Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
monografie infiintare firma - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


- - - - -

monografie infiintare firma

3 replies to this topic

#1 loredana.m

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 18 Postari:

Postat 10 October 2010 - 10:58 AM

Buna ziua,
imi poate spune cineva cum pot inregistra factura -chitanta emisa de orc ptr rezervare denumire firma? factura este emisa pe persoana fizica.

multumesc



#2 silviavasi

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 10 October 2010 - 03:05 PM

Vezi postarealoredana.m, la Oct 10 2010, 10:58 AM, a spus:

Buna ziua,
imi poate spune cineva cum pot inregistra factura -chitanta emisa de orc ptr rezervare denumire firma? factura este emisa pe persoana fizica.

multumesc
Ca si cheltuieli de constituire. Nu conteaza ca este pe PF, aceasta se include in cheltuielile initiale de constituire, astfel:
201 = 404 pentru factura si 404 = 5311 pentru plata.
Raspunsul meu nu este insa un raspuns competent dar eu asa am procedat!




#3 Gianinutza

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 104 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Braila

Postat 12 October 2010 - 01:03 PM

Eu am folosit contul 462, mi se pare mai corect.Si,ai grija, nu deduce tva-ul pentru facturile de la infiintare emise pe numele persoanei fizice, chiar daca e administratorul, ti-l da jos la control.



#4 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 12 October 2010 - 02:54 PM

are dreptul sa deduca si tva
pot fi inregistrate prin 455-asociat si actionar care infiinteaza firma
201=404
404=4551
dupa ce incepe activitatea
6801=2801

Contul 5311 nu ar trebui folosit pt ca firma nu exista in momentul acela si nu are cum sa aiba casierie proprie.

art.145 Cod fiscal-norme
45. (1) În sensul art. 145 alin. (4) din Codul fiscal, orice persoană impozabilă are dreptul să deducă taxa pentru achizițiile efectuate de aceasta înainte de înregistrarea acesteia în scopuri de TVA conform art. 153 din Codul fiscal, din momentul în care această persoană intenționează să desfășoare o activitate economică, cu condiția să nu se depășească perioada prevăzută la art. 1471 alin. (2) din Codul fiscal. Intenția persoanei trebuie evaluată în baza elementelor obiective, cum ar fi faptul că aceasta începe să angajeze costuri și/sau să facă investiții pregătitoare necesare inițierii acestei activități economice. Deducerea se exercită prin înscrierea taxei deductibile în decontul de taxă prevăzut la art. 1562 din Codul fiscal, depus după înregistrarea persoanei impozabile în scopuri de TVA conform art. 153 din Codul fiscal. Prin excepție, în cazul persoanelor impozabile nestabilite pe teritoriul României, se aplică prevederile art. 1472 din Codul fiscal în perioada în care nu au fost înregistrate în scopuri de taxă conform art. 153 din Codul fiscal.

(2) Pentru exercitarea dreptului de deducere prevăzut la alin. (1) trebuie îndeplinite condițiile și formalitățile prevăzute la art. 145 - 1471 din Codul fiscal. Prin excepție de la prevederile art. 155 alin. (5) din Codul fiscal, factura nu trebuie să conțină mențiunea referitoare la codul de înregistrare în scopuri de TVA pentru operațiunile efectuate înainte de înregistrarea în scopuri de TVA a persoanei impozabile conform art. 153 din Codul fiscal.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL