Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
valoare recuperata - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

valoare recuperata

2 replies to this topic

#1 cfr

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 56 Postari:

Postat 19 September 2010 - 03:24 AM

Va rog mult,cum credeti ca se contabilizeaza recuperarea c/v energie electrica de la un client.Eu am platit factura de la Electrica,si abia peste o luna,conform unui contor separat,care inregistreaza numai ce consuma acest client,i-am caculat consumul.Mentionez ca recuperez prin casa.



#2 G David

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 95 Postari:

Postat 19 September 2010 - 07:21 AM

Daca suma se incaseaza in exercitiul bugetar se procedeaza la stornarea de cheltuieli la capit. si art bugetar de unde s-a facut plata.
Daca suma se incaseaza in exercitiul bugetar urmator se vireaza la buget ca restituiri de fonduri din finantarea anilor precedenti.

Aceasta postare a fost editata de G David: 19 September 2010 - 07:27 AM




#3 Nedelcu Gabriela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 97 Postari:

Postat 04 October 2010 - 09:23 PM

Vezi postareacfr, la Sep 19 2010, 04:24 AM, a spus:

Va rog mult,cum credeti ca se contabilizeaza recuperarea c/v energie electrica de la un client.Eu am platit factura de la Electrica,si abia peste o luna,conform unui contor separat,care inregistreaza numai ce consuma acest client,i-am caculat consumul.Mentionez ca recuperez prin casa.

Sigur e client? Eu cred ca nu...Trebuie sa ai un protocol sau un subcontract prin care se accepta consumul de energ el,cu plata ulterioara.Daca are contor separat de ce nu este direct clientul Electrica?
As proceda asa:

- inreg.fact Electrica cls.6 = 401.01 100
- plata factura 401.01. =7701/5121 100


-facturare(nu il consider client) 473 = 401.01 50
- incasare 7701/5121 = 473 50 si,concomitent
cls.6 = 401.01 -50

Dupa cum se observa,diminuez si cheltuielile bugetare si se face si reintregirea creditelor.

Vezi postareacfr, la Sep 19 2010, 04:24 AM, a spus:

Va rog mult,cum credeti ca se contabilizeaza recuperarea c/v energie electrica de la un client.Eu am platit factura de la Electrica,si abia peste o luna,conform unui contor separat,care inregistreaza numai ce consuma acest client,i-am caculat consumul.Mentionez ca recuperez prin casa.

revin,poti folosi si cont 5311 la incasari si apoi faci depunerea in cont.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL