Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
repartizare profit din contul 1068 - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


repartizare profit din contul 1068


3 replies to this topic

#1 Lupan Alina

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 12 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Baia Mare
  • Interests:contabilitate, stiinte economice

Postat 14 October 2010 - 11:57 AM

Am sold creditor la ct. 1068 (alte rezerve) care e format din profitul net al anilor anteriori, 2006, 2007, 2008.
as putea cumva sa folosesc aceste rezerve constituite si neutilizate?



#2 nopris

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1575 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:A invata mai mult unii de la altii si a deveni mai priceputi si mai buni.

Postat 14 October 2010 - 10:28 PM

Vezi postareaLupan Alina, la Oct 14 2010, 12:57 PM, a spus:

Am sold creditor la ct. 1068 (alte rezerve) care e format din profitul net al anilor anteriori, 2006, 2007, 2008.
as putea cumva sa folosesc aceste rezerve constituite si neutilizate?
Nu trebuia pus profitul in 1068 ci trebuia lasat nerepartizat in 1171.
Se poate scoate din 1068 dar nu cred ca pentru repartizare de dividende ci pentru:
- acoperirea unor pierderi din anii anteriori;
- majorarea capitalului;
- folosirea la consolidari sau reorganizari.
Pentru alte scopuri nu cunosc, dar parca citeam candva ca scoaterea din rezerve este supusa impozitarii.
Ti-ai putea asuma riscul sa consideri contarea 1171=1061 ca eronata si s-o stornezi, bazandu-te pe Hotarari AGA ca profitul din anii respectivi ramane nerepartizat.

Drumul catre fericire nu se afla in a face ceea ce iti place, ci in a-ti place ceea ce trebuie sa faci! (Sai Baba)



#3 gaby1887

    Nou

  • Members
  • Pip
  • 8 Postari:

Postat 03 November 2010 - 01:14 PM

Si eu amo situatie cumva asemanatoare, insa din fericire nu e control fiscal :thumbup:
Am in contul de rezerve, 1068, o suma mare provenita din profitul net al anilor precedenti, lasat de asociati in firma. Asociatii vor acum sa retraga aceasta suma.
Am mai cautat pe internet, am gasit ca se poate face din moment ce AGA hotaraste, inregistrarile contabile fiind:
1068 = 457, suma care se distribuie ca dividende prin hotarare AGA
457 = 446, impozitul pe dividend, de 16%
si bineinteles plata:
446 = 5121
457 = 5121

A mai facut cineva asa ceva?
Vi se pare corect?

Vezi si http://www.contabilu...?pag=a&aid=1850



#4 mutual

    Membru junior

  • Members
  • Pip
  • 302 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti
  • Interests:XBOX 360 ONE, TRAVELLING

Postat 03 November 2010 - 08:32 PM

Vezi postareaLupan Alina, la Oct 14 2010, 11:34 AM, a spus:

motivul de fapt -contribuabilul nu a calculat , evidentiat si achitat catre bugetul de stat impozitul aferent dividendelor ridicate de catre administrator.
temeiul de drept- lg. 571 / 2003 art. 67 alin. 1 Veniturile din dividende se impun cu cota de 16 %.
suma impozitata e mai mare de 5.000 euro

Exact aici este greseala de interpretare si abuzul in serviciu, considerandu-se ca s-au distribuit dividende, ceea ce in nu se poate dovedi ca s-a intamplat. Mai mult, inspectorii trebuiau sa respecte:

Legea 31/90

Art. 67.

(3) Nu se vor putea distribui dividende decât din profituri determinate potrivit legii.
(4) Dividendele plătite contrar dispozițiilor alin. (2) și (3) se restituie, dacă societatea dovedește că asociații au cunoscut neregularitatea distribuirii sau, în împrejurările existente, trebuiau să o cunoască.
(5) Dreptul la acțiunea de restituire a dividendelor, plătite contrar prevederilor alin. (2) și (3), se prescrie în termen de 3 ani de la data distribuirii lor.


Deci puteau cere restituirea avansurilor in cel mai rau caz, in niciun caz sa pretinda plata pentru venituri nerealizate din dividende. Trebuia contestat actul.






Similar Topics Collapse

1 useri citesc topicul

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL