Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
inchidere an contabil in cazul suspendarii activitatii - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

inchidere an contabil in cazul suspendarii activitatii

2 replies to this topic

#1 valerica2010

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 02 August 2010 - 09:00 PM

In cazul in care societatea si-a suspendat activitatea la Reg. Comertului si la Finante in aprilie 2009, la sfarsitul anului 2009 sau inceputul anului 2010, mai pot efectua inregistrari contabile? Ma refer la repartizarea pierderii pe anul 2009 din contul 121 in 117!
Dar la o societate care si-a suspendat activitatea in iunie 2010, se mai inregistreaza in iulie 2010 contributiile sociale, salarii, chelt cu suspendarea firmei? Se mai depun declaratii?



#2 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 02 August 2010 - 09:36 PM

bineinteles. Ati vazut cumva legea contabilitatii suspendata in perioada de inactivitate a firmei?
a doua societate treb sa revina la cererea de suspendare, sa inchida CIM-urile, daca nu are activitate pentru ce are salariati?! Mare atentie! Da chelt ocazionate de suspendare se inreg, ca si cele ulterioare gen depunere bilant.




#3 Timea

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 34 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 07 August 2010 - 02:10 PM

Buna,

In cazul suspendarii activitatii, cine semneaza situatiile financiare anuale si cele semestriale ?

Legea spune clar ca pe durata suspendarii activitatii obligativitatea de a depune la finele anului si la semestru bilanturile ramine neschimbata, dar de regula aceste situatii sint semnate de un director economic (pe care nu il mai ai deoarece nu ai voie sa ai angajati), un expert contabil / contabil autorizat (dar nu ai voie sa faci cheltuilei, iar voluntariat nu face nimeni), sau alte persoane cu atributii in acest sens (cine ? Administratorul ?).


Firma mea este suspendata din Mai 2009. Am semnat eu in ambele locuri pe situatiile financiare din 30.06.2009 si 31.12.2009, iar la depunere nu au comentat cei de la Administratia Financiara, dar acum pentru 30.06.2010 m-am trezit ca mi-l resping pe motiv ca nu am semnatura unui expert contabil. ... I-am aratat doamnei de la ghiseu, precum si celei de la metodologie, ca am decizie de suspendare si ca legea imi impune sa nu am cheltuieli, dar nici nu vor sa auda.... :laugh:

Deci ce fac ? Cu ce lege sau norma sa le demonstrez ca e perfect legal sa semnez eu :lnr (1): ?

Merci,
Diana






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL