Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Sustragere neanuntata din contul bancar de catre fisc - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Sustragere neanuntata din contul bancar de catre fisc


14 replies to this topic

#1 arcond

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 03 August 2010 - 02:43 PM

Buna ziua ,

Concret , pe data de 14.07.2010 administratia financiara inainteaza bancii la care am cont , documentele de proprire pentru o datorie derizorie de sub 700 lei . BRD trimite banii catre fisc si isi ia un comision de 100 euro , ca si cum la momentul virarii banilor in cont nu ar fi fost suma integrala solicitata .
Nu am fost instiintat in nici un fel asupra acestei interventii in cont , prin nici un mijloc de comunicare - scrisoare recomandata , SMS , e-mail , invitatie scrisa transmisa prin curier , etc.
Mi se pare firesc sa se fi intamplat cel putin un eveniment din cele mentionate mai sus prin care sa fiu avertizat asupra actiunii fiscului , mai ales ca suma , repet , era derizorie , finantele nu pierd nimic intrucat calculeaza penalizari pentru orice zi de intarziere si , oricum , doream sa ma achit de obligatii in mod personal .
As dori sa primesc urmatoarele raspunsuri :
1. angajatii de la finante au o atributiune precisa ( lege , articol , paragraf ) care sa-i oblige sa anunte un agent economic ca urmeaza a se efectua o interventie in contul sau bancar , intr-un anumit termen , daca nu-si rezolva personal obligatiile ce le are ?
2. daca interventia s-a facut fara aceasta anuntare , este un abuz , o incalcare a unei prevederi legale ?
3. poate fi reclamat acest abuz , cu mentionarea precisa a prevederilor legale care au fost incalcate de catre functionarii de la finante ? Unde ?
4. situatia poate fi considerata infractiune , se pot solicita daune ?
5. BRD isi ia din cont o felie consistenta de 100 euro , fara absolut nici o justificare . Nu am solicitat nici un serviciu din partea acestei banci , nu am primit nici un serviciu si nu am autorizat in nici un fel acele operatiuni in cont .
Daca a executat un serviciu , acesta este un abuz si este in folosul finantelor , de la care trebuie sa solicite comisionul .
Suma de 100 euro sustrasa mi se pare intr-adevar " nesimtit " de mare , atat prin faptul ca nu a fost solicitat de mine in calitate de client , cat si prin faptul ca banca nu a facut absolut nimic pentru a justifica incasarea banilor . Situatia desigur ar fi fost cu totul alta daca nu erau toti banii in cont si banca ar fi efectuat anumite operatiuni asupra contului pana se stingea actiunea initiata abuziv ( neanuntat ) de functionarii de la finante .
6. unde pot reclama BRD pentru aceasta actiune de sustragere neautorizata si nejustificata a acelor bani din cont ( protectia consumatorului , garda financiara , politia economica , UE , etc. ) ?
Este posibil sa fie si alti useri care sa fie interesati de clarificarea acestei probleme .
Multumesc anticipat tutror celor care vor avea amabilitatea sa raspunda " la obiect " intrebarilor de mai sus .



#2 mirela 0702

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 920 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Iasi

Postat 03 August 2010 - 03:42 PM

Iertati-ma, dar nu ma pot abtine:

1. BRD nu putea sa ia nici un ban din contul dumneavoastra fara sa fie in posesia vreunui document oficial care sa-i permita sa faca poprire pe cont.
2. Daca a avut un document oficial si fiscul a ajuns pana acolo, sunt sigura ca ati mai primit si inainte multe adrese acasa privind aceasta datorie pe care o aveti. (eu am primit odata adresa pentru 1leu datorie)
3. Chiar daca nu lucrez cu BRD, desi ofera servicii acceptabile, ma indoiesc ca pentru acest transfer a perceput un comision de 100 euro asa cum ziceti dumneavoastra.


Daca mergeti la BRD si la fisc si nimeni nu va poate lamuri cu documente oficiale si argumente, atunci probabil ca este un abuz...dar putin ma indoiesc de asta.




#3 mutual

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 302 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:XBOX 360 ONE, TRAVELLING

Postat 03 August 2010 - 04:00 PM

Comisionul de 100 euro pentru executari silite il percep si Raiffeisen, Procredit, BCR, Bancpost, Transilvania, Alpha Bank.

Comisionul este nesimtit, dar exista prevederi in contractul de deschidere a contului curent care le permit bancilor sa incaseze un comision special pentru operatiuni "speciale".

In mod normal ar trebui sa intervina cu forta statul si/sau BNR si sa interzica perceperea oricarui comision la executari silite in favoarea institutiilor publice, dar Romania este o tara a compromisurilor jegoase intre stat si marile banci straine.



#4 arcond

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 03 August 2010 - 04:44 PM

Vezi postareamirela 0702, la Aug 3 2010, 04:42 PM, a spus:

1. BRD nu putea sa ia nici un ban din contul dumneavoastra fara sa fie in posesia vreunui document oficial care sa-i permita sa faca poprire pe cont.
2. Daca a avut un document oficial si fiscul a ajuns pana acolo, sunt sigura ca ati mai primit si inainte multe adrese acasa privind aceasta datorie pe care o aveti. (eu am primit odata adresa pentru 1leu datorie)
3. Chiar daca nu lucrez cu BRD, desi ofera servicii acceptabile, ma indoiesc ca pentru acest transfer a perceput un comision de 100 euro asa cum ziceti dumneavoastra.

Daca mergeti la BRD si la fisc si nimeni nu va poate lamuri cu documente oficiale si argumente, atunci probabil ca este un abuz...dar putin ma indoiesc de asta.
1. Probabil ca BRD are aceste documente oficiale , dar nu mi-a facut dovada .
2. Am pecizat deja - nici un anunt din partea fiscului , de nici o natura , pe nici o cale . Eu , cel putin , nu am primit , nu am semnat nimic , iar despre alte variante de anuntare nu cunosc .
3. Culmea e ca in extrasul de cont BRD nu separa cele 2 sume , apare doar urmatoarea operatiune :

14/07/2010 Plata aceeasi sucursala BRD Automat NC RO71 BRDExxxxx si suma ... , care inseamna cumulat obligatia fata de buget si comisionul de 100euro al BRD .

Operatiunea nici nu seamana cu celelalte din extras , unde se precizeaza explicit tranzactia , beneficiarul , contul acestuia si SEPARAT Comision operatiune .

Ex. ( tot din extras cont BRD ) :

28/06/2010 Plata interbancara - Trezorerie Ghiseu OPT3 BUGETELE ASIG SOC SI FD SPEC 2010xxxxx

In primul rand ca nu seamana de fel cele doua operatiuni in extras , si nu vad cum poate aparea o asa mare diferenta .
Poate stie cineva , eventual cu un extras de cont BRD in fata .



#5 fboji

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1114 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 03 August 2010 - 05:02 PM

Poate comisionul ala gras trebuie sa acopere eventuale daune pe care le risca banca, daca pierde vreun proces cu posesorul de cont :lnr (1):
Executarea silita nu este urmare a unui proces in instanta??
Daca ti se pare simplu ce ai de facut... inseamna ca nu cunosti toate amanuntele Imagine postata



#6 arcond

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 03 August 2010 - 05:23 PM

Vezi postareafboji, la Aug 3 2010, 06:02 PM, a spus:

Poate comisionul ala gras trebuie sa acopere eventuale daune pe care le risca banca, daca pierde vreun proces cu posesorul de cont :lnr (1):
Executarea silita nu este urmare a unui proces in instanta??
Nici vorba de asa ceva . Nu exista nici o actiune anterioara , nici un document justificativ , nici din partea finantelor , nici anexa la extrasul BRD .
Analizand mai atent acel extras , rezulta clar ca BRD nu a virat nici un ban catre vreun beneficiar ( buget sau altceva ... ) , ci doar si-a insusit in contul propriu RO71BRDE300DD72327803000 o suma de bani din cont , fara nici un fel de documente justificative , despre care doar pot sa presupun ca inseamna obligatia firmei catre buget cumulat cu comsionul " nesimtit " al bancii , repet si insist - DOAR pot sa PRESUPUN !
Din punctul meu de vedere este hotie clara , dar ii rog foarte mult pe cei care au inteles exact ce s-a intamplat sa ma lamureasca , pentru a sti ce sa fac mai departe pentru a recupera suma sustrasa de BRD .



#7 Ligia Georgescu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 403 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 03 August 2010 - 06:32 PM

Arcond, teoretic fiscul ti-a trimis somatie cu sumele de plata, somatie care, poate, din diverse motive nu a ajuns la tine. Daca in 15 zile nu ai achitat sumele din somatie, ti s-a pus poprire pe cont si daca ai avut disponibilitati ti-au luat fix suma ce o datorai. Nu aveai disponibilitati, contul statea blocat pana mai incasai ceva in el. lua statul... si tot asa. (acum somatia vine cu titlu executoriu)
Acum, in ceea ce priveste comisionul bancar... daca scrie in contract, chiar si cu litere minuscule, nu ai ce face... Verifica foarte bine contractul. Abia apoi te duci la banca si le spui ca ti se pare hotie si ca-ti cauti alta banca (s-ar putea sa schimbe tonul, dar nu si comisionul).



#8 arcond

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 03 August 2010 - 06:53 PM

Vezi postareaLigia Georgescu, la Aug 3 2010, 07:32 PM, a spus:

Arcond, teoretic fiscul ti-a trimis somatie cu sumele de plata, somatie care, poate, din diverse motive nu a ajuns la tine. Daca in 15 zile nu ai achitat sumele din somatie, ti s-a pus poprire pe cont si daca ai avut disponibilitati ti-au luat fix suma ce o datorai. Nu aveai disponibilitati, contul statea blocat pana mai incasai ceva in el. lua statul... si tot asa. (acum somatia vine cu titlu executoriu)
Acum, in ceea ce priveste comisionul bancar... daca scrie in contract, chiar si cu litere minuscule, nu ai ce face... Verifica foarte bine contractul. Abia apoi te duci la banca si le spui ca ti se pare hotie si ca-ti cauti alta banca (s-ar putea sa schimbe tonul, dar nu si comisionul).
Este logic si stiut de toata lumea ceea ce spui , daca lucrurile s-ar fi intamplat intocmai .
Probabil n-ai fost atenta , si trebuie sa repet :
1. nu exista nici un document justificativ asupra operatiunii efectuate .
2. operatiunea din cont ne este o plata catre bugetul de stat , asa cum sunt celelalte , cu comisionul bancii separat , ci o insusire de catre banca a unei sume de bani intr-un cont propriu , fara absolut nici o justificare .



#9 Doina P

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1143 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 03 August 2010 - 06:56 PM

Verifica la Ad fin ,unde ai semnat de primirea somatiei .... se putea f. bine sa nu ai nimic de plata si lor sa le lipseasca de ex. o decl cu un TVA de recuperat si de aici sa reiasa suma neachitata (fapt real ce mi s-a intamplat mie).
Cum adica banca sa achite ceva ,fara sa anunte macar... asta e ceva de neconceput
Muta-te de la BRD .. am prin ura pe ei ,dupa ce am citit , cum sa ei 100 euro comision???



#10 arcond

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 03 August 2010 - 07:27 PM

Vezi postareaDoina P, la Aug 3 2010, 07:56 PM, a spus:

Verifica la Ad fin ,unde ai semnat de primirea somatiei ....
Muta-te de la BRD .. am prin ura pe ei ,dupa ce am citit , cum sa ei 100 euro comision???
Nu am primit , nu am semnat nici o instiintare , somatie sau altceva .
Mai ales ca nu exista un singur mijloc de comunicatie , iar eu as fi fost de acord sa platesc integral sau sa esalonez platile , daca as fi fost solicitat .
Si , consider ca fie si dintr-un minim de bun simt acei functionari din finante trebuiau mai intai sa incerce toate metodele de contact , pentru a vedea situatia financiara a firmei si atitudinea mea fata de achitarea obligatiilor .
La BRD contul este si cred ca va ramane pe " zero " , platile catre finante le voi face de acum doar prin trezorerie , lucru pe care il recomand tuturor , chiar se castiga ceva bani in acest fel .
Atitudinea dusmanoasa si total lipsita de sustinere si respect a functionarilor publici fata de firmele private are un pret binemeritat : situatia dezastruoasa a bugetului tarii si zeci de mii de functionari disponibilizati din lipsa banilor la buget .
Pe cei cu rate mari la imprumuturile contractate in perioada anterioara , chiar ii compatimesc , mai ales ca nu isi vor gasi usor un job si nici nu sunt de fel obisnuiti cu munca .



#11 magda_23

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 100 Postari:
  • Location:bucuresti

Postat 05 August 2010 - 10:27 AM

Vezi postareaarcond, la Aug 3 2010, 08:27 PM, a spus:

Nu am primit , nu am semnat nici o instiintare , somatie sau altceva .

In ultima perioada se trimit direct somatii de plata insotite de titlu executoriu. Daca nu le primesti (ele se trimit cu confirmare de primire), se publica pe pagina de internet a fiscului si la avizierul administratiei de care apartii. In 15 zile de la data acestei publicari, fiscul considera ca ai luat la cunostinta si procedeaza la executare silita.
Cat despre BRD, insista sa-ti arate adresa de la fisc, in baza careia a luat banii din cont. Daca nu au asa ceva, atunci poti sa iei masuri (un avocat te poate invata ce sa faci)



#12 arcond

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 05 August 2010 - 10:56 AM

Vezi postareamagda_23, la Aug 5 2010, 11:27 AM, a spus:

Vezi postareaarcond, la Aug 3 2010, 08:27 PM, a spus:

Nu am primit , nu am semnat nici o instiintare , somatie sau altceva .

In ultima perioada se trimit direct somatii de plata insotite de titlu executoriu. Daca nu le primesti (ele se trimit cu confirmare de primire), se publica pe pagina de internet a fiscului si la avizierul administratiei de care apartii. In 15 zile de la data acestei publicari, fiscul considera ca ai luat la cunostinta si procedeaza la executare silita.
Cat despre BRD, insista sa-ti arate adresa de la fisc, in baza careia a luat banii din cont. Daca nu au asa ceva, atunci poti sa iei masuri (un avocat te poate invata ce sa faci)
Parazitii de la finante si-au " tras" un abuz , probabil ca au o acoperire formala . Sufera mediul privat dar , tocmai din acest motiv au fost constransi sa " usureze " salariile cu 25% , sa mareasca TVA la 24% si sa reduca numarul de bugetari cu inca 74000 .
Macar sa-i ajunga blestemele tuturor , nu cred sa fie cineva multumit de activitatea acestui guvern de o incompetenta de neimaginat .
Multumesc pentru indicatia din final , am sunat imediat la banca pentru a solicita acea adresa .



#13 iuli73

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 148 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Pitesti

Postat 05 August 2010 - 12:10 PM

Binenteles asta trebuia sa faci imediat,apoi la finante sa ceri fisa ,sa vezi cum s-au dus banii,ce au stins probabil penalitati mai vechi sau debite,trebuie vazut,sa vezi ce inregistrezi in conta



#14 liliana77

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 133 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj Napoca

Postat 09 August 2010 - 10:33 AM

Vezi postareamutual, la Aug 3 2010, 05:00 PM, a spus:

Comisionul de 100 euro pentru executari silite il percep si Raiffeisen, Procredit, BCR, Bancpost, Transilvania, Alpha Bank.

pt acel comisionul de 100 de euro la BRD , de instituire poprire cont, am inchis si noi contul acolo - Finantele trimit tilu executoriu si pun poprire pe toate bancile unde ai cont, tu platesti din alta banca, dar la BRD comision tot il platesti numai ca sa iti debifeze, e aiurea.

comisionul era 100 euro pt poprire suma mai mare de 100euro, iar daca suma poprita e mai mica se diminueaza si comis, asa era cel putin.

in fine, la Transilvania comisionul este 0 pt poprire cont, avem popriri periodice acolo.
si da, finantele te someaza inainte de poprire pt suma de plata la sediu firmei, dar din cate stiu nu e cu semnat hartiute de primire...cel mai bine e periodic sa iti ceri fisa si sa vezi ce si cum

Aceasta postare a fost editata de liliana77: 09 August 2010 - 10:34 AM




#15 arcond

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 7 Postari:

Postat 09 August 2010 - 08:28 PM

Vezi postarealiliana77, la Aug 9 2010, 11:33 AM, a spus:

si da, finantele te someaza inainte de poprire pt suma de plata la sediu firmei, dar din cate stiu nu e cu semnat hartiute de primire...cel mai bine e periodic sa iti ceri fisa si sa vezi ce si cum
Fac absolut tot ce vor , cand vor , numai pentru simplul fapt ca pot pune imbecilitatile lor pe hartie :

http://www.independent-al.ro/economic/pena...mpozitelor.html

Astazi am aflat si eu de la finante , asa ca ... atentie mare si la intarzierea efectuarii platilor !






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL