu s-a schimbat nimic.

Ceea ce s-a schimbat este somajul si pensia.

Eu plateam pensia la salariul minim, acum o sa-l platesc la norma de venit ? Trebuie sa schimb contactul de la Casa de pensii ?

Și eu sunt exact în aceeași situație cu CAS-ul. Plătesc 31,2% x 600 = 188 RON.
Așa însă cum am înțeles eu după citirea normelor, de acum încolo o PFA va plăti doar contribuția individuală de asigurări sociale (10,5% în acest moment), care se va calcula la venitul net (presupun că în cazul unei PFA impozitat la norma pe venit se va ajunge la venitul net lunar prin împărțirea normei pe venit anuale la 12 luni).

Ceea ce aș vrea să știu eu este dacă au ajuns și alții la aceeași concluzie și anume: PFA va plăti un CAS de 10,5% și nu 31,2%! Opinii???



#4 Vital

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 146 Postari:

Postat 30 July 2010 - 08:23 AM

Iată și "perla" acea usturătoare despre care am amintit mai sus:

Art.12 - (1) Stagiul de cotizare realizat de persoanele prevazute la art.5 alin.(1) in sistemul public de pensii si alte drepturi de asigurari sociale se stabileste prin aplicarea asupra perioadei de cotizare a raportului dintre cota de contributie individuala de asigurari sociale si cota de contributie de asigurari sociale aprobata pentru locurile de munca in conditii normale.

Ceea ce înseamnă că pentru a realiza un stagiu complet de cotizare de 25 de ani o PFA va trebui să muncească vreo 75 de ani (75 * 10,5 / 31,3 = 25,15). Viitorul sună bine, nu-i așa?! Cum însă ne luptăm împotriva acestui viitor???



#5 cuceritor

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 133 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 30 July 2010 - 05:44 PM

Vezi postareaVital, la Jul 30 2010, 09:23 AM, a spus:

Iată și "perla" acea usturătoare despre care am amintit mai sus:

Art.12 - (1) Stagiul de cotizare realizat de persoanele prevazute la art.5 alin.(1) in sistemul public de pensii si alte drepturi de asigurari sociale se stabileste prin aplicarea asupra perioadei de cotizare a raportului dintre cota de contributie individuala de asigurari sociale si cota de contributie de asigurari sociale aprobata pentru locurile de munca in conditii normale.

Ceea ce înseamnă că pentru a realiza un stagiu complet de cotizare de 25 de ani o PFA va trebui să muncească vreo 75 de ani (75 * 10,5 / 31,3 = 25,15). Viitorul sună bine, nu-i așa?! Cum însă ne luptăm împotriva acestui viitor???

Nu vad de ce acest articol va deranjeaza !. Din moment ce legislatia s-a modificat in sensul ca fiecare primeste pensie pentru cat a contribuit,
mi se pare normal ca cei care au contribuit (salariat+firma) la CAS sa primeasca pensia care i se cuvine pentru sumele virate in contul CAS !



#6 Vital

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 146 Postari:

Postat 30 July 2010 - 06:28 PM

cuceritor,

Îți reamintesc, cu tot respectul de care pot să dau dovadă în acest moment, de următorul articol din Constituția României:

ARTICOLUL 16
(1) Cetățenii sunt egali în fața legii și a autorităților publice, fără privilegii și fără discriminări.

Acum urmărește-mă atent. Am să-mi dau toată silința astfel încât să nu existe niciun dubiu legat de cele pe care le doresc demonstrate.

Există foarte mulți români care habar nu au pe ce lume trăiesc (conform unui sondaj realizat recent 42% dintre români cred că soarele se învârte în jurul pământului, sursa aici: http://www.ziare.com/social/romani/4-din-1...ntului-1032389). Acestora nu le-a plăcut cartea, dar nu le-a plăcut deloc. De mâncat însă trebuie să mănânce ceva. În consecință, dacă nu se apucă de furat, atunci ajung angajați cu sutele de mii pe salariul minim (s-ar putea să greșesc, dar din câte îmi aduc aminte în această situație sunt vreo 1,2 milioane de salariați). Că mai iau sărăcuții și alți bani la negru/gri este o altă poveste pe care aș zice s-o lăsăm pentru altă dată.

Hai să facem un mic calcul. Un salariat angajat pe minimul pe economie plătește lunar 600 * 10,5% = 63 RON. Ce impozite la asigurările sociale mai plătește firma plecând de la salariul brut al respectivului angajat nu mă interesează (România este campioana lumii la numărul de taxe și impozite impuse firmelor), contează doar ceea ce individul plătește nemijlocit din VENITUL SĂU. Iar faptul că o firmă plătește un impozit la Casa de asigurări sociale și nu o contribuție reiese din următorul lucru: contribuția la un fond îți aduce un beneficiu clar în contraprestație, impozitul însă este plătit fără să ți se dea ceva în schimb (ceea ce și este cazul cu așa numitele contribuții ale firmei la fondul de asigurări sociale sau orice alt fond o mai fi existând).

Acum hai să luam ca exemplu o PFA. Odată cu venirea crizei veniturile lunare ale persoanei fizice autorizate au scăzut și au ajuns la 5000 de RON. Acestui venit îi va corespunde o contribuție individuală la CAS de 5000 * 10,5 = 525 RON/lună.

În concluzie:
- salariatul de mai sus va plăti la CAS o sumă anuală de 756 RON (stagiu recunoscut integral, adică 12 luni);
- PFA va achita la CAS o sumă de 6300 RON/an (stagiul recunoscut însă va fi de doar 4 luni).

Deci PFA va plăti o sumă de 8 ori mai mare decât salariatul nostru. Știi ce înseamnă acest lucru pentru PFA? Plastic vorbind înseamnă că i s-au luat și banii și a rămas și cu buza umflată.
Academic vorbind însă acest lucru înseamnă DISCRIMINARE pe criterii socio-profesionale, ceea ce constituția nu admite.

Aceasta postare a fost editata de Vital: 30 July 2010 - 06:33 PM




#7 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 30 July 2010 - 11:00 PM

:lnr (1): vital :laugh:



#8 cristina1969

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 198 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 31 July 2010 - 02:31 PM

la fel si eu :lnr (1): vital :laugh:



#9 Vital

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 146 Postari:

Postat 31 July 2010 - 09:28 PM

Trebuie de analizat cât se poate de atent pista legată de discriminare. Eu cred că se poate clădi ceva bun pe ea. Persoanele fizice autorizate prizintă anumite dezavantaje față de SRL-uri (răspundere în solidiar cu toată averea față de răspunderea limitată a unui SRL), dar prezintă și anumite avantaje: fiind persoane fizice se bucură de anumite drepuri garantate prin constituție.

Eu am făcut ASE-ul, nu Dreptul. De aceea mi-ar fi interesantă părerea unor juriști pe marginea celor expuse mai sus.



#10 bibi1984

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 01 August 2010 - 11:16 AM

sunt pfa si am ctr de prestari servicii cu o firma, care a interpretat normele astfel:din factura de baza a retinut contributiile datorate de angajator si de angajat si mi-a virat diferenta +tva, adica sa iti dau si un eexemplu concret:
din factura de baza 4400 ti se platesc decat 2.800 plus tva ul aferent bazei de 4.000....mie sincer mi se pare o aberatie...am sunat la fianante si am vb cu un consultant si mi-a spus ca aceasta ordonanta a fost propusa de ministerul muncii si ei nu au nici o treaba....chiar nu stiu ce se va intampla cu noi



#11 Vital

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 146 Postari:

Postat 01 August 2010 - 11:57 AM

bibi1984,

Aceasta înseamnă că ai fost "încadrat(ă)" la activitate dependentă. Tu și firma pentru care prestezi servicii știți mai bine dacă respectiva încadrare este justificată sau nu. Iar autoritățile au și început practica lor obișnuită de aruncare a pisicii în curtea vecinului! Trebuie să le adresezi întrebarea în scris, să obții număr de înregistrare de la secretariat. Astfel vor fi obligați să se documenteze și să-ți răspundă. Iar răspunsul, în cazul în care nu se reduce la ceva vag sau la o enumerare de legi pe care nimeni nu le înțelege, poate să fie acoperitor pentru tine. Și mai ține minte un lucru: atunci când o lege poate fi interpretată în mai multe feluri poți să ceri respectarea următorului principiu: "Dacă legea permite mai multe interpretări, atunci se va alege varianta de interpretare care este cea mai favorabilă pentru persoana fizică".

Din fericire, situația mea este foarte diferită de-a ta. Eu prestez servicii IT către vreo 20 de firme, iar acele firme se află în mai multe orașe din țară. Mai mult decât atât niciunul dintre clienții mei nu se află în orașul în care îmi am sediul profesional. Ceea ce înseamnă că nu pot fi încadrat în niciun caz la activitate dependentă.



#12 mcimni

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 43 Postari:

Postat 02 August 2010 - 09:05 AM

Vezi postareabibi1984, la Aug 1 2010, 12:16 PM, a spus:

sunt pfa si am ctr de prestari servicii cu o firma, care a interpretat normele astfel:din factura de baza a retinut contributiile datorate de angajator si de angajat si mi-a virat diferenta +tva, adica sa iti dau si un eexemplu concret:
din factura de baza 4400 ti se platesc decat 2.800 plus tva ul aferent bazei de 4.000....mie sincer mi se pare o aberatie...am sunat la fianante si am vb cu un consultant si mi-a spus ca aceasta ordonanta a fost propusa de ministerul muncii si ei nu au nici o treaba....chiar nu stiu ce se va intampla cu noi


cat reprezinta contributiile datorate de angajator?
din suma ramasa 2800 pot deduce cheltuielile, platesc impozitul de 16 % si restul sunt ai mei?



#13 ascee_ro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:

Postat 02 August 2010 - 11:44 AM

pt. bibi1984:

proiectul normelor de aplicare zice ca "beneficiarul de venit" trebuie sa depuna declaratii la pensii/sanatate/somaj si sa vireze sumele (se contrazice cumva cu art 3 din lege care zice ca "platitorul de venit" trebuie sa vireze, dar sa speram ca o sa clarifice azi...). sfaturile mele sunt in felul urmator:
1. sunteti sigur(a) ca societatea a declarat si virat acele sume in numele d-voastra ?
2. daca a retinut si contributii aferente societatii si acea societate e singura cu care colaborati - fiind "relatie dependenta", presupun ca prestati un serviciu fara intrerupere - cel mai bine ar fi sa negociati cu firma si sa semnati un contract de munca pe perioada nedeterminata. la momentul actual, retinandu-va contributii din suma de pe PFA, nu mai aveti nici un avantaj major.



#14 Vital

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 146 Postari:

Postat 02 August 2010 - 12:39 PM

Mi-am trimis opinia către Ministerul de Finanțe. Normele metodologice se aprobă astăzi. Mai știi, poate se întâmplă o minune și se va ține cont de cele expuse de mine!!!

ascee_ro, total de acord cu tine în cele expuse la punctul 2. Dacă prestezi servicii doar pentru o singură firmă și probabilitatea de a fi încadrat la activitate dependendă este foarte mare, atunci este mai bine să ai un contract de angajare cu respectiva firmă. Astfel vei fi sigur de anumite lucruri cum ar fi stagiul de cotizare la asigurările sociale. În plus, legislația legată de salariați este mult mai veche și mai clară. Legislația legată de PFA este foarte haotică și confuză în acest moment. Eu chiar am o idee în acest sens. Ce-ar fi să ne organizăm și din fiecare județ să trimitem aceeași scrisoare către toate Administrațiile Financiare? Apoi să publicăm toate răspunsurile pe Internet sub titlul "Aceasta este România în care trăiești!". Cred că rezultatul ar fi foarte interesant! Ce credeți despre această idee?



#15 fboji

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1114 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 02 August 2010 - 02:30 PM

Vezi postareabibi1984, la Aug 1 2010, 10:16 AM, a spus:

sunt pfa si am ctr de prestari servicii cu o firma, care a interpretat normele astfel:din factura de baza a retinut contributiile datorate de angajator si de angajat si mi-a virat diferenta +tva, adica sa iti dau si un eexemplu concret:
din factura de baza 4400 ti se platesc decat 2.800 plus tva ul aferent bazei de 4.000
Si mie, sincer, mi se pare o aberatie cum a procedat firma cu care aveai contractul. NU are nici o indreptatire sa-ti opreasca nimic din suma facturata de tine. Ai putea merge cu contractul in care este specificat ce anume reprezinta pretul convenit in contract. Sunt curioasa ce document vor pune la baza inregistrarii cheltuielilor cu contributiile. Or fi facut vreun document? Si cine l-a semnat? Un exemplar din el trebuie sa primesti neaparat.
Dar asa se intampla cand se da peste cap in cateva zile un sistem, fara sa pregatita schimbarea cu cateva luni inainte.
Daca ti se pare simplu ce ai de facut... inseamna ca nu cunosti toate amanuntele Imagine postata



#16 predator

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 02 August 2010 - 05:07 PM

Am vorbit cu contabilul meu si el mi-a zis acelasi lucru, ca "beneficiarul de venit" trebuie sa depuna declaratii la pensii/sanatate/somaj si sa vireze sumele. Cum eu sunt PFA pe IT cu norma de venit, mi-a zis ca impozitul se plateste in continuare la norma de venit iar contributiile se platesc la incasarile reale, conform declaratiilor depuse lunar, adica un fel de struto-camila.



#17 ascee_ro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:

Postat 02 August 2010 - 05:31 PM

Vezi postareapredator, la Aug 2 2010, 06:07 PM, a spus:

Am vorbit cu contabilul meu si el mi-a zis acelasi lucru, ca "beneficiarul de venit" trebuie sa depuna declaratii la pensii/sanatate/somaj si sa vireze sumele. Cum eu sunt PFA pe IT cu norma de venit, mi-a zis ca impozitul se plateste in continuare la norma de venit iar contributiile se platesc la incasarile reale, conform declaratiilor depuse lunar, adica un fel de struto-camila.

Tinand cont ca cei la norma nu sunt obligati sa tina contabilitate in partida simpla, cum verifica incasarile in caz de un control ? Te cred pe cuvant ca ceea ce declari e ceea ce ai incasat ?

Aceasta postare a fost editata de ascee_ro: 02 August 2010 - 05:31 PM




#18 Popu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 130 Postari:

Postat 02 August 2010 - 05:46 PM

Vezi postareapredator, la Aug 2 2010, 06:07 PM, a spus:

Am vorbit cu contabilul meu si el mi-a zis acelasi lucru, ca "beneficiarul de venit" trebuie sa depuna declaratii la pensii/sanatate/somaj si sa vireze sumele. Cum eu sunt PFA pe IT cu norma de venit, mi-a zis ca impozitul se plateste in continuare la norma de venit iar contributiile se platesc la incasarile reale, conform declaratiilor depuse lunar, adica un fel de struto-camila.
Predator daca esti in continuare independent nu ar trebui sa se aplice aberatiile astea. Daca esti dependent pe de alta parte nu isi mai prea are rostul PFA-ul



#19 Vital

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 146 Postari:

Postat 02 August 2010 - 06:38 PM

predator,

OUG 58/2010 este foarte confuză și poate fi interpretată în mai multe feluri. O interpretare posibilă este cea susținută de contabilul tău, caz în care ajungem la mari inconsistențe (apropo de ce ai nevoie de contabil ținând cont că ai optat pentru norma pe venit?). O altă interpretare, FOARTE LOGICĂ după umila mea părere, este următoarea:

În baza codului fiscal, venitul net al unei persoane fizice autorizate care nu a optat pentru impozitarea la real se stabilește pe baza grilei din norma pe venit. OUG 58/2010 și normele ei de aplicare nu abrogă această modalitate de stabilire a venitului net. Mai mult decât atât actele legislative amintite nu menționează deloc cazul persoanelor fizice impozitate la norma de venit. Prin urmare, este normal să gândim că - pentru menținerea consecvenței - venitul net stabilit în baza normei pe venit va fi folosit și ca bază de calcul pentru restul contribuțiilor. Toate acestea și în baza următorului principiu: "Atunci când legea este interpretabilă se va aplica varianta de interpretare cea mai favorabilă pentru persoana fizică".



#20 lizuca_p

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 57 Postari:
  • Gender:Female

Postat 02 August 2010 - 06:45 PM

Sant profesor angajat cu contract individual de munca, dau si meditatii , si sant inregistrat la Finante cu un venit de 3000lei pe an. Ce contributii trebuie sa platesc lunar, trimestrial, sau anual conform noilor reglementari? Va multumesc.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL