Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Registrul de casa in valuta - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Registrul de casa in valuta


3 replies to this topic

#1 MIRELA-bc

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 69 Postari:
  • Gender:Female

Postat 30 July 2010 - 10:18 AM

Stie cineva daca exista reglementari cu privire la registrul de casa in valuta?? se pot face incasari numerar in valuta ??? pana la ce suma?? Mai exact facturile de livrari intracomunitare se pot incasa numerar?
totul se face cu multa , multa rabdare!!!



#2 mirela 0702

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 920 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 30 July 2010 - 04:02 PM

Ordonanta 15/1996 privind intarirea disciplinei financiar-valutare actualizata (cea cu plafoanele de plati si incasari)


Norme
"13. Operatiunile de incasari si plati in valuta nu intra sub incidenta prevederilor ordonantei."

Poti sa incasezi livrarile intracomunitare numerar, doar sa ai un registru de casa separat, in care sa tii o evidenta atat in valuta cat si in lei.




#3 MIRELA-bc

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 69 Postari:
  • Gender:Female

Postat 05 August 2010 - 11:34 AM

Multumesc mult pntru raspuns!
totul se face cu multa , multa rabdare!!!



#4 ikki

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 70 Postari:

Postat 17 September 2010 - 10:40 AM

Vezi postareamirela 0702, la Jul 30 2010, 05:02 PM, a spus:

Ordonanta 15/1996 privind intarirea disciplinei financiar-valutare actualizata (cea cu plafoanele de plati si incasari)


Norme
"13. Operatiunile de incasari si plati in valuta nu intra sub incidenta prevederilor ordonantei."

Poti sa incasezi livrarile intracomunitare numerar, doar sa ai un registru de casa separat, in care sa tii o evidenta atat in valuta cat si in lei.
Buna, am urmatoarea problema
- am incasat valuta numerar , 9000 euro, ptr 2 facturi, am eliberat o chitanta de 9000 euro, banii i-am schimbat la o casa de schimb valutar, am bonul fiscal, si am contabilizat in felul urmator stingere facturi 5314=4111, si am transferat suma de lei cf bon fiscal in casa lei 581=5314 concomitent 5311=581, casa in valuta e zero. intrebarea este daca am facut bine inregistrarile si daca 5311=581 este limitata la 5000 ron? Multumesc






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL