Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
declaratii pfa incepand cu luna iulie 2010 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


declaratii pfa incepand cu luna iulie 2010


360 replies to this topic

#1 danyda8

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:
  • Location:constanta

Postat 12 August 2010 - 02:16 PM

Vroiam sa va intreb daca a ajuns cineva la declaratii, teoretic avem de modificat declaratia de la CAS pana acum plateam 31%, acum ar fi 10,5% si cea de somaj de 0,5%, am tot verificat site-ul oficial de la Ajofm si cas si nimic despre aceste modificari survenite. chiar nu stiu ce sa fac ca nu am chef sa bat drumul de pomana pana la ei ca oricum nu o sa stie ce au de facut. :lnr (1):
Astept vesti de la voi, multumesc si sa suportati bine caldura.

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 15 September 2010 - 09:57 AM
actualizare titlu topic




#2 gasil

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 133 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Brasov

Postat 12 August 2010 - 03:27 PM

Nu se modifica declaratie facuta pentru contractul de asigurare .Vor fi declaratii in PLUS care se vor depune la somaj ,sanatate si pensie aferente cotelor respective .Cea de la somaj caut-o aici pentru ca mi-am descarcat-o si eu.este chiar foarte explicita .




#3 mcimni

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 43 Postari:

Postat 12 August 2010 - 04:32 PM

Vezi postareadanyda8, la Aug 12 2010, 03:16 PM, a spus:

Vroiam sa va intreb daca a ajuns cineva la declaratii, teoretic avem de modificat declaratia de la CAS pana acum plateam 31%, acum ar fi 10,5% si cea de somaj de 0,5%, am tot verificat site-ul oficial de la Ajofm si cas si nimic despre aceste modificari survenite. chiar nu stiu ce sa fac ca nu am chef sa bat drumul de pomana pana la ei ca oricum nu o sa stie ce au de facut. :lnr (1):
Astept vesti de la voi, multumesc si sa suportati bine caldura.
eu am intrebat la casa de pensii si mi-a zis ca nu se modifica nimic deocamdata vom plati tot 31.3 %

Vezi postareagasil, la Aug 12 2010, 04:27 PM, a spus:

Nu se modifica declaratie facuta pentru contractul de asigurare .Vor fi declaratii in PLUS care se vor depune la somaj ,sanatate si pensie aferente cotelor respective .Cea de la somaj caut-o aici pentru ca mi-am descarcat-o si eu.este chiar foarte explicita .
adica pe langa cei 31.3% voi mai plati inca 10.5 % ?
eu deja platesc la sanatate 6.5 % iar la somaj 1 % toate aceste contributii le platesc la salariul minim de 600 lei



#4 Popu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 130 Postari:

Postat 12 August 2010 - 06:06 PM

Vezi postareamcimni, la Aug 12 2010, 05:32 PM, a spus:

Vezi postareadanyda8, la Aug 12 2010, 03:16 PM, a spus:

Vroiam sa va intreb daca a ajuns cineva la declaratii, teoretic avem de modificat declaratia de la CAS pana acum plateam 31%, acum ar fi 10,5% si cea de somaj de 0,5%, am tot verificat site-ul oficial de la Ajofm si cas si nimic despre aceste modificari survenite. chiar nu stiu ce sa fac ca nu am chef sa bat drumul de pomana pana la ei ca oricum nu o sa stie ce au de facut. :lnr (1):
Astept vesti de la voi, multumesc si sa suportati bine caldura.
eu am intrebat la casa de pensii si mi-a zis ca nu se modifica nimic deocamdata vom plati tot 31.3 %

Vezi postareagasil, la Aug 12 2010, 04:27 PM, a spus:

Nu se modifica declaratie facuta pentru contractul de asigurare .Vor fi declaratii in PLUS care se vor depune la somaj ,sanatate si pensie aferente cotelor respective .Cea de la somaj caut-o aici pentru ca mi-am descarcat-o si eu.este chiar foarte explicita .
adica pe langa cei 31.3% voi mai plati inca 10.5 % ?
eu deja platesc la sanatate 6.5 % iar la somaj 1 % toate aceste contributii le platesc la salariul minim de 600 lei
Cum platesti 6.5% la sanatate / 1% la somaj? Pe PFA?
Nu e 5.5% pe PFA (sanatatea)? Cum platesti deja somaj, puteai sa platesti pina acum somaj pe PFA?!



#5 mcimni

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 43 Postari:

Postat 13 August 2010 - 07:22 AM

Vezi postareaPopu, la Aug 12 2010, 07:06 PM, a spus:

Vezi postareamcimni, la Aug 12 2010, 05:32 PM, a spus:

Vezi postareadanyda8, la Aug 12 2010, 03:16 PM, a spus:

Vroiam sa va intreb daca a ajuns cineva la declaratii, teoretic avem de modificat declaratia de la CAS pana acum plateam 31%, acum ar fi 10,5% si cea de somaj de 0,5%, am tot verificat site-ul oficial de la Ajofm si cas si nimic despre aceste modificari survenite. chiar nu stiu ce sa fac ca nu am chef sa bat drumul de pomana pana la ei ca oricum nu o sa stie ce au de facut. :lnr (1):
Astept vesti de la voi, multumesc si sa suportati bine caldura.
eu am intrebat la casa de pensii si mi-a zis ca nu se modifica nimic deocamdata vom plati tot 31.3 %

Vezi postareagasil, la Aug 12 2010, 04:27 PM, a spus:

Nu se modifica declaratie facuta pentru contractul de asigurare .Vor fi declaratii in PLUS care se vor depune la somaj ,sanatate si pensie aferente cotelor respective .Cea de la somaj caut-o aici pentru ca mi-am descarcat-o si eu.este chiar foarte explicita .
adica pe langa cei 31.3% voi mai plati inca 10.5 % ?
eu deja platesc la sanatate 6.5 % iar la somaj 1 % toate aceste contributii le platesc la salariul minim de 600 lei
Cum platesti 6.5% la sanatate / 1% la somaj? Pe PFA?
Nu e 5.5% pe PFA (sanatatea)? Cum platesti deja somaj, puteai sa platesti pina acum somaj pe PFA?!
da
nu m-am putut asigura la pensii pana nu m-am asigurat la sanatate

la sanatate mi s-a cerut decizia de impunere sa vada ce venit am
daca venitul era mai mare de 7200 / an ( 600 lei salariul minim x 12 luni ) se aplica 5.5 % , 6.5 % din acest an la venitul real
iar daca venitul in decizie era mai mic de 7200 atunci automat plateai aceleasi contributii la minimul de 7200 pe an
mai concret platesc 117 ron / trimestru


iar la somaj mi-am depus dosarul in octombrie anul trecut
mi-a ceut contractele cu casa de sanatate si de pensii
la fel m-am asiguta la salariul minim de 600
contributia normal ar fi fost 0.5 % dar pentru ca nu are cine plati pentru angajator s-a mai adaugat 0.5 % de unde rezulta ca platesc 1 % pe luna deci 6 lei



#6 gasil

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 133 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Brasov

Postat 13 August 2010 - 08:08 AM

Ce declaratii depui la somaj ? Eu nu am auzit pana acum de asemenea plati pentru PFA .Ai contract de munca ? sau ... In baza carei legi ai platit pana acum si contribvutia la somaj ?



#7 mcimni

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 43 Postari:

Postat 13 August 2010 - 08:32 AM

Vezi postareagasil, la Aug 13 2010, 09:08 AM, a spus:

Ce declaratii depui la somaj ? Eu nu am auzit pana acum de asemenea plati pentru PFA .Ai contract de munca ? sau ... In baza carei legi ai platit pana acum si contribvutia la somaj ?


nu depun declaratii
in baza unui contract platesc aceste contributii pentru care primesc chitanta



#8 gasil

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 133 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Brasov

Postat 13 August 2010 - 09:48 AM

N O R M E M E TO D O L O G I C E
de aplicare a prevederilor art. III din Ordonanța de urgență a Guvernului nr. 58/2010 pentru modificarea și completarea
Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal și alte măsuri financiar-fiscale
23

Art. 1. — (1) Prin sintagma venituri de natură profesională,altele decât cele salariale, denumite în continuare venituri de natură profesională, prevăzută la art. III alin. (1) din Ordonanța
de urgență a Guvernului nr. 58/2010 pentru modificarea și completarea Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal și alte măsuri financiar-fiscale, denumită în continuare ordonanță de urgență,se înțelege veniturile realizate de o persoană fizică din orice alte activități decât activitățile definite ca dependente potrivit art. 7alin. (1) pct. 2 din Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cumodificările și completările ulterioare, activități desfășurate de această persoană în afara unei relații de angajare.(2) Nu constituie venituri de natură profesională în interesul
alin. (1) următoarele:
a) veniturile din cedarea folosinței bunurilor;
b) veniturile din investiții;
c) veniturile din pensii;
d) veniturile din activități agricole;
e) veniturile din premii și din jocuri de noroc;
f) veniturile din transferul proprietăților imobiliare;
g) veniturile din alte surse, definite conform art. 78 alin. (1)lit. a)—d) și alin. (2) din Legea nr. 571/2003, cu modificările șicompletările ulterioare, precum și veniturile realizate primite de
persoanele fizice din vânzarea bunurilor în regim de consignație.
Art. 2. — Persoanelor asigurate în alte sisteme, neintegrate sistemului public de pensii și alte drepturi de asigurări sociale,precum și persoanelor care au calitatea de pensionari ai sistemului public de pensii nu le sunt aplicabile prevederile art. III din ordonanța de urgență.
Art. 3. — (1) Persoanele care realizează exclusiv venituri de natură profesională cu caracter repetitiv — lunar, trimestrial sau semestrial — sau ocazional datorează contribuțiile individuale
de asigurări sociale, de asigurări pentru șomaj și de asigurări sociale pentru sănătate, prevăzute la art. III alin. (2) din ordonanța de urgență, denumite în continuare contribuții individuale.
(2) Persoanele care, pe lângă veniturile de natură salarială, realizează și venituri de natură profesională cu caracter repetitiv —lunar, trimestrial sau semestrial — datorează contribuțiile
individuale și pentru aceste venituri de natură profesională.(3) Persoanele care, pe lângă veniturile de natură salarială,realizează și venituri de natură profesională în mod ocazional
nu datorează contribuțiile individuale și pentru aceste venituride natură profesională.
Art. 4. — Contribuțiile individuale se datorează și în situațiaîn care veniturile de natură profesională sunt realizate depersoane pentru care la data intrării în vigoare a prezentelornorme metodologice se prevede, potrivit legii, că asigurarea însistemul asigurărilor pentru șomaj este facultativă.
Art. 5. — (1) Persoanele fizice care realizează venituri denatură profesională, pentru care se datorează contribuțiileindividuale prevăzute la art. III alin. (2) din ordonanța de urgență,sunt considerate asigurate obligatoriu, prin efectul legii, însistemul public de pensii și alte drepturi de asigurări sociale, însistemul asigurărilor pentru șomaj, precum și în sistemul deasigurări sociale de sănătate și beneficiază de prestațiileprevăzute de Legea nr. 19/2000 privind sistemul public de pensiiși alte drepturi de asigurări sociale, cu modificările șicompletările ulterioare, de indemnizație de șomaj în condițiileLegii nr. 76/2002 privind sistemul asigurărilor pentru șomaj șistimularea ocupării forței de muncă, cu modificările șicompletările ulterioare, precum și de asigurare socială desănătate în condițiile Legii nr. 95/2006 privind reforma îndomeniul sănătății, cu modificările și completările ulterioare.(2) Cotele contribuțiilor individuale prevăzute la alin. (1) suntcele prevăzute de lege pentru contribuția individuală de asigurărisociale, pentru contribuția individuală de asigurări pentru șomaj,precum și pentru contribuția de asigurări sociale de sănătate.
Art. 6. — (1) Baza de calcul al contribuțiilor individuale,prevăzută la art. III alin. (3) din ordonanța de urgență, pentruasigurările sociale și pentru asigurările pentru șomaj oconstituie:
a) venitul net lunar realizat, dar nu mai mult de echivalentula 5 salarii medii brute pe economie, pentru veniturile de naturăprofesională cu caracter repetitiv — lunar, trimestrial sausemestrial — realizate în condițiile prevăzute la art. 3 alin. (1)sau (2);
b) venitul net anual realizat, dar nu mai mult de echivalentula 5 salarii medii brute pe economie, pentru veniturile de naturăprofesională realizate în mod ocazional, în condițiile prevăzutela art. 3 alin. (1).
(2) Baza lunară de calcul al contribuției pentru asigurărilesociale de sănătate prevăzută la art. III alin. (3) din ordonanța deurgență o constituie cuantumul net al veniturilor de naturăprofesională realizate lunar, determinat ca diferență între venitulbrut și cheltuielile deductibile aferente realizării venitului, careeste limitat la echivalentul a 5 salarii medii brute pe economie șinu poate fi mai mic decât un salariu de bază minim brut pe țară,dacă acest venit este singurul asupra căruia se calculeazăcontribuția.
(3) Pentru veniturile de natură profesională, contribuția deasigurări sociale de sănătate se plătește de persoana care lerealizează la termenele stabilite în Legea nr. 95/2006, cumodificările și completările ulterioare.
(4) Modalitatea de declarare și plată a contribuției deasigurări sociale de sănătate pentru veniturile de naturăprofesională este reglementată prin Legea nr. 95/2006 și prinNormele metodologice privind stabilirea documentelorjustificative pentru dobândirea calității de asigurat, respectivasigurat fără plata contribuției, precum și pentru aplicareamăsurilor de executare silită pentru încasarea sumelor datoratela Fondul național unic de asigurări sociale de sănătate,aprobate prin ordin al președintelui Casei Naționale de Asigurăride Sănătate.
(5) Salariul mediu brut pe economie prevăzut la alin. (1) și
(2) este salariul mediu brut utilizat la fundamentarea bugetuluiasigurărilor sociale de stat și aprobat prin legea bugetuluiasigurărilor sociale de stat.
Art. 7. — Persoanele prevăzute la art. 5 alin. (1) au obligațiade a depune câte o declarație privind asigurarea în sistemulpublic de pensii, în sistemul asigurărilor pentru șomaj, respectivde a încheia contracte de asigurare în sistemul de asigurărisociale de sănătate.
Art. 8. — (1) Declarațiile de asigurare prevăzute la art. 7 sedepun, o singură dată, până la data de 25 a lunii pentru lunaanterioară în care s-au realizat venituri de natură profesională,la casa teritorială de pensii și, după caz, la agenția pentruocuparea forței de muncă județeană sau a municipiuluiBucurești din raza de domiciliu sau de reședință a persoanelorasigurate.
(2) Persoanele aflate în situațiile prevăzute la art. 3 alin. (1)și (2) au obligația de a actualiza declarațiile de asigurare întermen de 14 zile lucrătoare de la data modificării cuantumuluiveniturilor de natură profesională, prin depunerea unei noideclarații, care să ateste cuantumul veniturilor de naturăprofesională realizate pe fiecare sursă de venit.
(3) În lunile în care nu realizează venituri de naturăprofesională, persoanele aflate în situațiile prevăzute la art. 3alin. (1) și (2) au obligația de a notifica acest fapt casei teritorialede pensii, precum și agenției pentru ocuparea forței de muncăjudețene sau a municipiului București din raza de domiciliu saude reședință a acestora.
(4) Persoanele care realizează, în condițiile prevăzute laart. 3 alin. (1), venituri de natură profesională în mod ocazionaldepun declarațiile de asigurare prevăzute la art. 7 ori de câte ori
realizează venituri de natură profesională, până la data de 25 alunii pentru luna anterioară în care au realizat aceste venituri.
(5) Declarațiile prevăzute la alin. (1), (2) și (4) constituie titluride creanță și devin titluri executorii la data la care creanțelebugetare sunt scadente conform legii.
Art. 9. — (1) Termenele de declarare prevăzute la art. 8alin. (1) și (4) constituie și termene de plată a contribuțiilorindividuale.
(2) Persoanele care realizează, în condițiile prevăzute laart. 3 alin. (1), venituri de natură profesională în mod ocazionaldatorează contribuțiile individuale până la data la carecuantumul veniturilor de natură profesională realizate în cursulanului calendaristic atinge plafonul de 5 salarii medii brute peeconomie.
(3) Pentru neachitarea contribuțiilor individuale la termenelede scadență prevăzute la alin. (1) se datorează dobânzi șipenalități de întârziere, în condițiile legii.
Art. 10. — Plata contribuțiilor individuale se efectuează încontul bugetului asigurărilor sociale de stat, în contul bugetuluiasigurărilor pentru șomaj, precum și în contul bugetului Fonduluinațional unic de asigurări sociale de sănătate.
Art. 11. — Perioadele pentru care s-au plătit contribuțiileindividuale constituie stagiu de cotizare în sistemul public depensii și alte drepturi de asigurări sociale, precum și în sistemulasigurărilor pentru șomaj.
Art. 12. — (1) Stagiul de cotizare realizat de persoaneleprevăzute la art. 5 alin. (1) în sistemul public de pensii și altedrepturi de asigurări sociale se stabilește prin aplicarea asupraperioadei de cotizare a raportului dintre cota de contribuțieindividuală de asigurări sociale și cota de contribuție de asigurărisociale aprobată pentru locurile de mncă în condiții normale.
(2) La stabilirea punctajului mediu anual se iau înconsiderare veniturile de natură profesională la care s-a achitatcontribuția individuală de asigurări sociale.
Art. 13. — (1) Stagiul de cotizare realizat de persoaneleprevăzute la art. 5 alin. (1) în sistemul asigurărilor pentru șomajse stabilește prin aplicarea asupra perioadei de cotizare araportului dintre cota de contribuție individuală de asigurăripentru șomaj și cota de contribuție datorată la bugetulasigurărilor pentru șomaj, potrivit legii, de către persoaneleasigurate în baza contractului de asigurare pentru șomaj.
(2) Pentru persoanele prevăzute la alin. (1) care realizeazăvenituri de natură profesională din mai multe activități de naturacelor prevăzute la art. 1, stagiul de cotizare realizat de acesteaîn sistemul asigurărilor pentru șomaj se stabilește princumularea stagiilor realizate în baza declarațiilor de asigurareîn sistemul asigurărilor pentru șomaj.
Art. 14. — (1) În situația în care nu mai realizează venituride natură profesională, persoanele prevăzute la art. 5 alin. (1)au obligația de a notifica acest fapt casei teritoriale de pensii,precum și agenției pentru ocuparea forței de muncă județenesau a municipiului București din raza de domiciliu sau dereședință a acestora, în termen de 3 zile lucrătoare de la dataintervenirii acesteia.
(2) Calitatea de asigurat deținută de persoanele prevăzutela art. 5 alin. (1) încetează cu data de întâi a lunii următoare celeiîn care s-a efectuat plata contribuțiilor individuale, cu excepțiacalității de asigurat în sistemul de asigurări sociale de sănătate,pentru care persoanele beneficiază de pachetul minimal deservicii medicale în condițiile Legii nr. 95/2006, cu modificările șicompletările ulterioare.
Art. 15. — Constituie contravenție următoarele fapte, dacănu sunt săvârșite în astfel de condiții încât, potrivit legii penale,să constituie infracțiuni:
a) necomunicarea datelor și informațiilor solicitate în scris decasele de pensii, precum și de agențiile pentru ocuparea forțeide muncă județene și a municipiului București, în vederea
îndeplinirii atribuțiilor ce le revin potrivit prezentelor normemetodologice;
b) comunicarea de date și informații incomplete sau eronate;
c) nedepunerea la termen de către persoanele prevăzute laart. 5 alin. (1) a declarațiilor de asigurare;
d) nerespectarea de către persoanele prevăzute la art. 5alin. (1) a obligației prevăzute la art. 14 alin. (1).
Art. 16. — Contravențiile prevăzute la art. 15 sesancționează după cum urmează:
a) cele prevăzute la lit. a) și b), cu amendă de la 300 lei la600 lei;
b) cele prevăzute la lit. c) și d), cu amendă de la 2.500 lei la5.000 lei.
Art. 17. — Constatarea contravențiilor și aplicarea amenzilorcorespunzătoare se fac de către personalul împuternicit al CaseiNaționale de Pensii și Alte Drepturi de Asigurări Sociale și al
caselor teritoriale de pensii, desemnat prin decizie apreședintelui Casei Naționale de Pensii și Alte Drepturi deAsigurări Sociale, de către organele de control măsuri active aleAgenției Naționale pentru Ocuparea Forței de Muncă și alestructurilor sale teritoriale și de personalul Inspecției Muncii și alstructurilor sale teritoriale, după caz.
Art. 18. — Amenzile contravenționale aplicate conformprezentelor norme metodologice constituie venituri la bugetulasigurărilor sociale de stat sau la bugetul asigurărilor pentrușomaj, după caz.
Art. 19. — Constatarea contravențiilor și aplicareasancțiunilor pentru contribuția de asigurări sociale de sănătatese fac în condițiile Legii nr. 95/2006, cu modificările șicompletările ulterioare.
Art. 20. — Dispozițiile prezentelor norme metodologicereferitoare la stabilirea și sancționarea contravențiilor secompletează cu prevederile Ordonanței Guvernului nr. 2/2001privind regimul juridic al contravențiilor, aprobată cu modificări șicompletări prin Legea nr. 180/2002, cu modificările șicompletările ulterioare.
Art. 21. — Dispozițiile prezentelor norme metodologicereferitoare la obligațiile față de bugetul asigurărilor sociale destat, bugetul asigurărilor pentru șomaj, precum și față de bugetulFondului național unic de asigurări sociale de sănătate secompletează cu prevederile Legii nr. 241/2005 privindprevenirea și combaterea evaziunii fiscale, cu modificărileulterioare.
Art. 22. — Modelul declarațiilor de asigurare prevăzut laart. 7 se aprobă în termen de 7 zile de la intrarea în vigoare aprezentelor norme metodologice, prin ordin al președinteluiCasei Naționale de Pensii și Alte Drepturi de Asigurări Sociale șial președintelui Agenției Naționale pentru Ocuparea Forței deMuncă.
Art. 23. — În măsura în care aplicarea prevederilor art. III dinordonanța de urgență va impune precizări suplimentare cuprivire la contribuția individuală de asigurări sociale, respectivcontribuția individuală de asigurări pentru șomaj, acestea vor fiemise prin ordin al ministrului muncii, familiei și protecțieisociale.



#9 danyda8

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:
  • Location:constanta

Postat 13 August 2010 - 10:59 AM

Multam Gasil o sa caut declaratia de la somaj, dar mai vreau sa te intreb dc trebuie sa depunem in PLUS alte declaratii, eu credeam ca se modifica ( o rectificativa, ceva) la cele depuse initial, tu ai fost deja pe la cozi?
O zi buna la toti.



#10 gasil

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 133 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Brasov

Postat 13 August 2010 - 11:14 AM

Inca nu am fost cu declaratiile pentru ca nu a aparut decat cea pentru somaj , de restul nu stiu inca nimic . Oricum la CAS, CASS,Somaj doamnele nici nu stiu despre ce este vorba.Asa ca rabdare ... si bani pentru taxe

Declaratia de somaj o gasiti la rubrica PFA - Cum ramine cu venitul estimat ? postata de Briante

Aceasta postare a fost editata de gasil: 13 August 2010 - 11:23 AM




#11 Brigante

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 270 Postari:
  • Gender:Not Telling

Postat 13 August 2010 - 11:34 AM

La Declaratii
sunt postate link-urile catre toate tipurile de declaratii.
Au aparut si cele de Pensii.


http://www.conta.ro/...showtopic=41413



#12 Popu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 130 Postari:

Postat 13 August 2010 - 03:00 PM

Vezi postareamcimni, la Aug 13 2010, 08:22 AM, a spus:

la sanatate mi s-a cerut decizia de impunere sa vada ce venit am
daca venitul era mai mare de 7200 / an ( 600 lei salariul minim x 12 luni ) se aplica 5.5 % , 6.5 % din acest an la venitul real
iar daca venitul in decizie era mai mic de 7200 atunci automat plateai aceleasi contributii la minimul de 7200 pe an
mai concret platesc 117 ron / trimestru
Totusi nu inteleg, deci la sanatate daca ai peste 7200 / an procentul e 5.5%. SAU era?
Eu am platit 6.5% pina anul trecut (am inteles ca in alte parti anul trecut au cotizat cu 5.5%), pe anul 2010 mi-au calculat cu 5.5% ...
Cat e pe 2010, 5.5% sau 6.5% ?! Sau depinde de venitul realizat < > 7200 ron / an ?



#13 crisflor

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 53 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Suceava

Postat 14 August 2010 - 03:29 PM

Buna ziua. PFA-urile pe norma de venit depun aceste declaratii noi (pensie+somaj)? Si daca da, cum le completeaza? Calculeaza cat din norma revine pe luna? Multumesc!

Aceasta postare a fost editata de crisflor: 14 August 2010 - 03:30 PM




#14 mooncitizen

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 28 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 14 August 2010 - 06:49 PM

Vezi postareacrisflor, la Aug 14 2010, 04:29 PM, a spus:

Buna ziua. PFA-urile pe norma de venit depun aceste declaratii noi (pensie+somaj)? Si daca da, cum le completeaza? Calculeaza cat din norma revine pe luna? Multumesc!

Logic ar fi asa (norma pe an/12), dar nu m-ar surprinde sa fie altfel (adica te puna sa calculezi incasari-cheltuieli, luna de luna). HG + normele aferent sunt atat de proaste, incit ne putem astepta la orice. Iti recomand interviul cu Gabriel Biris, vezi psotarea mea din topicul alaturat.



#15 mcimni

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 43 Postari:

Postat 16 August 2010 - 09:06 PM

buna
a depus cireva noile declaratii ?



#16 dedeka

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 16 August 2010 - 10:04 PM

Vezi postareamooncitizen, la Aug 14 2010, 06:49 PM, a spus:

Vezi postareacrisflor, la Aug 14 2010, 04:29 PM, a spus:

Buna ziua. PFA-urile pe norma de venit depun aceste declaratii noi (pensie+somaj)? Si daca da, cum le completeaza? Calculeaza cat din norma revine pe luna? Multumesc!

Logic ar fi asa (norma pe an/12), dar nu m-ar surprinde sa fie altfel (adica te puna sa calculezi incasari-cheltuieli, luna de luna). HG + normele aferent sunt atat de proaste, incit ne putem astepta la orice. Iti recomand interviul cu Gabriel Biris, vezi psotarea mea din topicul alaturat.
chiar nimeni?



#17 gasil

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 133 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Brasov

Postat 17 August 2010 - 07:13 AM

Si totusi voi nu cititi legea si normele : La venit se plateste in continuare imp.16% si 5.5 sau 6.5% sanatate in functie de cota care se stabileste in bugetul asigurarilor IAR incepand cu 01.07.2010 se platesc sanatate 5.5%, pensie10.5% somaj 0.5% ( cotele pe care le plateste orice angajat ) calculate la venitul net realizat NU mai mult de 5 salarii medii pe economie ( pentru anul 2010 1 salariu mediu pe economie = 1836 ron )



#18 laurance

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 17 August 2010 - 09:59 AM

Buna dimineata,
daca sunt pfa si am contract in alta parte, in afara de sanatate 5.5% trimestrial mai platesc somaj si cas?
Multumesc.



#19 natsandrea

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 17 Postari:

Postat 17 August 2010 - 11:53 AM

salut...
eu sunt bulversata total
PFA platitor de contributii la sanatate si pensii pana in prezent....in baza unui contract incheiat intre parti
de la 1 iulie se fac declaratii pt sanatate, pensii, somaj??? astea se fac pe langa ce aveam pana acum???
sau daca am platit in baza contractelor(sanatate si pensii) mai fac declaratia de somaj doar?

declaratia ce am gasit-o pt somaj este pt venituri de natura profesionala...adica e si pt PFA - activ. independenta sau e doar pt profesiile libere?

ms



#20 crisflor

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 53 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Suceava

Postat 17 August 2010 - 12:50 PM

Declaratiile de asigurare pentru PFA - sistemul public de pensii si sistemul asigurarilor de somaj

Fisiere atasate


Aceasta postare a fost editata de crisflor: 17 August 2010 - 12:50 PM







Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL