Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
TVA fact prestare constructii - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


TVA fact prestare constructii


13 replies to this topic

#1 tix

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 58 Postari:

Postat 14 August 2010 - 10:45 PM

Va rog sa ma ajutati cu un raspuns: firma romaneasca executa lucrari de constructii in Germania. Care este regimul de TVA al facturii emise?

Multumesc pentru ajutor!



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 15 August 2010 - 01:56 PM

de ce postezi la monografie contabila cand ai capitol special de tva ??? :lnr (1): daca iti sterg mesajul pt nerespectarea regulamentului priv. postarea, te superi pe mine ...

topic mutat.




#3 sofia b

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 29 May 2011 - 10:49 AM

Buna ziua,
Va rog sa ma consiliati in urmatoarea situatie:
firma de constructii CAEN 4120 inregistrata in romania ca platitor de tva efectueaza lucrare de constructii pentru o firma din italia pe teritoriul romaniei.
firma di italia nu este inregistrata in romania si plata facturii se va efectua in euro.
Cum intocmesc factura avind in vedere ca prestarea de sericiu are loc in romania si beneficiarul lucrarii are sediul in italia?
Multumesc.



#4 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 29 May 2011 - 02:46 PM

cu tva



#5 dragosdana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 136 Postari:

Postat 28 September 2011 - 02:03 PM

Daca firma mea are un contract de prestari servicii in domeniul constructiilor cu o firma din romania si subcontracteaza acest serviciu unei firme din Ungaria, firma din Ungaria vrea sa imi factureze cu tva si nu sa aplicam taxarea inversa eu cum pot recupera acest tva?



#6 gramaco

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 266 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Cluj Napoca

Postat 28 September 2011 - 03:06 PM

de ce ar factura cu TVA din moment ce locul prestarii serviciului e in RO ( locul unde e bunul imbobil ) ?



#7 dragosdana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 136 Postari:

Postat 29 September 2011 - 08:25 AM

Vezi postareagramaco, la 28 September 2011 - 03:06 PM, a spus:

de ce ar factura cu TVA din moment ce locul prestarii serviciului e in RO ( locul unde e bunul imbobil ) ?
Partenerul din Ungaria doreste sa factureze doar cu tva



#8 gramaco

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 266 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Cluj Napoca

Postat 29 September 2011 - 09:02 AM

daca el tine mortis sa factureze cu TVA , el va plati TVA-ul in Ungaria , atunci tu NU faci o achizitie de serviciu intracomunitar , operatiunea nu se va declara in D390 VIES la fel ca si partenerul din HU .
TVA-ul il vei putea recupera de la statul manghiar prin cererea D 318 .

Procedura e descrisa aici :

http://www.anaf.ro/p...areDeclTVAdinUE

Aceasta postare a fost editata de gramaco: 29 September 2011 - 09:04 AM




#9 gramaco

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 266 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Cluj Napoca

Postat 29 September 2011 - 10:14 AM

update :

Daca ii dati codul valid de TVA eu zic sa-i atrageti atentia celui din Ungaria ca aplica eronat legislatia comunitara Directiva CE 112/2006 si ca are obligatia facturarii fara TVA , prin mecanismul taxarii inverse.

Eu nu as accepta factura emisa de el cu TVA , sau nu as onora-o la plata!! :angry:

Aceasta postare a fost editata de gramaco: 29 September 2011 - 10:15 AM




#10 Lexiroxi

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2080 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Timisoara

Postat 29 September 2011 - 11:48 AM

DIRECTIVA 2006/112/CE A CONSILIULUI din 28 noiembrie 2006 privind sistemul comun al taxei pe valoarea adaugata
P r e s t a r e a d e s e r v i c i i l e g a t e d e b u n u r i i m o b i l e
Articolul 47
Locul de prestare a serviciilor legate de bunuri imobile, inclusiv serviciile prestate de experti si agenti imobiliari, de cazare in sectorul hotelier sau in sectoare cu functie similară, precum tabere de vacanta sau locuri amenajate pentru camping, de acordare de drepturi de utilizare a bunurilor imobile si de servicii de pregatire si coordonare a lucrarilor de constructii, de exemplu, serviciile prestate de arhitecti si de societatile care asigura supravegherea pe santier, este locul unde este situat bunul imobil respectiv.



#11 dragosdana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 136 Postari:

Postat 03 October 2011 - 01:11 PM

Vezi postareaLexiroxi, la 29 September 2011 - 11:48 AM, a spus:

DIRECTIVA 2006/112/CE A CONSILIULUI din 28 noiembrie 2006 privind sistemul comun al taxei pe valoarea adaugata
P r e s t a r e a d e s e r v i c i i l e g a t e d e b u n u r i i m o b i l e
Articolul 47
Locul de prestare a serviciilor legate de bunuri imobile, inclusiv serviciile prestate de experti si agenti imobiliari, de cazare in sectorul hotelier sau in sectoare cu functie similară, precum tabere de vacanta sau locuri amenajate pentru camping, de acordare de drepturi de utilizare a bunurilor imobile si de servicii de pregatire si coordonare a lucrarilor de constructii, de exemplu, serviciile prestate de arhitecti si de societatile care asigura supravegherea pe santier, este locul unde este situat bunul imobil respectiv.
Si daca nu ii platesc pur si simplu tva-ul?



#12 gramaco

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 266 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Cluj Napoca

Postat 03 October 2011 - 01:50 PM

eu nu i-as plati o factura care nu respecta legislatia europeana. Sa se conformeze daca vrea banii. :smile:



#13 a.enescu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:

Postat 12 October 2011 - 07:07 PM

Eu zic ca cel mai bine este sa ii faci sa priceapa. Daca nu cumva speta e alta.



#14 alina79

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 42 Postari:

Postat 13 October 2011 - 12:09 PM

Vezi postareagramaco, la 29 September 2011 - 09:02 AM, a spus:

daca el tine mortis sa factureze cu TVA , el va plati TVA-ul in Ungaria , atunci tu NU faci o achizitie de serviciu intracomunitar , operatiunea nu se va declara in D390 VIES la fel ca si partenerul din HU .
TVA-ul il vei putea recupera de la statul manghiar prin cererea D 318 .

Procedura e descrisa aici :

http://www.anaf.ro/p...areDeclTVAdinUE

Nu se poate recupera acel TVA din Ungaria, pt ca locul prestarii e in Romania, iar statul ungar nu va aproba aceasta restituire. Factura se intommeste doar fara TVA, fz nefiind inregistrat in Romania (si presupunand ca nu va presta serviciile mai mult de 6 luni pt a deveni sediu permanent), TVA il va plati beneficiarul prin taxare inversa






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL