Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Cheltuieli Protocol si Rezerva legala - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Cheltuieli Protocol si Rezerva legala


2 replies to this topic

#1 Voicu Rogojan

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 35 Postari:

Postat 24 August 2010 - 11:52 AM

Buna ziua,

As avea cateva intrebari, referitor la contabilitatea in partida simpla.

1. Rezerva legala (de 5% din venitul net) cum se trece in RJIP? La fiecare sfarsit de luna (in 30/31) sau la sfarsit de an (30 decembrie)? Eu le-am trecut la sfarsitul lui Decembrie anul trecut (5% din venitul net rezerva legala). Contabila mi-a confirmat ca e OK.
As dori si alte pareri


2. Cheltuielile de protocol (2% din venitul net), cum le introduc in RJIP ? Le trec la sfarsit de luna sau la sfarsit de an? (ca in cazul rezervei legale).
Sau trec facturile pentru mancare/sucuri, etc normal in RJIP si la sfarsit de an introduc ceva "DEDUCERE PROTOCL", 2% din venitul net pe an?



#2 dmirelae

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 42 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 24 August 2010 - 12:52 PM

Rezerva legala este numai la societatile comerciale.
PFA-urile nu au rezerva legala.




#3 gasil

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 133 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Brasov

Postat 24 August 2010 - 01:01 PM

Contabila a spus ca este bine ? !!!
Facturile de protocol se inregistreaza in fiecare luna , iar la sfarsitul anului se face calculul unde o sa ai o suma deductibila ( 2% din venitul net ) si una ( posibil ) nedeductibila .
De unde sti suma ? Pentru toate cheltuielile se fac fise de cont unde in fiecare luna si totodata la sfarsitul anului exista un total .Eu fac un centralizator in EXCEL .






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL