Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
pot factura cu cota tva 9%? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


pot factura cu cota tva 9%?


3 replies to this topic

#1 zadana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 17 Postari:
  • Location:BUCURESTI

Postat 21 October 2010 - 01:19 PM

Buna ziua,

Va cer ajutorul in ceea ce priveste facturarea unor servicii de tiparire carti. O societate A care are ca obiect de activitate secundar serviciile de tiparire carti, ziare etc tipareste un numar de carti la o tipografie B ( furnizor care emite factura catre A cu tva 9% ), pe care le factureaza mai departe sub forma de ''servicii tiparire '' catre un client C. Ce cota de tva trebuie sa aplice societatea A in momentul in care factureaza clientului C '' servicii tiparire ''?
Va multumesc anitcipat.



#2 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 21 October 2010 - 05:58 PM

Serviciile se impoziteaza cu 24 %, doar livrarilor de carti, reviste etc. li se aplica cota TVA de 9%.
Eu zic sa studiezi contractul incheiat cu clientul C, precum si cel incheiat cu tipografia B si sa identifici exact daca sunt livrari sau servicii pentru a incadra corect operatiunea in sfera de impozitare a TVA.
Atasez si un doc. cu un art. pe care l-am luat eu de pe net.
Fisier atasat  Tiparire_carti.doc.doc   39K   47 downloads

Dana




#3 zadana

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 17 Postari:
  • Location:BUCURESTI

Postat 25 October 2010 - 06:41 PM

Multumesc foarte mult pentru raspuns.
Asa am sa fac.
O zi buna!



#4 MariucaLuca

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 39 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 14 December 2010 - 02:35 PM

Am si eu o intrebare. Firma la care lucrez s-a hotarat sa vanda diverse chestii pe internet, in principal carti, dar si audiobook-uri, icoane, etc... De asemenea va factura si transportul. Majoritatea clientilor sunt persoane fizice din uniunea europeana. Intebarea mea este: facturez cu tva sau fara? si daca da, tva-ul este 9% pentru carti si 24% pentru celelalte? iar transportul cartilor il facturez tot cu 9%? in codul fiscal scrie ca "livrarea cartilor" se taxeaza cu 9% asa ca as putea interpreta ca si tranportul se incadreaza?
Va multumesc mult.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL