Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
FF1 si FF2 acelasi angajat, aceasi firma, aceasi perioada - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


FF1 si FF2 acelasi angajat, aceasi firma, aceasi perioada


3 replies to this topic

#1 Dinu George

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 367 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara

Postat 21 September 2010 - 12:38 PM

Este legal ca un angajat sa fie incadrat normal la o firma (sa aibe FF1) si sa aibe si alte venituri la aceasi firma in aceasi perioada (FF2). Concret un director este angajat la o firma dar fiind in consiliul AGA s-a hotarat sa primesca si de acolo o suma ! In afara ca la declaratii sumele trebuie adunate la fisele fiscale se fac si FF1 si FF2 pentru aceasi perioada ?
In mod normal cred ca cele doua venituri ar trebui tratate impreuna .



#2 ascee_ro

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 13 Postari:

Postat 21 September 2010 - 04:17 PM

Daca sunt pe contracte diferite, inseamna ca pe un contract e functia de baza si celalalt e in afara functiei de baza. Cum deducerea personala se calculeaza doar pe functia de baza, parerea mea e ca sumele de pe celalalt contract sa apara doar pe FF2.

PS: nu sunt contabil, e doar o parere care mi se pare logica.




#3 Dinu George

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 367 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara

Postat 22 September 2010 - 08:06 AM

Vezi postareaascee_ro, la Sep 21 2010, 04:17 PM, a spus:

Daca sunt pe contracte diferite, inseamna ca pe un contract e functia de baza si celalalt e in afara functiei de baza. Cum deducerea personala se calculeaza doar pe functia de baza, parerea mea e ca sumele de pe celalalt contract sa apara doar pe FF2.

PS: nu sunt contabil, e doar o parere care mi se pare logica.
Logic asa pare, dar nici un program de raportare (CAS,Somaj,Sanatate) in mod normal nu permite ca un angajat sa apara de doua ori intr-o luna (CAS nu permite, la somaj daca este contract diferit pemite,la sanatate cel putin programul de la Iasi de completare si verificare, la verificare nu verifica dubluri dar cred ca cel de la Casa de sanatate da) ! Sau gresesc eu ?



#4 costin_mentor

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 122 Postari:
  • Location:Constanta

Postat 23 September 2010 - 04:31 PM

Am mai intalnit aceasta situatie la cateva firme. Da, salariatul va avea doua fise fiscale FF1 si FF2 pentru aceiasi perioda.
La sanatate persoana respectiva va aparea de doua ori cu doua calitati diferite : una S - salariat si alta CT - cenzori
La somaj , dat fiind faptul ca e cenzor nu trebuie sa apara,dar programul permite dubluri.
La CAS trebuie sa ai grija sa unifici cele doua pozitii in una singura .

Aceasta postare a fost editata de costin_mentor: 23 September 2010 - 04:32 PM

TotalSal - un program complet de salarii!






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL