Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
ajutoare financiare - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


ajutoare financiare

3 replies to this topic

#1 asociatiaFGM

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 19 October 2010 - 01:16 PM

Buna ziua,

Reprezint o asociatie a persoanelor cu handicap, proaspat infiintata.
Asociatia are 42 de membrii dintre care 6 sunt angajti cu carte de munca in cadrul unei sectii productive din cadrul asociatiei. Trimestrial acordam ajutoare financiare (300 lei) fiecarui membru al asociatiei cu exceptia a 2 membrii care sunt persoane fara handicap si sunt angajate in cadrul sectiei productive. Cum se contabilizeaza aceste ajutoare, si ce taxe/contributii datoram statului pt. aceste ajutoare financiare? Pt aceste ajutoare se face stat de plata, sau cum se procedeaza? Aceste ajutoare financiare sunt deductibile sau nu?

Multumesc anticipat, pentru raspunsuri!



#2 asociatiaFGM

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 13 December 2010 - 12:59 PM

Pana in prezent nu am primit nici un raspuns.
Sincer, in octombrie am dat aceste ajutoare financiare pe baza unui tabel. DAR! nu am platit nici un fel de taxe/impozite (asta pt. ca inca nu ne e foarte clar daca trebuie sa platim ceva sau nu).
Daca, totusi cei care stiu, au bunavointa sa ne explice si noua cum trebuie sa procedam cu aceste ajutoare financiare(pentru a intra in legalitate si cu aceste ajutoare pana la sfarsitul lui 2010), v-am fi profund recunoscatori.

MULTUMESC ANTICIPAT pentru amabilitatea de a-mi raspunde!




#3 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 13 December 2010 - 01:57 PM

Pentru persoanele angajate se pot acorda ajutoare sociale in bani, tichete-cadou, tichete de cresa (cu prioritate persoanelor cu dificultati financiare) in limita a 2% din fondul de salarii (cumulat pe tot anul, atat ajutoarele cat si fondul de salarii).
Aceste sume nu se includ in statul de plata. Legea mai mentioneaza posibilitatea acordarii unor cadouri angajatilor (maxim 150 lei/angajat) pentru evenimente deosebite. Citez:
"Cadourile oferite de angajatori în beneficiul copiilor minori ai angajaților, cu ocazia Paștelui, zilei de 1 iunie, Craciunului și a sarbatorilor similare ale altor culte religioase, precum și cadourile oferite angajatelor cu ocazia zilei de 8 martie sunt neimpozabile, în masura în care valoarea cadoului oferit fiecarei persoane, cu orice ocazie din cele de mai sus, nu depașește 1.500.000 lei [vechi]."
Nici acestea nu se includ pe stat (ci se face tabel), cu exceptia sumelor care depasesc 150 lei/angajat.

Pentru membrii asociatiei neangajati cred ca se pot acorda unele avantaje din cotizatii si donatii, daca este in specificul organizatiei (in statut) sa acorde aceste avantaje.
Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#4 asociatiaFGM

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 3 Postari:

Postat 13 December 2010 - 03:07 PM

Multumesc pentru amabilitatea de a-mi raspunde.

Nu avem nici cotizatii in cadrul asociatiei, si nici nu am avut parte inca de donatii.
Aceste ajutoare financiare se adreseaza membrilor asociatiei atat celor angajati in sectia productiva a asociatiei (4) cat si celor care nu sunt angajati in sectia productiva (36).
Cum se procedeaza cu aceste ajutoare financiare - se plateste vreo taxa/impozit pt. aceste sume, pe ce cont e mai bine sa le prind?
Sectia productiva a fost infiintata tocmai pentru a asigura fondurile minime pentru aceste ajutoare materiale si financiare.

Va rog mult, un sfat!?






Similar Topics Collapse

  Topic Forum Deschis de Statistici Ultima postare

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL