Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Prime salariale - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Prime salariale


9 replies to this topic

#1 gullit

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 18 Postari:

Postat 11 October 2010 - 12:07 PM

Buna ziua!

Am urmatoarea intrebare: Mai multe salariate au 600 lei brut in contractul de munca-cartea de munca. Lunar primesc prime de 365 lei brut, adica realizeaza 965 brut, format din 600 lei brut salariul+365 lei brut prime. Exista vreo problema daca in statul de salariu apare 600 salariul+365 prime, in fiecare luna? Trebuie neaparat act aditional pentru o marire la 965?



#2 mihaela_cva

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2579 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:craiova
  • Interests:gradinarit..de apartament, deocamdata
    calatorii

Postat 12 October 2010 - 02:47 PM

nu
prima e prima si salariu e salariu.
de altfel nu va sfatuiesc sa majorati salariul de incadrare, ulterior va trebuie acordul salariatului pentr a-l diminua




#3 noemih7

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 31 October 2010 - 06:53 PM

Si eu am o intrebare legata de primele de salariu. Trebuie evidentiata vreun fel, printr-o decizie interna sau asa ceva? Am inteles ca act aditional nu trebuie facut asa-i?
Exista o lege care se refera la primele de salariu?
Va multumesc pt. ajutor

Aceasta postare a fost editata de noemih7: 31 October 2010 - 07:02 PM




#4 krystine

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 10 Postari:

Postat 13 April 2011 - 12:18 PM

Buna ziua!
Am urmatoarea problema: pentru primele acordate trimestrial se retine sanatatea si impozitul , incepand cu 1 ianuarie 2011 se retine si CAS ? ... iar unitatea vireaza toate contributiile datorate de angajator (mai putin somajul) pentru prime?
Va multumesc!



#5 Dinu George

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 367 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Timisoara

Postat 15 April 2011 - 03:40 PM

Vezi postareakrystine, la Apr 13 2011, 12:18 PM, a spus:

Buna ziua!
Am urmatoarea problema: pentru primele acordate trimestrial se retine sanatatea si impozitul , incepand cu 1 ianuarie 2011 se retine si CAS ? ... iar unitatea vireaza toate contributiile datorate de angajator (mai putin somajul) pentru prime?
Va multumesc!
Primele sunt tratate din punct de vedere al calculului exact ca si sumele din orele lucrate (se aduna la ele si apoi se aplica toate calculele pt impozit si contributii). Deci si inainte si dupa ian 2011 se retinea totul la acele sume indiferent ca erau prime lunare, trimestriale, semestriale,anuale sau cum or fi.
In mod normal pentru prime nu trebuie acte aditioanel specifice ci un document prin care administratorul, directorul, managerul sau alta persoana din conducere aproba acordarea primei (primelor) unuia sau mai multor angajati (in mod normal cu o anumita ocazie, depasire norma, sarbatori, buna purtare :biggrin: .....)

Iar "pentru primele acordate ..... se retine si CAS ?" si "(mai putin somajul) pentru prime?" sunt intrebari in plus de f.f.f.f.f.f.f.f.f.f.f.f.f multa vreme :thumbup: !



#6 flory82

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 2 Postari:

Postat 04 May 2011 - 03:53 PM

Buna ziua.
Pt primele acordate, am inteles ca trebuie facut un referat, are cineva un astfel de model?
Multumesc

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 21 May 2011 - 10:31 AM
eliminare citare integrala si inutila post anterior




#7 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 21 May 2011 - 12:10 AM

Pt. prime nu e necesar nici un referat, asta e decizia firmei daca le da sau nu , se face doar o decizi in care se acorda prime pentru salariati.



#8 DOL

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:

Postat 08 September 2011 - 11:48 AM

Exista vreo limita (ca valoare sau ca numarul de luni in care se acorda )in acordarea unor prime salariatilor ?
Sporul de vechime se calculeaza si pentru aceste prime sau doar pentru salariul de baza ?
Multumesc.



#9 gramaco

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 266 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Cluj Napoca

Postat 08 September 2011 - 11:56 AM

pt salariul de baza se calculeaza sporul de vechime , pt prime ( premii ) nu.



#10 DOL

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 11 Postari:

Postat 08 September 2011 - 12:01 PM

Vezi postareagramaco, la 08 September 2011 - 11:56 AM, a spus:

pt salariul de baza se calculeaza sporul de vechime , pt prime ( premii ) nu.
Multumesc.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL