Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
cum calculez o suma in functie de indicii preturilor de consum si de coeficientii de devalorizare a leului - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


cum calculez o suma in functie de indicii preturilor de consum si de coeficientii de devalorizare a leului


4 replies to this topic

#1 cristinapop.73

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 28 September 2010 - 01:35 PM

Buna ziua,
La firma unde sunt angajata o persoana fizica cu care aveau contrat de inchiriere ( 14 lei lunar) a dat in judecata societatea pentru neplata chiriei din martie 2000, proces pe care la castigat. Acum eu trebuie sa-i calculez drepturile acestuia actualizate in functie de indicii preturilor de consum si de coeficietii de devalorizare a leului pentru toata perioada martie 2000-iulie 2009.
Am fost la statistica si am luat tabelul cu indicii preturilor de consum si coeficientii de devalorizare a leului dar nu stiu cum anume sa calculez. Va rog mult ajutati-ma cu sfaturi sau formule.Am tot cautat prin cursurile de la statistica dar nu am gasit. Multumesc mult :lnr (1):

Chiar nu este cineva care a avut a astfel de problema?

Aceasta postare a fost editata de madalinab: 28 September 2010 - 02:31 PM




#2 jandor61

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 51 Postari:

Postat 28 September 2010 - 02:32 PM

Vezi postareacristinapop.73, la Sep 28 2010, 12:15 PM, a spus:

Buna ziua,
La firma unde sunt angajata o persoana fizica cu care aveau contrat de inchiriere ( 14 lei lunar) a dat in judecata societatea pentru neplata chiriei din martie 2000, proces pe care la castigat. Acum eu trebuie sa-i calculez drepturile acestuia actualizate in functie de indicii preturilor de consum si de coeficietii de devalorizare a leului pentru toata perioada martie 2000-iulie 2009.
Am fost la statistica si am luat tabelul cu indicii preturilor de consum si coeficientii de devalorizare a leului dar nu stiu cum anume sa calculez. Va rog mult ajutati-ma cu sfaturi sau formule.Am tot cautat prin cursurile de la statistica dar nu am gasit. Multumesc mult :lnr (1):

In cazul obligatiunilor de stat (emisiuni standard) in care perioada de detinere a obligatiunii de stat pentru care se datoreaza dobanda excede anul calendaristic, iar plata se efectueaza in anul calendaristic urmator, in formula de calcul a dobanzii la numitor se utilizeaza numarul de zile al anului calendaristic in care se efectueaza plata cuponului.
d) pentru obligatiunile de stat pe termen mediu si lung cu dobanda indexata cu indicele preturilor de consum


z
D = VN x d x ---,
365

unde:
D = dobanda (cuponul);
VN = valoarea nominala totala;
z = numarul de zile pentru care se calculeaza dobanda;
d = rata dobanzii, exprimata procentual cu 6 zecimale, pentru fiecare perioada de calcul a cuponului, calculata ca produs anualizat (P) al celor 6 indici ai preturilor de consum lunari publicati de Institutul National de Statistica plus o marja M care se va determina pentru fiecare perioada dupa formula:

365
d = --- [P (IPCi / 100) - 1] x 100 + M,
z

unde:
i = indicii precizati in prospectul de emisiune a titlurilor de stat, in functie de data de plata a cuponului de dobanda;
IPCi = indicele lunar al preturilor de consum, publicat de Institutul National de Statistica; va fi luat in considerare indicele lunar, indiferent de data din luna la care are loc emisiunea;
M = marja, exprimata procentual, reprezinta elementul in functie de care se va face clasificarea ofertelor.
Pentru indicatori urmaresti link-ul
http://www.insse.ro/cms/rw/pages/comunicat...%20consum.ro.do




#3 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 28 September 2010 - 05:13 PM

LUNA/ANUL Suma de actualizat Coef.de devalorizare a leului Suma actualizata
de referinta -exemplu- față de decembrie 2009

Jan-06 1,000.00 1.2317 1,231.67
Feb-06 1,000.00 1.2288 1,228.77
Oct-07 1,000.00 1.1311 1,131.06


Indicele lunar al preturilor de consum - Rezultatele cautarii
Perioada curenta Perioada de referinta TOTAL IPC (%) IPC Marfuri alimentare (%) IPC Marfuri nealimentare (%) IPC Servicii (%)
2009 - Decembrie 2007 - Octombrie 113,10 108,66 115,27 117,28


sper sa intelegi din exemplul meu

Aceasta postare a fost editata de mihaela_cva: 28 September 2010 - 05:18 PM




#4 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 28 September 2010 - 05:32 PM

mai bine deschizi fisierul atasat, ai un exemplu fata de dec 2009. Nu am reusit sa aranjez mesajul anterior sa poata fi citit. Tu trebuie sa iei in calcul ultima luna disponbila, probabil august 2010.

Fisiere atasate





#5 cristinapop.73

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 29 September 2010 - 01:39 PM

Mii de multumiri mihaela, exemplul tau mi-a fost de mare ajutor, dar unde ai gasit coeficientul de devalorizare pentru ca mie imi trebuie pentru per.martie 2000-iulie 2009?
Multumesc,multumesc..... :biggrin:






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL