Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Model completare registru inventar - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Model completare registru inventar

4 replies to this topic

#1 Dianette

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 49 Postari:

Postat 02 September 2010 - 08:32 PM

Buna,

Ajutati-ma sa completez si eu registrul de inventar. De cand am deschis pfa-ul nu am inregistrat nimic, cum se inregistreaza? DOar in momentul inventarierii?
Cum inregistrez intrarile, dar iesirile? Nu inteleg cum as inregistra valoarea unui bun care s-a stricat...

Help:(



#2 mioara.m

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 121 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 03 May 2012 - 07:04 AM

Spre rusinea mea am aceeasi problema.
De exemplu, la 31 dec mijl fixe ar trebui trecute la valoarea de intrare sau la valoarea ramasa neamortizata?
Obiectele de inventar, care constituie cheltuiala in momentul darii in folosinta, le mai trecem in Registrul inventar la sfarsitul anului?
Vad ca la intrebarea colegei noastre nua raspuns nimeni!




#3 dragosdana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 136 Postari:

Postat 11 May 2012 - 12:02 PM

Se trece valoarea ramasa neamortizata>



#4 ella29

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 07 January 2013 - 01:59 PM

Ma confruct cu aceeasi situatie.Ma ajutati ,va rog frumos .Multumesc!



#5 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 07 January 2013 - 04:26 PM

Vezi postareadragosdana, la 11 May 2012 - 12:02 PM, a spus:

Se trece valoarea ramasa neamortizata>

eu spun ca se trece val. de intrare (= val. contabila, vezi dictionare contabile) !

Registrele inventar utilizate de PFA:

1. in Registrul-inventar (14-1-2/a) se inregistreaza mijloacele fixe, obiectele de inventar din patrimoniul PFA necesare desfasurarii activitatii.
este necesar pentru conducerea contabilitatii in partida simpla care se inregistreaza la fisc dupa numerotarea si snuruirea acestora.
baza legala : Ord. 1040/2004.

2. in Registru inventar (cod 14-1-2) se trec toate elementele patrimoniale inventariate anual conform Legii contabilitatii nr. 82/1991 (mijloacele fixe, obiecte de inventar, stocurile de materiale, creante, obligatii).
baza legala: Ordinul nr. 2861/2009.
.................................................................................

extras din ORDIN 2861/ 2009 pentru aprobarea Normelor privind organizarea şi efectuarea inventarierii elementelor de natura activelor, datoriilor şi capitalurilor proprii

art. 1 :
(1) Se aprobă Normele privind organizarea şi efectuarea inventarierii elementelor de natura activelor, datoriilor şi capitalurilor proprii, prevăzute în anexa care face parte integrantă din prezentul ordin.
(2) Prevederile prezentului ordin se aplică de către persoanele juridice prevăzute la art. 1 din Legea contabilităţii nr. 82/1991, republicată, denumite în continuare entităţi.
(3) Persoanele care obţin venituri din activităţi independente şi sunt obligate, potrivit legii, să organizeze şi să conducă evidenţa contabilă în partidă simplă aplică prevederile prezentului ordin.

de aceea nu se poate folosi Registrul inventar 14-1-2/a pentru inregistrarea rezultatelor inventarierii.
....................................................................................

cf. Ord. 3512/2008 cu privire la registrul inventar :

- in coloana 3 se înscrie valoarea contabilă a elementelor inventariate.
- in coloana 4 se înscrie valoarea de inventar a elementelor de activ şi de pasiv, stabilită de membrii comisiei de inventariere (pe baza listelor de inventariere şi a proceselor-verbale de inventariere).
- in coloana 5 se trec diferenţele din evaluare, calculate ca diferenţă între valoarea contabilă şi valoarea de inventar.
- in coloana 6 se menţionează cauzele diferenţelor (deprecieri, dezmembrări, dezasortări, calamităţi, terţi neidentificaţi etc.).

:smile:






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL