Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
ce articol din codul muncii? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


ce articol din codul muncii?


2 replies to this topic

#1 dariaB

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 9 Postari:
  • Interests:vreau sa stiu tot despre contabilitate

Postat 14 October 2010 - 01:56 PM

Buna ziua,


Cu ce articol din Codul Muncii inchid contractul de munca al unei salariate care a adus la firma decizie asupra capacitatii de munca (grad III). Mai trebuie vreo cerere scrisa de catre salariata?


multumesc



#2 marra_2000

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 508 Postari:

Postat 15 October 2010 - 11:50 AM

art 56 lit.d). In ceea ce priveste cererea nu cred sa mai fie nevoie deoarece exista decizia pt pensionare grIII

Codul Muncii
Incetarea de drept a contractului individual de munca
ART. 56
Contractul individual de munca inceteaza de drept:
-----
d) la data indeplinirii cumulative a conditiilor de varsta standard si a stagiului minim de cotizare pentru pensionare sau, dupa caz, la data comunicarii deciziei de pensionare pentru limita de varsta ori invaliditate a salariatului, potrivit legii;

Aceasta postare a fost editata de marra_2000: 15 October 2010 - 11:53 AM




#3 michelav

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 6 Postari:

Postat 30 January 2012 - 01:31 PM

buna ziua,
am si eu oproblema...am terminat concediul de crestere al copilului pe data de 11.01.2012 de 2 ani.
Societatea unde am fost angajata inainte de a naste timp de 12 luni mi-a dat decizia de incetare chiar pe data de 11.01,urmand sa intru in somaj.Dupa ce mi-am intocmit dosarul,la somaj mi-au spus ca de fapt nu pot intra in somaj deoarece am doar 10 luni si 16 zile de cotizatie la ei,legea fiind de 12luni.Nu inteleg cum de nu pot beneficia de somaj dc eu am lucrat 12luni la ac.societate si am beneficiat si de indemnizatia de crestere a copilului?!Ma pot angaja acum pt.2 luni la alta societate pt.a-mi face si aceste zile lipsa pt.a lua somaj???
Contractul de munca mai poate fi inregistart acum la ITM cu data de 11.01 pt.a beneficia de continuitate la aceste 10 luni si 16 zile?Ce trebuie sa fac?Sau nu este necesara continuitatea din data de 11.01?
Multumesc anticipat celor care ma vor lamuri ce trebuie sa fac!





1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL