Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Ce functie pot sa ocup? - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Ce functie pot sa ocup?


9 replies to this topic

#1 scorpiutza_leny

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 100 Postari:

Postat 26 October 2010 - 12:11 PM

Am terminat facultatea si materul in stiinte economice, m-am inscris la CECCAR anul acesta si sunt angajata la o firma pe post de contabil. Sunt singura care se ocupa de documentele contabile si mai este o firma angajata care se ocupa de bilant. Lucrez in domeniu de 5 ani. Incepand cu 1 nov vreau sa-mi schimb functia. Pe ce functie as putea sa ma angajez? Sef contabil nu cred ca pot pentru ca nu avem departament contabil fiind singura.... chiar nu stiu. Va rog ajutati-ma



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 26 October 2010 - 12:19 PM

poti sef contabil, mai ales daca o sa faci si bilantul - ce daca nu ai pe nimeni in subordine inca ?? parte din munca ta e de sef contabil si aici ma refer la inchiderile de luna, la stabilirea impozitelor si taxelor de plata, iar daca o sa faci si bilantul atunci chiar ca esti sef contabil.

de ce nu te bagi si la bilant ?? ar trebui sa fie simplu pt tine care ai un nivel de pregatire atat de ridicat in stiinte economice(facultate + master) si 5 ani experienta deja, bilantul nefiind altceva decat o transpunere 80% matematica a balantei in alt format/document.
cred ca si patronului i-ar conveni sa-ti dea banii tie costandu-l per total la fel, nu ? :laugh: ia propune-i asta, te ajut eu la primul bilant daca ai nevoie (aici, pe forum), poate te ajuta si alti colegi ... hai, curaj !! :thumbup: nu uita ca toate programele de conta serioase genereaza o forma generala destul de buna a bilantului, apoi doar trebuie sa ajustezi datele pe ici pe colo daca este necesar. notele explicative la fel ... o sa vezi ca nu e greu pt tine :smile: , baga-te !!

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 26 October 2010 - 12:26 PM




#3 scorpiutza_leny

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 100 Postari:

Postat 26 October 2010 - 02:25 PM

Multumesc mult Otilia! Chiar nu am pe nimeni in subordine si de asta am cerut o parere in legatura cu functia pentru ca mi se pare un pic ciudat... contabil sef ... adica sunt seful meu :) . Sau merge si director economic, chiar nu stiu, in orice caz vreau sa fie ceva pe studii superioare sa capat vechime, ca nu se stie unde voi avea nevoie. Multumesc si pentru ajutorul la bilant. Bilanturi am facut la firme mai mici, cred ca m-as descurca fara probleme si la firma la care lucrez dar avand mai multe domenii de activitate, mai multe incurcaturi inca n-am avut curajul sa-mi asum raspunderea si sa semnez pentru el. Dar in curand o sa-ti cer ajutorul :) .



#4 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 26 October 2010 - 03:41 PM

ca director economic e mult mai pretentios, cred ca inca e devreme sa te bagi la asa ceva daca spui ca firma are mai multe domenii de activitate fiindca tot ce tine de partea economica (nu doar contabila) va trebui sa treaca prin mana si responsabilitatea ta sub semnatura, dar daca crezi ca te descurci e f bine. :thumbup:



#5 Dan I.

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 376 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 26 October 2010 - 03:52 PM

Oarecum off-topic:
Corect se scrie "Functie" si nu "funtie"... probabil din viteza a iesit gresit.

Have fun!
Dan



#6 scorpiutza_leny

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 100 Postari:

Postat 27 October 2010 - 07:31 AM

Da din viteza a iesit asa :thumbup: . Dar economist ma pot angaja?



#7 Dana42

    Membru senior

  • Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2187 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:RO

Postat 27 October 2010 - 10:21 AM

Te poti angaja ca economist din moment ce ai studii superioare economice, dar eu zic ca si Otilia sa preiei si bilantul si sa te angajezi ca si contabil sef, banuiesc ca iti poti aprecia singura capacitatea si vei fi atenta la toate doc. pe care iti pui semnatura si pe care le intocmesti.

Dana




#8 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 27 October 2010 - 12:03 PM

economist te puteai angaja de a 2-a zi dupa ce ai luat examenul de licenta

nu bilantul e problema dificila, ci inreg. corecte in contabilitate (in conturile corecte) - asta e partea f importanta fiindca daca aici lucrurile stau f. bine, bilantul e floare la ureche si atunci de ce sa lasi "prajiturica" gata facuta altuia care doar ii mai pune un pic de frisca deasupra - dar zice ca-i prajitura lui, cand poti tu sa-i pui si sa o papi numai tu daca tot ai facut-o cam toata ?? :thumbup:
uita-te, de curiozitate, in programul de bilant al MF si o sa vezi cum se face baza bilantului = se preiau, pur si simplu, datele din balanta (rulaje venituri si chelt + soldurile celorlalte conturi), apoi programul face tot restul MATEMATIC si iti scoate forma bruta a bilantului care poate fi forma finala daca nu ai datorii neachitate la termen. daca ai, atunci te duci in fisa conturilor respective si vezi cu cat s-a depasit termenul la fiecare in parte, le grupezi asa cum cere formularul 30 si asta-i tot. de asemenea, daca ai datorii cu scadenta > 1 an (de regula la credite si la ct. 4551), atunci scoti suma din total datorii ce trebuie platite < 1 an unde se grupeaza ele automat si o muti mai jos cu 1-2 randuri - la datorii ce trebuie platite > 1 an ...
notele explicative se genereaza tot automat, apoi mai umbli la ele daca e nevoie fiindca tot tu stii cel mai bine ce-i in contabilitatea firmei - nu firma de conta :biggrin:

ce te sfatuiesc : descarca-ti programul de bilant 2009 de pe site-ul MF si incarca in el balanta la 31.12.2009 (ruleaza pag. pana jos, ca acolo e modulul de incarcare, fi f atenta la sume si la rotunjiri), apoi joaca-te acolo cu bilantul asa cum ti-am zis, adica fa un bilant fara nici un risc = in avanpremiera ca sa vezi cum functioneaza si o sa ma pupacesti pt. sfat cand o sa te convingi ca te descurci f bine :smile: si nu te speria daca iti vor aparea necorelari fiindca e f probabil ca ele sa fie dif de cate 1-2 lei din rotunjiri - uita-te cu atentie la sumele care sunt necorelate ca sa-ti dai seama despre ce dif e vb, apoi aranjeaza dif astea in fct de randurile unde apar si vei vedea ca o sa dispara si totul va fi ok !!

ia incearca cand ai timp de asa ceva si revino sa ne spui cum a fost ...

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 27 October 2010 - 12:17 PM




#9 ionuca

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 57 Postari:
  • Gender:Female

Postat 27 October 2010 - 02:13 PM

Oare nu conteaza, tinand seama ca sunt totusi diferite cerintele:

Contabil sef (Subgrupa majora 12, Grupa minora 123, Grupa de baza 1231)
Nivelul de instruire: - (nedefinit; superior dar nu neaparat)

Economist in industrie (Subgrupa majora 24, Grupa minora 244, Grupa de baza 2441)
Nivelul de instruire: 4 (studii superioare)

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 27 October 2010 - 03:38 PM
eliminare citare inutila mesaj anterior




#10 Florin_76

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1877 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 01 November 2010 - 10:30 PM

Sunt diferite din punctul de vedere al ITM nu al legii contabilitati , asa ca daca are licenta de economist poate lucra pe oricare din functii.






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL