Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
adresa corespondenta firma - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


adresa corespondenta firma


11 replies to this topic

#1 iulie012006

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 431 Postari:
  • Location:romania

Postat 14 September 2010 - 09:36 PM

Buna ziua,
va rog sa ma ajutati cu o parere despre posibilitatea de a solicita Administratiei Financiare de a-mi trimite corespondenta la alta adresa decat cea declarata ca sediu social. De exemplu la domiciliul unui asociat sau la adresa altei firme a acelui asociat, deoarece la sediul firmei care ma intereseaza nu e nimeni niciodata.
Multumesc.

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 15 September 2010 - 10:18 AM
modificare titlu topic




#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 15 September 2010 - 10:17 AM

am incercat eu la sect. 6 si n-a tinut ! n-am avut motiv ! mai lipsea doar sa admit ca ala era sediu fictiv ... de vreme ce nu era nimeni niciodata acolo, la fel ca la tine.
eu le-am zis ca se vandalizeaza cutia postia postala si era partial adevarat, dar degeaba.
n-ai ce face, mai treci pe-acolo din cand in cand si ridica-ti corespondenta.

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 15 September 2010 - 10:19 AM




#3 iulie012006

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 431 Postari:
  • Location:romania

Postat 15 September 2010 - 11:43 AM

Multumesc pt raspunsul prompt doamna Otilia.
Ma gandeam eu ca nu se prea poate. Nici daca s-ar deschide un punct de lucru la adresa la care vreau sa imi vina corespondenta nu cred ca se poate. Ma gandesc la tot felul de situatii si incerc sa gasesc solutii. Oare se poate asa?



#4 Brigante

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 270 Postari:
  • Gender:Not Telling

Postat 15 September 2010 - 01:22 PM

Se poate. Exista Declaratia 050.
Eu am incercat acum ceva timp, la Timisoara, dar am renuntat. Nu mai stiu ce mi-au cerut, suplimentar, dar mi s-a parut ca e mai simplu sa raman la vechea adresa.

Fisiere atasate


Aceasta postare a fost editata de Brigante: 15 September 2010 - 01:23 PM




#5 iulie012006

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 431 Postari:
  • Location:romania

Postat 15 September 2010 - 02:15 PM

Declaratia 050 e pt schimbarea sediului fiscal. Eu nu vreau sa schimb sediul fiscal. Vreau doar ca corespondenta sa imi ajunga la o alta adresa.

Aceasta postare a fost editata de iulie012006: 15 September 2010 - 02:16 PM




#6 Brigante

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 270 Postari:
  • Gender:Not Telling

Postat 15 September 2010 - 02:31 PM

1. Sediul fiscal poate fi diferit de sediul social. Asta e o solutie.


2. Pentru devierea corespondentei trebuie sa contactezi Posta Romana, daca are asemenea servicii.
In Germania, devierea corespondentei la o adresa indicata de destinatar costa 12 Euro pentru 6 luni. Stiu asta pentru ca am platit la 30 iunie pentru cineva, pana la sfarsitul anului 2010.

Aceasta postare a fost editata de Brigante: 15 September 2010 - 02:33 PM




#7 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 15 September 2010 - 11:18 PM

punctul de lucru e o solutie, dar trebuie declarat acolo sediul fiscal.
solutia cu Posta Romana ar fi excelenta daca ar exista, eu la asta nu m-am gandit atunci ca ar fi posibila o redirectionare a corespondentei ... dar e bine de stiut si acum :lnr (1):
poate mai este un aspect delicat = daca ar merge si la corespondenta oficiala de stat - ca sa zic asa :laugh: , ar trebui sa mearga ...



#8 HANDA76

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 261 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bucuresti

Postat 16 September 2010 - 09:36 AM

Am si eu aceeasi problema, si am incercat cu Posta Romana, am inchiriat o casuta postala, unde sa imi retina toata corespondenta...insa nu sunt seriosi...ajungeau plicurile tot la adresa, eventual le arunca si in curte...are cineva alta solutie?



#9 iulie012006

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 431 Postari:
  • Location:romania

Postat 17 September 2010 - 10:44 AM

Mi-am luat curaj si am intrebat la Administratia Financiara. Nu e posibil sa trimita la alta adresa. Au adresa sediului social in baza de date si nu o pot modifica. Acolo trimit corespondenta.
:(
Dar in cazul in care vine Garda si nu gaseste pe nimeni la sediu, ce e de facut? Ati avut astfel de cazuri?



#10 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 17 September 2010 - 02:28 PM

Vezi postareaiulie012006, la Sep 17 2010, 11:44 AM, a spus:

Dar in cazul in care vine Garda si nu gaseste pe nimeni la sediu, ce e de facut?
iti declara sediu fictiv si poti primi acuzatii de evaziune fiscala fiindca te sustragi controlului fiscal, nu neprimind instiintarile de control sau controalele inopinate nu pot avea loc. nu-i de gluma ...

2.Constituie infracțiune și se pedepsește cu închisoare de la 6 luni la 3 ani sau cu amendă refuzul nejustificat al unei persoane de a prezenta organelor competente documentele legale și bunurile din patrimoniu, în scopul împiedicării verificărilor financiare, fiscale sau vamale, în termen de cel mult 15 zile de la somație.
(art. 4 din Legea nr. 241/2005, cu modificările și completările ulterioare)

3. Constituie infracțiune și se pedepsește cu închisoare de la 6 luni la 3 ani sau cu amendă împiedicarea, sub orice formă, a organelor competente de a intra, în condițiile prevăzute de lege, în sedii, incinte ori pe terenuri, cu scopul efectuării verificărilor financiare, fiscale sau vamale.
(art. 5 din Legea nr. 241/2005, cu modificările și completările ulterioare)

+ art.292 C. Penal; Falsul in declaratii.

+ Art.48 din L26/90 (privind registrul comertului, republicata), care face referire la declaratii inexacte. Sediul social se inscrie la RC in baza unor acte. Declararea sediului social presupune prezentarea actului de proprietate, inchiriere...= declaratie falsa
ART. 48
(1) Persoana care, cu rea-credinta, a facut declaratii inexacte, in baza carora s-a operat o inmatriculare ori s-a facut o mentiune in registrul comertului, se pedepseste cu inchisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amenda de la 1.000.000 lei la 5.000.000 lei, daca, potrivit legii, fapta nu constituie o infractiune mai grava.
(2) Prin hotararea pronuntata, instanta va dispune si rectificarea sau radierea inmatricularii ori mentiunii inexacte.

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 17 September 2010 - 02:41 PM




#11 mutual

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 302 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:XBOX 360 ONE, TRAVELLING

Postat 17 September 2010 - 06:51 PM

Vezi postareaiulie012006, la Sep 17 2010, 11:44 AM, a spus:

Dar in cazul in care vine Garda si nu gaseste pe nimeni la sediu, ce e de facut? Ati avut astfel de cazuri?

Iti lasa in usa sau la vecini o invitatie sa se prezinte ad-torul la sediul local al GF si apoi inca 1-2 invitatii prin posta (inclusiv la adresa de domiciliu a ad-torului/asociatilor) de a te prezenta pt. efectuarea unui control.

Daca nu rezolva controlul, GF intocmeste si trimite o sesizare penala catre parchet in baza prevederilor CFP citate de Otilia si treaba se intepeste acolo daca nu exista un eventual prejudiciu fiscal gasit si estimat de GF ca urmare a unor documente gasite prin contabilitatea partenerilor de afaceri sau dintr-o sesizare scrisa oarecare. Parchetul si politia judiciara sint oricum foarte ocupate cu cazuri ceva mai semnificative, cu prejudicii, si nu este eficient sa ocupe oamenii cu cazuri din acestea.

Pe de alta parte, in majoritatea cazurilor, oamenii nu se simt confortabil cand stiu ca ar putea exista un asemenea dosarel prin sertarele politie sau parchetului.

Mai este o realitate ca daca nu ai disparut din tara sint sanse de peste 90% sa primesti un telefon de la GF si fii invitat la sediu daca au nevoie sa finalizeze un control, inaintea trimiterii de sesizare penala fara prejudiciu.

Aceasta postare a fost editata de mutual: 17 September 2010 - 06:52 PM




#12 iulie012006

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 431 Postari:
  • Location:romania

Postat 19 September 2010 - 08:53 PM

Multumesc frumos.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL