Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
contributii angajati si angajatori CASS - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


contributii angajati si angajatori CASS


7 replies to this topic

#1 cri5tina

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 17 October 2010 - 05:40 PM

Buna, as avea o intrebare in legatura cu declaratia la CASS pt concediul meu medical.La contributia angajatului suma datorata si suma virata nu trebuie sa fie egala si la angajator la fel? sau daca e cu diferenta, ce suma constituie diferenta?



#2 razvan_g

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 39 Postari:

Postat 20 October 2010 - 09:40 AM

Vezi postareacri5tina, la Oct 17 2010, 06:40 PM, a spus:

Buna, as avea o intrebare in legatura cu declaratia la CASS pt concediul meu medical.La contributia angajatului suma datorata si suma virata nu trebuie sa fie egala si la angajator la fel? sau daca e cu diferenta, ce suma constituie diferenta?


pentru concedii medicale , angajatul nu datoreaza contributia de 5.5% la CASS
angajatorul calculeaza contributia de 5.2% la CASS pentru partea de medical suportata de societate




#3 mmanuela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 18 Postari:
  • Gender:Female

Postat 03 February 2011 - 04:20 PM

IN CAZUL IN CARE UN SALARIAT ESTE IN CONCEDIU MEDICAL CUM SE CALCULEAZA CONTRIBUTIA INDIVIDUALA DE SANATATE 5.5% DUPA ULTIMILE MODIFICARI DIN 2011



#4 cr1st1na

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 295 Postari:

Postat 03 February 2011 - 05:26 PM

....se calculeaza la brut realizat(la zsalariul ptr. zilele lucrate, fara conc med din suportat din fond salarii si suportat din FNUASS...spor la teaba



#5 Fabiu

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 4 Postari:

Postat 05 March 2011 - 12:34 PM

Vezi postareacr1st1na, la Feb 3 2011, 05:26 PM, a spus:

....se calculeaza la brut realizat(la zsalariul ptr. zilele lucrate, fara conc med din suportat din fond salarii si suportat din FNUASS...spor la teaba

Stimata Cr1st1na,
Daca vrei sa ajuti cu ceva pe cineva atunci ar fi bine sa fii mai explicita.
Sa dai raspunsuri clare si scrise corect.
Daca se poate ar fi bine sa dai si un mic exemplu.
Daca esti presata de timp si nu poti sa fii mai explicita atunci lasa pe altcineva sa faca acest lucru.
Poate sunt altii care ar putea da un raspuns complet si la obiect dar pentru ca a raspuns cineva inaintea lor ei vor renunta a se implica.
Dupa ce scrii un raspuns este bine sa-l previzualizezi, sa-l recitesti si sa-l corectezi eventual daca are greseli de ortografie sau nu este suficient de clar.
... Spor la teaba....



#6 dragosdana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 136 Postari:

Postat 06 March 2011 - 07:31 PM

daca sunt angajat cu 2 ore cu salarul minim pe economie la casa de sanatate mai trebuie sa platesc o diferenta? Dar la casa de pensii?



#7 adriana70

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 5 Postari:

Postat 13 April 2011 - 08:08 PM

Buna seara.
As avea si eu nevoie de putin ajutor .In anul 2011 am mai multe indemnizatii de crestere copil( unele vin din anii precedenti altele sunt din anul curent).
Conform ultimelor instructiuni am recalculat bazele ,adica ,am facut media pe ultimele 12 luni si am inmultit-o cu 75%.
As vrea sa stiu daca rezultatul il majorez cu 15 % de la 01.01.2011 conform Legii 285/2010 privind majorarea sal. din sectorul bug.?Daca da, as vrea baza legala.
Va multumesc.



#8 sorinela

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 88 Postari:

Postat 18 August 2011 - 09:54 AM

Buna ziua.

Rog frumos a ma ajuta si pe mine cu verificarea calculului privind restul de plata in urma unui concediu medical de boala in luna. Concediul medical este in perioada 11.07-17.07.2011, cod indemnizatie 01. Salariul brut al salariatului este de 770 lei. Din cele 21 de zile lucratoare aferente lunii iulie, 16 le-a lucrat efectiv si le corespunde suma bruta de 587 lei, iar 5 zile a fost in concediu medical si le corespunde suma de 114 lei.(30,43-media obtinuta pe baza ultimelor 6 luni x 5 = 152 x 75%=114 lei).

Programul meu contabil imi calculeaza automat si concediile medicale si stat de salarii, interventia mea manuala ducand la aparitia unor erori la prelucrarea automata a declaratiei 112.

La concediul medical imi retine doar somaj =1 (114 x 0.5%=1), la CAS nu-mi retine nimic. Am inteles ca si cas trebuie sa fie retinut in suma de 18 lei (2022 x 35%/21x5x10,5%=18). Am completat eu manual suma de 18 lei la cas si mi-a reiesit un net de 95 lei (114-1-18). Nu am lasat 113 cum imi calcula el automat prin retinerea numai a somajului in suma de 1 leu.

Acum, cand descarc concediul medical in statul de salarii, cum este programul meu, imi apare un brut de 701 lei(587+114). Imi retine cas raportat de baza de 587 lei in suma de 62 lei (587x10,5%), somaj in suma de 4 lei (587x0.5%=3 lei + 1 leu din concediul medical pe care mi l-a preluat). La cas nu mi-a preluat interventia mea manuala. Eu am completat tot manual in stat in loc de 62 lei la cas, suma de 80 lei (62+18 de la concediu). Si la CASS este suma de 32 lei (587x5.5%). In urma scaderii contributiilor enuntate, vine un net de 603 lei(701-62-4-32), se retine deducere de 250 lei si vine un net impozabil de 353 lei(603-250), se retine impozit de 56 lei(353 x 16%) si reiese un salariu net de 547 lei (603-56).

Asa imi calculeaza calculatorul. Insa eu cred ca la cas, cum am mai spus, in loc de 62 trebuie 80, in loc de netul de 603 sa fie 585, in loc de 353 net impozabil sa fie 335, in loc de 56 impozit sa fie 54 si in loc de 547 salariu net, sa fie 531.

Problema care intervine este ca daca fac eu corectii manuale imi da eroare la prelucrarea declaratiei 112. Daca nu intervin, imi prelucreaza declaratia, imi apare in ea pozitia contributie angajator sanatate pentru concedii medicale in cazul incapacitatii de munca in suma de 6 lei (114 x 5,5%), insa imi apare urmatoarea atentionare:

A:angajator(1) sectiune angajator C3(1)

Suma suportata din FAAMBP>0 si zile prestatii <>0

Atentionare regula:V19.1:C3_12 si C3_14 sunt simultan 0 sau simultan mai mari ca 0.

Nu stiu daca este calculat corect restul de plata si daca este intocmita corect declaratia 112.

Multumesc tuturor care isi fac timp sa ma ajute si lamureasca!






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL