Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
impozitare venituri persoane nerezidente - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


impozitare venituri persoane nerezidente

15 replies to this topic

#1 adin

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 27 Postari:
  • Location:cluj-napoca
  • Interests:legislatia financiar contabila

Postat 18 May 2005 - 09:30 AM

Buna ziua, am nevoie de o consultanta cu privire la impozitarea in Romania a veniturilor persoanelor nerezidente.Este vorba de venituri din servicii de consultanta si licente.Exista o conventie incheiata cu tara respectiva, persoana juridica a trimis certificat de rezidenta. Codul fiscal Titlul V spune ca aceste venituri se impoziteaza in Romania- se aplica cea mai favorabila cota de impozit (in cazul meu cea prevazuta in conventia de evitare a dublei impuneri), se plateste si TVA asupra lor.La finele anului platitorului i se elibereaza de la AF un certificat fiscal si pe baza lui, in tara persoanei nerezidente i se reduc obligatiile fiscale cu cat s-a platit in Romania. Oare am tratat bine subiectul?



#2 adin

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 27 Postari:
  • Location:cluj-napoca
  • Interests:legislatia financiar contabila

Postat 30 May 2005 - 12:39 PM

Vad ca nu s-a incumetat nimeni sa ma ajute... :( sa ma lamuresc...
Eu am mai citit,iar acum mi s-au mai limpezit lucrurile,in sensul ca in primul rand, trebuia sa postez acest subiect la Impozitare -Venit :oops:
in al doilea rand, acuma stiu ca serviciile externe se trateaza diferit, in functie de natura lor si de locul prestarii lor.
Deci,am ajuns la concluzia urmatoare: in situatia in care persoana juridica nerezidenta a prezentat certificatul de rezidenta , tradus si legalizat in Romania se aplica prevederile conventiei de evitare a dublei impuneri, daca exista,conform Art 118 alin 2 din Legea 571/2003 privind Codul Fiscal.
Veniturile din prestari servicii de consultanta realizate de persoana juridica nerezidenta sunt impozabile in statul sau de rezidenta, in afara de cazul in care persoana nerezidenta desfasoara activitate in Romania printr-un sediu permanent.
Cu privire la licente, am inteles ca acestea sunt considerate redevente, Codul fiscal, Art 28 pct B),insa mai am totusi o nelamurire cu privire la deductibilitatea acestui impozit platit, aferent veniturilor din servicii prestate in strainatate .Oare sunt sau nu deductibile din punct de vedere fiscal, la calculul impozitului pe profit?
Mi-am raspuns eu insami pentru a ajuta eventual pe cei care sunt interesati de aceste aspecte....si vor un raspuns mai rapid.
http://www.conta.ro/...tyle_emoticons/default/wink.gif




#3 KLM

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 49 Postari:
  • Location:slatina , olt

Postat 30 May 2005 - 01:03 PM

EU AM AVUT LEASING EXTERN, IAR CONTRACTANTUL NU A PREZENTAT CERTIFICATUL DE REZIDENTA FISCALA , MOTIV PT.CARE AM OPRIT SI VIRAT IMPOZIT LA DOB.
DESPRE tva SE FACE AUTOFACTURARE, DECI NU TE AFECTEAZA.
NU AM INTELES PREA BINE INTREBAREA DAR DACA IMI SPUI MAI MULTE DETALII POATE TE AJUT.



#4 silvia stanciu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 247 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 30 May 2005 - 01:13 PM

Impozitul se retine din suma care se achita extern. 401=446 deci nu este nici o cheltuiala la mijloc.



#5 adin

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 27 Postari:
  • Location:cluj-napoca
  • Interests:legislatia financiar contabila

Postat 30 May 2005 - 01:23 PM

Pentru serviciile externe eu intocmesc decont special de TVA, pentru ca eu nu sunt platitor de TVA.Deci nu mai trebuie sa autofacturez.
Calculez la fiecare factura cota de TVA pe care il platesc pana in 25 a lunii urmatoare.Convertesc valuta la cursul BNR din data in care primesc factura si achit TVA-ul pana in 25 a lunii urmatoare celei in care am inregistrat-o in conta.

Eu ma refeream la faptul ca din valoarea facturilor externe de licenta deduc impozitul de 10% si-l platesc la cursul BNR ca redeventa Statului Roman in ziua in care achit factura la extern, iar restul sumei o achit in valuta furnoizorului de servicii.

Nu inteleg prea bine la ce se refera Cap II Art (21) Alin (4) litera a)din Codul Fiscal :..." sunt nedeductibile si cheltuielile cu impozitele neretinute la sursa in numele persoanelor fizice si juridice nerezidente , pentru veniturile realizate din Romania". De aceea sunt un pic confuza pentru ca nu stiu daca ma afecteaza sau nu.



#6 adin

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 27 Postari:
  • Location:cluj-napoca
  • Interests:legislatia financiar contabila

Postat 30 May 2005 - 01:29 PM

asa este Silvia! Asa procedez si eu.
Spune-mi , te rog, trebuie sa apara in contractul cu partenerul extern faptul ca suma de plata este 'suma bruta'.De aici reiese ca pot proceda cum ai spus?Si mai ales, trebuie sa se precizeze in contract locul prestarii serviciului extern, de aici sa se inteleaga ca nu beneficiarul serviciului achita redeventa, ci persoana nerezidenta?Asta in cazul serviciilor de consultanta.



#7 silvia stanciu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 247 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 01 June 2005 - 10:58 AM

Inainte de a aparea precizarea din CF, era o lege a impozitului pe profit in care uitasera sa specifice ca aceste impozite sunt nedeductibile, si atunci toata lumea a folosit prostia asta si a platit afara suma integrala iar intern achitau impozitul din banii firmei, cheltuiala fiind deductibila. De asta apare acum clar, ca in cazul ca faci asa sa-ti considere nedeductibila cheltuiala. Contractul il faci cum te intelegi cu partenerul extern ca nu stiu cum scapi sa nu platesti impozitul, indiferent ce scri acolo. Este impozit pe venituri obtinute din Romania (adica de la o firma din Romania) de catre un nerezident.



#8 adin

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 27 Postari:
  • Location:cluj-napoca
  • Interests:legislatia financiar contabila

Postat 01 June 2005 - 03:56 PM

ideea e ca intelegerea verbala cu partenerul strain am facut-o, dar ca sa fim "acoperiti" si sa ramana scris, cred ca e mai bine sa apara ca suma de plata e Suma Bruta.
Iti multumesc , Silvia!



#9 gabriela voican

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 33 Postari:

Postat 23 June 2005 - 05:53 AM

Categoric. In contract trebuie sa se specifice daca suma de plata este neta sau bruta . In cazul in care se specifica ' neta' , cheltuiala cu impozitul pe veniturile persoanelor nerezidente iti apartine si este nedeductibila.



#10 Gabriela Giurca

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 58 Postari:
  • Location:Bucuresti

Postat 23 June 2005 - 12:32 PM

Are dreptate Silvia .Ca scrii in contract suma neta sau bruta , tot se impoziteaza.Cel mai bine este sa o retii din datoria catre partener ( iar acesta se va prevala de ea in tara sa).De ce sa-ti incarci firma cu o cheltuiala nedeductibila ?
gabriela mihaela



#11 adin

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 27 Postari:
  • Location:cluj-napoca
  • Interests:legislatia financiar contabila

Postat 23 June 2005 - 12:47 PM

VA MULTUMESC FRUMOS PENTRU RASPUNSURI, DAR DACA IN CONTRACTELE MELE NU SE SPECIFICA DACA SUMA DE PLATA E NETA SAU BRUTA, IAR CU PARTENERUL EXTERN S-A FACUT INTELEGEREA VERBALA CA SE RETINE SI SE ACHITA STATULUI ROMAN SUMA REPREZENTAND IMPOZIT, IAR RESTUL SE ACHITA CATRE EL.IN ACESTE CONDITII EU POT SA PROCEDEZ ASA PUR SI SIMPLU, NU TREBUIE SA MODIFIC IN CONTRACT? DE FAPT STATUL ROMAN PRIMESTE IMPOZITUL IN AMBELE CAZURI IDENTIC SI DACA PARTENERUL EXTERN E DE ACORD, NORMAL TOATA LUMEA AR TREBUI SA FIE MULTUMITA...



#12 cameea1980

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 26 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:economist

Postat 24 June 2005 - 07:53 PM

Multumesc Adin!
pe mine m-ai lamurit...desi nu stiu in situatia mea trebuie sa platesc redevente sau impozit pe venit cu retinere la sursa in cazul unor artisti straini care vin sa presteze activitati artistice pentru firma. Acestia nu sunt rezidenti!
Dc poti sa ma luminezi ti-as ramane recunoscatoare! :D



#13 cameea1980

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 26 Postari:
  • Location:bucuresti
  • Interests:economist

Postat 24 June 2005 - 08:01 PM

inca ceva...
daca nerezidentul este persoana fizica este simpu se aplica cota de impozitare la valoarea bruta a contractului....dar daca nerezidentul este o persoana juridica? impozitul se calculeaza la valoarea contractului cu sau fara tva?
merci!
:!:



#14 adin

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 27 Postari:
  • Location:cluj-napoca
  • Interests:legislatia financiar contabila

Postat 18 July 2005 - 09:45 AM

Daca prestatorul serviciului este persoana juridica nerezidenta atunci la valoarea din contract se aplica cota de impozit pe care-l achiti Statului Roman la cursul BNR al zilei in care faci plata externa, iar diferenta in valuta o achiti partenerului extern, iar TVA-ul se aplica tot la valoarea din contract la cursul de la data primirii facturii externe si se achita pana in 25 a lunii respective.Pentru acest TVA se intocmeste decont special de TVA.Eu asa fac.



#15 dimalexia

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 178 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 11 January 2006 - 09:07 PM

O intrebare pt. KIM. Am si eu un leasing extern. Partenerul este din Olanda si nu mi-a prezentat certificat de exonerare fiscala. Am inteles ca trebuie sa platesc impozit redeventa - in Con. de Evit a Dublei Impuneri cu Olanda, imp. este de 3%. Nu stiu exact ce trebuie sa fac. Poti sa- mi dai mai multe detalii, te rog? Unde trebuie sa declar- in decl 100 lunar? impozitez 3% din suma ce reprez dobanda in factura de leasing extern, si il platesc la bug. de stat? La fz. extern cat platesc, diminuez total factura cu suma pe care o platesc impozit?



#16 adin

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 27 Postari:
  • Location:cluj-napoca
  • Interests:legislatia financiar contabila

Postat 12 January 2006 - 01:36 PM

Stie cineva daca pentru aceasta conventie aparuta recent in MO 1034/22.11.2005 a fost publicat ceva ordin cu privire la intrarea in vigoare a conventiei?
ART 29 al prezentei conventii spune ca "prezenta conventie va intra in vigoare in prima zi a celei de-a treia luni urmatoare ultimei notificari prin care statele contractante se informeaza reciproc asupra indeplinirii procedurilor legale interne necesare intrarii in vigoare a prezentei conventii...."
mi se pare asa de complicata fraza asta! :)
multumesc!






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL