Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
reincadrare persoana din CCI - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


reincadrare persoana din CCI


8 replies to this topic

#1 christa_anda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 214 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bistrita

Postat 27 September 2010 - 09:08 PM

Buna
Va rog sa ma ajutati cu informatii privitoare la reincadrarea in munca a unei persoane care a fost in CCI? Care sunt pasii care trebuie urmati?



#2 christa_anda

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 214 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:bistrita

Postat 04 October 2010 - 10:21 AM

nimeni??????????




#3 bolba

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 121 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Cluj

Postat 05 October 2010 - 01:59 AM

CCI=CCC?
Daca a fost in concediu de crestere a copilului de pana la 2/3 ani,in baza cererii de reincadrare ,se face decizie sau act aditional in care se trece:
Art.1 Incepand cu data de.... salariata/ul.......CNP.....se reincadreaza in functia de ......,cu un salar lunar de.... in baza aceluiasi contract de munca ,inregistrat sub nr.....din data de .....la ITM...
Art.2.Un exemplar din prezenta ,se va comunica la ITM......

si atat,



#4 adina_zgn

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 72 Postari:
  • Location:targoviste

Postat 01 April 2011 - 09:48 AM

perioada in care un salariat este in CIC este considerata vechime in munca.Daca se poate face trimitere si la legislatia in vigoare.Va multumesc

perioada in care un salariat este in CIC este considerata vechime in munca.Daca se poate face trimitere si la legislatia in vigoare.Va multumesc
ma refer la crestere copil pana la 2 ani



#5 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 01 April 2011 - 10:37 AM

legea 19/2000



#6 adina_zgn

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 72 Postari:
  • Location:targoviste

Postat 01 April 2011 - 12:36 PM

multumesc, dar L19 este abrogata, in vigoare 263/2010 dar nu ma intereseaza interpretarea pt pensionare doar pt perioada in care este salariat deci in activitate.



#7 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 01 April 2011 - 03:20 PM

etse vorba de vechime in munca, nu numai de pensionare. Nu m-am gandit ca vrei recenta lege, am crezut ca te intereseaza pt cine este deja in cic, ultimii ani...mea culpa



#8 adina_zgn

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 72 Postari:
  • Location:targoviste

Postat 12 April 2011 - 11:08 AM

Persoana a fost in crestere copil 2 ani.A fost angajata in 01.08.2006.A fost in cestere copil in perioada 01.10.2008-01.10.2010. In aceste conditii la 01.08.2011 are 5 ani vechime sau 3 ani vechime, este important pt stabilirea procentului de spor vechime.Poate acum am fost mai explicita.Va multumesc.



#9 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 12 April 2011 - 12:25 PM

oug 111/08.12.2010
Art. 22
(1)Perioada în care o persoană beneficiază de drepturile prevăzute la art. 2 alin. (1), respectiv la art. 5 alin. (1), art. 6, art. 9 alin. (5) și (6) și art. 10 constituie perioadă asimilată stagiului de cotizare în vederea stabilirii drepturilor de pensie în sistemul public și a drepturilor stabilite de Legea nr. 76/2002 privind sistemul asigurărilor pentru șomaj și stimularea ocupării forței de muncă, cu modificările și completările ulterioare.
(2)Perioada concediului pentru creșterea copilului prevăzut la art. 2 alin. (1), art. 6 și 10 constituie vechime în muncă și în serviciu, care se are în vedere la stabilirea drepturilor ce se acordă în raport cu aceasta.

trebuia sa pui intrebarea clara si sa fi citit putin legile...cu placere
eventual cauta acelasi paragraf si in legea anterioara

Aceasta postare a fost editata de mihaela_cva: 12 April 2011 - 12:25 PM







Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL