Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Trecere din sistem cu norma de venit la cel real - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Trecere din sistem cu norma de venit la cel real

9 replies to this topic

#1 Adrian _

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 30 August 2010 - 08:12 AM

Buna ziua,

Ma intereseaza care este perioada pentru a trece de la norma de venit in sistem real.

De la sistem real la norma fixa de venit stiam ca este 2 ani, viceversa este tot la fel?
Multumesc



#2 gasil

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 133 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Brasov

Postat 30 August 2010 - 10:37 AM

Stiu ca este obligatoriu sa treci la sistem real din momentul in care ai angajati sau daca pur si simplu asa doresti .Nu cunosc a exista o anumita perioada de ani .




#3 Vital

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 146 Postari:

Postat 30 August 2010 - 04:38 PM

Vezi postareaAdrian _, la Aug 30 2010, 09:12 AM, a spus:

Buna ziua,

Ma intereseaza care este perioada pentru a trece de la norma de venit in sistem real.

De la sistem real la norma fixa de venit stiam ca este 2 ani, viceversa este tot la fel?
Multumesc

Codul fiscal
ART. 51 Optiunea de a stabili venitul net anual, utilizandu-se datele din contabilitatea in partida simpla
(1) Contribuabilii care obtin venituri din activitati independente, impusi pe baza de norme de venit, precum si cei care obtin venituri din drepturi de proprietate intelectuala au dreptul sa opteze pentru determinarea venitului net in sistem real, potrivit art. 48.
(2) Optiunea de a determina venitul net pe baza datelor din contabilitatea in partida simpla este obligatorie pentru contribuabil pe o perioada de 2 ani fiscali consecutivi si se considera reinnoita pentru o noua perioada daca nu se depune o cerere de renuntare de catre contribuabil.
(3) Cererea de optiune pentru stabilirea venitului net in sistem real se depune la organul fiscal competent pana la data de 31 ianuarie inclusiv, in cazul contribuabililor care au desfasurat activitate si in anul precedent, respectiv in termen de 15 zile de la inceperea activitatii, in cazul contribuabililor care incep activitatea in cursul anului fiscal.

Trecerea de la norma de venit la real se face și în cazul în care nu se mai îndeplinesc condițiile cerute.

ART. 49 Stabilirea venitului net anual din activitati independente pe baza normelor de venit
(1) Venitul net dintr-o activitate independenta, care este desemnata conform alin. (2) si care este desfasurata de catre contribuabil, individual, fara salariati, se determina pe baza normelor de venit.
6) In cazul in care un contribuabil desfasoara o activitate din cele prevazute la alin. (1) si o alta activitate care nu este prevazuta la alin. (1), atunci venitul net din activitatile independente desfasurate de contribuabil se determina pe baza contabilitatii in partida simpla, conform art. 48.

Deci dacă angajezi sau începi să desfășori activități neprevăzute în nomenclatorul activităților impozitate la norma de venit, atunci încetezi să mai îndeplinești condițiile și trebuie să treci la real, adică să ții contabilitatatea în partidă simplă. Dacă trebuie să notifici acest lucru organului fiscal imediat sau poți să aștepți până în luna ianuarie a anului următor nu este precizat.

Aceasta postare a fost editata de Vital: 30 August 2010 - 04:41 PM




#4 Adrian _

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 9 Postari:

Postat 31 August 2010 - 01:49 PM

Multumesc tuturor pentru raspuns.
Vreau sa trec in sistem real din simplul motiv ca am ajuns sa platesc prea multe taxe ...



#5 CalinN

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:

Postat 19 September 2010 - 10:14 PM

Salutare,
Azi am gasit din intamplare prin normele metodologice ale codului fiscal articolul 49 urmatoarea chestie:

"Contribuabilii care în cursul anului fiscal nu mai îndeplinesc condițiile de impunere pe bază de normă de venit vor fi impuși în sistem real de la data respectivă, venitul net anual urmând să fie determinat prin însumarea fracțiunii din norma de venit aferentă perioadei de impunere pe bază de normă de venit cu venitul net rezultat din evidența contabilă."

http://static.anaf.ro/static/10/Anaf/Cod_F...me.2010.htm#n49

Stie cineva in ce conditii un PFA la norma de venit este/poate fi trecut in sistem real si daca va fi obligat la plata retroactiva a impozitelor pentru banii incasati in perioada in care inca mai era la sistem de norma de venit?



#6 gasil

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 133 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Brasov

Postat 20 September 2010 - 09:29 AM

Stiu sigur ca o conditie de a trece de la norma de venit la sistem real este in momentul in care vei face o angajare .



#7 Popu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 130 Postari:

Postat 20 September 2010 - 11:04 AM

gasil, O PFA nu poate avea angajati, doar II poate. Sunt chestii diferite.
O PFA poate sa treaca la regim real la cerere(da din cate stiu asta se poate face la inceput de an doar) sau daca isi adauga la obiectul de activitate un nou cod CAEN care nu poate fi taxat pe baza normei de venit.
Calin tu spuneai ceva de pragul TVA daca l-ai depasit sau nu, sa nu-ti furi singur caciula, daca treci la venit real platesti impozit 16%, sanatate 5.5% din incasari - plati, fa-ti bine calculele, daca ai 110.000 RON incasari pe 2010 sa zicem, ai cheltuieli 95.000 RON in asa fel incat sa ajungi cu castigul net cel putin sub norma de venit (cheltuielile alea 95.000 sa fie si deductibile)?!

Deci 16 %, 5.5 % din norma
sau
16 %, 5.5 % din incasari - plati, + durerile de cap legate de contabilitate
Oricum nu cred ca poti trece retroactiv la real, de la 1 iulie cum presupun ca ai vrea tu...



#8 gasil

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 133 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Brasov

Postat 20 September 2010 - 02:14 PM

Deosebiri intre PFA si Intreprindere Individuala in ceea ce priveste angajarile
PFA

- Nu poate face alte angajari pentru activitatea pentru care a fost autorizat sa functioneze (un notar nu poate angaja alt notar ) dar poate face angajari pentru a-si desfasura activitatea ( secretara , operatoare calculator , contabila etc. )

II

- Poate face angajari si pentru activitatea pentru care a primit autorizatie de functionare

Aceasta postare a fost editata de gasil: 20 September 2010 - 02:16 PM




#9 Popu

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 130 Postari:

Postat 20 September 2010 - 03:49 PM

gasil eu am inteles ca PFA-urile/II-urile, AF-urile sunt un lucru, reglementat prin OUG 44/2008. Profesiile liberale se ghideaza fiecare dupa legi specifice, dar sunt asemanatoare PFA-urilor. O PFA consituita conform OUG 44/2008 nu are voie sa aiba angajati. Un cabinet medicat, notariat, cabinet de avocatura toate profesiile liberale au legi separate. Un notar poate angaja ce vrea, uite aici legile ce guverneaza activitatea notariala:
http://www.dreptonli...ari_publici.php
Cauta pe net si o sa gasesti cum ca la fel sta treaba si in cazul cabinetelor medicale, de avocatura, si ce or mai fi.
Deci tu daca esti PFA conform OUG 44/2008 nu poti sa ai angajati.



#10 BlackRider

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 07 February 2011 - 11:42 AM

Buna ziua, am si eu o intrebare: avand in vedere ca pentru serviciile informatice s-a scos codul CAEN 6201 in unele judete, in Bistrita am primit instiintare ca am fost automat trecut in sistem real si ca este nevoie sa ma prezint la ei sa depun declararia 220 (sau 200, nu mai stiu exact). Auzisem ca daca esti pe sistem real e obligatoriu sa ramai asa minim 2 ani. Sper ca nu e valabil si in cazul mei, pentru ca nu cred ca pot fi considerat trecut la sistem real din moment ce nu mi-am dat acordul si nu am depus declaratia ce mi-au solicitat-o.
Mi-am schimbat codul CAEN, cu unul ce este prezent inca la norma de venit, 6203. Ma gandesc ca in mod normal functionarii ar trebui sa ma pastreze la norma si sa platesc in sistem real pe perioada 01.01.2011- 15.02.2011 ?
As putea intamplina alte dificultati?

Multumesc frumos pentru raspuns (uri).






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL