Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
RASPUNDERE ECONOMIST - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


RASPUNDERE ECONOMIST


5 replies to this topic

#1 mdln

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 24 August 2010 - 09:46 PM

Sunt angajata ca economist la o companie unde sunt singura din departamentul contabilitate, adica eu fac absolut tot .
Intrebarea mea este ce se intampla, la control, daca am semnat bilantul la 30.06.2010 la firma la care sunt angajata dar si la alte firme care fac parte din acest grup? Mai mult mi se cere sa depun declaratiile lunare neconforme cu contabilitatea? Cui ii revine responsabilitatea in acest caz?

Va multumesc!



#2 DRAGOS NEGOITESCU

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 999 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 24 August 2010 - 11:44 PM

Ceea ce spui tu despre declaratii este foarte grav, poate constitui infractiune, si poti raspunde chiar penal. In legea 82 gasesti cam tot ce te intereseaza.

Art. 10. - (1) Răspunderea pentru organizarea și conducerea contabilității la persoanele prevăzute la art. 1 revine administratorului, ordonatorului de credite sau altei persoane care are obligația gestionării unității respective.
(2) Contabilitatea se organizează și se conduce, de regulă, în compartimente distincte, conduse de către directorul economic, contabilul-șef sau altă persoană împuternicită să îndeplinească această funcție. Aceste persoane trebuie să aibă studii economice superioare.
(3) Contabilitatea poate fi organizată și condusă pe bază de contracte de prestări de servicii în domeniul contabilității, încheiate cu persoane fizice sau juridice, autorizate potrivit legii, membre ale Corpului Experților Contabili și Contabililor Autorizați din România.
(4) Răspunderea pentru aplicarea necorespunzătoare a reglementărilor contabile revine directorului economic, contabilului-șef sau altei persoane împuternicite să îndeplinească această funcție, împreună cu personalul din subordine. În cazul în care contabilitatea este condusă pe bază de contract de prestări de servicii, încheiat cu persoane fizice sau juridice, autorizate potrivit legii, membre ale Corpului Experților Contabili și Contabililor Autorizați din România, răspunderea pentru conducerea contabilității revine acestora, potrivit legii și prevederilor contractuale.
Lege nr. 82 (r4) din 24/12/1991

Dragos



#3 Nanette

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 45 Postari:
  • Gender:Female

Postat 26 October 2010 - 10:09 PM

Vezi postareamdln, la Aug 24 2010, 10:46 PM, a spus:

Sunt angajata ca economist la o companie unde sunt singura din departamentul contabilitate, adica eu fac absolut tot .
Intrebarea mea este ce se intampla, la control, daca am semnat bilantul la 30.06.2010 la firma la care sunt angajata dar si la alte firme care fac parte din acest grup? Mai mult mi se cere sa depun declaratiile lunare neconforme cu contabilitatea? Cui ii revine responsabilitatea in acest caz?

Va multumesc!

Atat timp cat documentele justificative semnate, declaratiile si alte documente de raportare, contin date si informatii ce corespund realitatii operatiunilor economice derulate, iar inscrisurile se efectueaza cu respectarea prevederilor legale, nu este nici o problema.
INSA din cate inteleg, ti se cere sa depui declaratii cu informatii eronate. Aici e o problema. Chiar daca nu semnezi nici o declaratie, ci o semneaza administratorul, in cazul unui control, acesta se va disculpa spunand ca el a semnat ce i-a dat contabilul sa semneze, ca doar el nu stie contabilitate. Iti spun din experienta proprie.
Stiu ca in aceste momente se gasesc greu locuri de munca, dar sfatul meu sincer este sa nu accepti sa faci un lucru care este "inafara legii". Odata ce faci un mic compromis ti se va cere altul, iar apoi altul.... si sa nu crezi ca administratorul te va aprecia, desi te va manipula cum vrea.
Nu accepta mizeriile! Daca tot spui ca faci "absolut tot", probabil ca esti oarecum indispensabila (pentru moment! ca nimeni nu e de neinlocuit), asa ca fii hotarata si nu ceda.
Mult succes si astept sa ne spui cum ai rezolvat problema.



#4 mona_lysa05

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 26 November 2010 - 08:30 PM

Buna!

Sunt o incepatoare in acest domeniu si as vrea sa stiu daca ma puteti ajuta si pe mine cu raspunsul la o intrebare. Am terminat un liceu economic si am o diploma de conta primara, in urma atestatului, ulterior am urmat ASE-ul, Fac. de Economie, continuand acum cu masterul. De o luna si ceva m-am angajat la o firma pe postul de contabila. Firma are o doamna care face actele de inchidere de luna dar nu are nici un contract semnat cu ea. Eu ce raspundere am in cazul unui control, fiind singura din firma incadrata pe postul de contabila?



#5 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 26 November 2010 - 09:11 PM

Depinde ce scrie in fisa postului, legat de atributiile dumneavoastra.
Daca in fisa postului se specifica faptul ca dumneavoastra va ocupati doar de conta primara , raspundeti pentru ceea ce faceti.



#6 cdaniel

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 19 February 2011 - 12:44 AM

Vezi postareamdln, la Aug 24 2010, 11:46 PM, a spus:

Sunt angajata ca economist la o companie unde sunt singura din departamentul contabilitate, adica eu fac absolut tot .
Intrebarea mea este ce se intampla, la control, daca am semnat bilantul la 30.06.2010 la firma la care sunt angajata dar si la alte firme care fac parte din acest grup? Mai mult mi se cere sa depun declaratiile lunare neconforme cu contabilitatea? Cui ii revine responsabilitatea in acest caz?

Va multumesc!
Celor care l-au semnat. Iar treaba cu declaratiile... nasol





2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL