Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
decl. 394 / 2010 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


decl. 394 / 2010

49 replies to this topic

#1 ovydyu20

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 45 Postari:
  • Location:dorohoi

Postat 07 January 2010 - 04:29 PM

e adevarat ca si 394 se va depune lunar?



#2 cornel1979

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 39 Postari:

Postat 07 January 2010 - 04:31 PM

momentan este proiect de lege supus dezbaterii publice




#3 ovydyu20

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 45 Postari:
  • Location:dorohoi

Postat 07 January 2010 - 04:35 PM

sincer mi se poare o mare prostie



#4 domjanm

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 08 January 2010 - 11:53 AM

Vezi postareaovydyu20, la Jan 7 2010, 04:35 PM, a spus:

sincer mi se poare o mare prostie

daca depunem lunar, va fi cam in felul urmator:
In prima luna declari 394/luna, apoi din lunile urmatoare mergi cu 394 rectificativa/lunile depuse + 394/luna curenta, si tot asa inainte... la un moment dat vei duce rectificative pe 11 luni :pullhair:



#5 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 08 January 2010 - 02:59 PM

Cam asa ceva se va intampla sigur. :biggrin:



#6 ged

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 11 January 2010 - 10:12 AM

As dori sa aflu cum se completeaza declaratia 394 in cazul fuziunii prin absorbtie a 2 societati. Fuziunea a avut loc in inceputul lui septembrie.
Se depune D394 si pentru societatea absorbita (care a fost radiata)?



#7 mihaelak

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 40 Postari:

Postat 12 January 2010 - 04:14 PM

Vezi postareamaria viorica, la Dec 22 2009, 02:41 PM, a spus:

Vezi postareamihaela_cva, la Dec 17 2009, 09:55 PM, a spus:

interesant este ca se vorbeste continuu de diminuarea cheltuielilor bugetare si reducere birocratiei. Pe astea cine le mai prelucreaza lunar?
nu cred ca le prelucreaza cumva - doar le preiau, inregistreaza si arhiveaza - dar d.p.d.v. al corectitudinii declararii nu cred ca intereseaza pe nimeni. de vreo 2-3 ani (sau de cand se depun, ca nu mai stiu exact?) n-am auzit de vreun control incrucisat care sa verifice ceva legat de aceste decl., si or fi fost destule neconcordante...
chiar nu-mi dau seama, totusi, la ce folosesc??? probabil e o "scorneala" ca sa mai dea ceva amenzi pt. nedepunere. :pullhair:
s-a intamplat astazi la mine , au venit control incrucisat ptr 394 fireste un furnizor a declarat in semestrul I o suma pe care eu am declarat-o in semestrul II si n-am stiut (sincer ) ca trebuie sa le corectez. eu
mi-au spus ca o sa fie cu amenda , sa trec pe la ei cu decont 300 decl 394 jurnale , conturi banca pe o foaie A4 + pe o alta foaie 2 clienti si 2 furnizori principali , am intrebat dar de ce ? le faceti o vizita si lor ?fireste au negat . nu mi se pare normal , nici amenda lor si nici turnatoria pe care vor sa o facem ( nu le voi da nici un nume de furnizor sau client.



#8 maria viorica

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 147 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:medias
  • Interests:literatura, jocuri PC

Postat 13 January 2010 - 01:09 PM

Vezi postareamihaelak, la Jan 12 2010, 04:14 PM, a spus:

s-a intamplat astazi la mine, au venit control incrucisat ptr. 394...
ma mira faptul, e prima data cand aud de asa ceva! de fapt, ce ma uimeste este ca mai au timp si resurse pt. asta! cand toate institutiile publice spun ca duc lipsa de personal si de fonduri, functionarimea se plange ca nu mai face fata la cat au de lucru...
dar sa fim seriosi, stiu ei ce inseamna munca adevarata? cu program prelungit, fara zile libere sau concedii, in conditii ca vai de lume... si de cele mai multe ori prost platita! toti stim ca nu se omoara pt. ca le ei concediile sunt concedii, sarbatorile - sarbatori, la toate ghiseele program "de lauze", cu publicul cel mult 4-5 ore/zi!
si desi, toti proclama reducerea birocratiei, reducerea cheltuielilor bugetare, "autoritatile in slujba cetateanului" si alte prostii de-astea, n-am auzit inca de vreun functionar public care sa fi ramas fara slujba! stau "cucoane" cu zecile, poate cu sutele, in birouri caldute si in sedii luxoase, sorbind din cafele sau lustruindu-si manichiura; si iti raspund imbufnate daca, cumva, "indraznesti" sa le deranjezi cu vreo intrebare!
dar asta e! traim in romania... :pullhair:



#9 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 13 January 2010 - 07:36 PM

Citeaza

Maria Viorica : n-am auzit inca de vreun functionar public care sa fi ramas fara slujba! stau "cucoane" cu zecile, poate cu sutele, in birouri caldute si in sedii luxoase, sorbind din cafele sau lustruindu-si manichiura; si iti raspund imbufnate daca, cumva, "indraznesti" sa le deranjezi cu vreo intrebare!

Asa este, dar vom auzi de-acum incolo, insa ceea ce este trist, este ca se vor reduce posturile persoanelor care muncesc (mai exista cate 1-2/birou) si fara pile (sunt tot aceleasi persoane care muncesc si pt. ceilalti din birou), restul : nepoti, nepoate, frati, cumnati, nasi "consoarte", etc. de-ale marilor sefi va spun sigur ca vor ramane :pullhair: si in continuare isi vor face piata, manichiura etc. ! Pacat de tara asta...

Aceasta postare a fost editata de Dana42: 13 January 2010 - 07:38 PM

Dana




#10 Nanty

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 43 Postari:
  • Location:Harghita

Postat 18 January 2010 - 05:58 PM

Buna tuturor!

Am facut urmatoarea prostie: pe niste declarartii de 394 am gresit CUI-ul unui furnizor. Asa am introdus in sistemul de contabilitate, si asa a fost preluat in declaratie. Problema este ca in cadrul unui control aceste date au iesit la suprafata, si acum am ajuns in situatia, ca toate facturile introduse cu CUI gresit sunt considerate nedeductibile, cu impozit pe profit, si cu TVA de plata de pa urma lor, si evident cu dobanzi de intarziere pe mai multi ani.
V-ati intalnit cu asemenea caz, sau ce e de facut in acesta situatie?

Cu multumiri
Asta-i tot



#11 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 19 January 2010 - 02:04 AM

si de ce nu depui declaratie rectivicativa la 394? cu CUI bun?
Eu am avut un asfel de caz si am depus (si-a schimbat CUI in timpul anului si eu am omis sa ma uit pe factura sa vad CUI nou, la aceeasi societate), iar in RIF au mentionat ca am depus rectif la 394 in timpul controlului.



#12 Nanty

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 43 Postari:
  • Location:Harghita

Postat 19 January 2010 - 08:58 AM

Problema este ca controlul s-a terminat, procesul verbal este deja scris, iar perioada ce cuprinde este de 3 ani
Asta-i tot



#13 corneliahaj

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 5 Postari:
  • Location:suceava
  • Interests:afacerile

Postat 19 January 2010 - 10:27 AM

As vrea sa import un document excel in programul pentru 394. Se poate? A facut cineva asa?



#14 mihaelak

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 40 Postari:

Postat 19 January 2010 - 01:46 PM

buna tuturor , eu sunt cea la care va spuneam ca a venit controlul ptr 394 .
Vreti sa stiti ce "profesionali si corecti " au fost , ceva ce din nefericire doar la noi se poate intampla.
Mi-au spus sa vin la ei la bioru cu documentatia ceruta intre 8-10 am. Intru in birou cativa cu fundurile pe masa discutau zgomotos imi spun, "nu sunt aici au plecat pe teren". Il sun si ii spun"sunt aici dar vad aca ati plecat, aaa nu ....suntem la cantina" , a fost raspunsul primit. Astept cumintica , ca proasta mai bine spun la usa biroului, doar doar s-or intoarce.Trece unul " intamplator " , "AAA da ce stati asa mergeti la cantina va asteapta acolo". Lipsita de creier ma duc docila la cantina si prezint documetnele printre farfuriile de friputura (la ora 10 .00). Se uita ei asa cu un ochi , "da par in regula. lasite-le si va sunam" . ok .dupa 2 zile ma suna , nu sunt toate documentele, mai vor niste facturi in copie . Am uitat sa va spun am lasat docuemtnele fara PV fara nimic Astazi am fost sa le duc facturile cerute .Aaaa stiti trebuie sa va dam amenda , imi spun ei , bine daca am gresit asta este , cat va fi amenda. aaaa pai la dvs firma mare va dam intr 1.ooo - 12.000 RON platibil in 24 sau 48 de ore la jumatate adica 6.000 RON .....Pai cum ? pe ce principiu ? E pai ce conteaza la dvs ca si buticarul din colt poate sa dea 6.000 RON .....Pai cum asa stiu ca in lege scrie 2 % din diferenta constata , raspunsul lor vreti sa stiti care a fost ..". noi aplicam legea dinainte de a fi modificata conform perioadei in care ati efectuat prost declaratia adica pe 2007". Ma uit in lege nu vad nimic nici ca si cuantum nici vreo referire ca se aplica legea din perioada x . Voi stiti ceva de genul asata ? A ramas sa ma sune sa ma cheme probabil sa faca procesul sau nu stiu, ca documente nu a scris nimic pana in prezent nici un PV nic in registrul unic de control . Foreste nu au primit nimic ba le-am spus ca o sa intreb pe consultantii nostri fiscali daca este cum spun ei , si daca la prima vizita imi sarutau mana acum de abia a intins-o .



#15 Septimiu

    Peter Pan

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4882 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:Nici unu - am o lene de ma doare !!!

Postat 19 January 2010 - 03:25 PM

2% este pentru declaratia 390
pentru 394 nu cred ca se poate da amenda



#16 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 19 January 2010 - 07:06 PM

Vezi postareaNanty, la Jan 19 2010, 09:58 AM, a spus:

Problema este ca controlul s-a terminat, procesul verbal este deja scris, iar perioada ce cuprinde este de 3 ani
Si ce masuri au luat? Ce trebuie sa faci tu?



#17 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 19 January 2010 - 07:15 PM

Oricum ar fi, este revoltatoare maniera de control, limbajul, atitudinea etc. Pai astia chiar se cred Dumnezei !!!!!! Si asta pt. ca li se permite.

Dana




#18 georgealex

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:

Postat 21 January 2010 - 01:54 PM

Buna ziua.
Daca lucreaza cineva de aici firme de turism care folosesc regimul special....sa imi spuna si mie cum se completeaza D394, va rog



#19 georgealex

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:

Postat 22 January 2010 - 12:22 PM

Buna. Ajutati-ma si pe mine cu completarea unui 394 pentru o agentie de turism.
Va multumesc anticipat



#20 coatug

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:

Postat 24 January 2010 - 06:14 PM

Buna seara
am o situatie si nu stiu cum sa procedez: firma infiintata in saeptembrie 2009, fara activitate,doar facturi pt cheltuieli de constituire. Am 2 facturi pt constituire de la firme de consultanta care s-au ocupat de infiintarea firmei. Sunt fara TVA.
Le-am inregistrat 201 = 404 si plata 404 = 5311. TYrebuie sa depun 394 ? am vazut ca este doar tva 19% si 9%, dar aceste facturi nu au tva. Cum procedez? Aceste facturi trebuie sa le am in jurnalul de cumparari? Multumesc.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL