Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Import - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Import


2 replies to this topic

#1 rammi

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 17 Postari:

Postat 03 November 2010 - 09:33 AM

Buna ziua,

Avem un client in US pentru care prestam diverse servicii IT . Clientul din US a achizitionat si platit un server din US. Serverul a fost trimis in romania pentru a putea fii folosit de noi , pe baza de invoice. Cei din vama au facut un DVI pentru import definitiv. Intrebarea mea este , serverul este considerat proprietatea mea ? Avand in vedere ca importul este definitiv, cum il inregistrez in contabilitate , pot sa calculez amortizare pe el ? Pentru ca serverul a fost platit in US , si firma americana nu doreste sa il platim noi ce se intampla cu 401 , se poate inchide cu ceva sau va ramane tot timpul cu sold ?

Rog raspuns, multumesc anticipat .



#2 Angelescu Laura

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 97 Postari:
  • Location:Suceava

Postat 03 November 2010 - 05:47 PM

Din explicatiile dvs, practic firma din US v-a facut o donatie, bunul este primit de catre societatea dvs cu titlu gratuit. Cred ca doar sa va inregistrati cu venituri ar fi solutia. Pe de alta parte, cred ca ar fi bine sa va asigurati ca intr-adevar nu mai aveti nici un fel de obligatii fata de furnizorul bunului, invoice-ul e catre dvs, de vreme ce s-a facut DVI-ul




#3 rammi

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 17 Postari:

Postat 05 November 2010 - 03:06 PM

Vezi postareaAngelescu Laura, la Nov 3 2010, 06:47 PM, a spus:

Din explicatiile dvs, practic firma din US v-a facut o donatie, bunul este primit de catre societatea dvs cu titlu gratuit. Cred ca doar sa va inregistrati cu venituri ar fi solutia. Pe de alta parte, cred ca ar fi bine sa va asigurati ca intr-adevar nu mai aveti nici un fel de obligatii fata de furnizorul bunului, invoice-ul e catre dvs, de vreme ce s-a facut DVI-ul

Multumesc :)






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL