Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri.
Acest site foloseste Cookie-uri, conform noului Regulament de Protectie a Datelor (GDPR), pentru a va asigura cea mai buna experienta online. In esenta, Cookie-urile ne ajuta sa imbunatatim continutul de pe site, oferindu-va dvs., cititorul, o experienta online personalizata si mult mai rapida. Ele sunt folosite doar de site-ul nostru si partenerii nostri de incredere. Click AICI pentru detalii despre politica de Cookie-uri. Sunt de acord cu politica de cookie
Lansare proiect - Forum 100% contabilitate - Conta.ro

Salt la continut


Lansare proiect


5 replies to this topic

#1 conta_ro

    Membru activ

  • Members
  • PipPipPip
  • 1223 Postari:
  • Gender:Male
  • Location:Bucuresti

Postat 04 November 2010 - 07:21 PM

Conta.ro isi doreste un pas inainte in sprijinirea comunitatii contabile si de aceea vrem sa va cunoastem doleantele privind legislatia actuala, in vederea promovarii modificarilor legislative dorite.

Credem ca putem sprijini si contribui la realizarea ajustarilor legislative necesare unui cadru legal mai limpede si mai usor de aplicat, astfel incat contabilii sa aiba instrumente de lucru corecte si fara echivoc.
Prin urmare va punem la dispozitie site-ul, facandu-va partasi directi ai acestui proiect, solicitandu-va sa mentionati si sa comentati modificarile legislative pe care le considerati necesare pt. mai buna desfasurare a activitatii voastre.

Portalul conta.ro crede ca poate avea instrumentele de promovare la nivel legislativ spre a va duce propunerile cat mai aproape de forul decizional competent.

Toata aceasta activitate se va face absolut GRATUIT si de aceea participarea voastra online nu va comporta nici un fel de costuri materiale personale. Avem, insa, nevoie sa va implicati activ, aici, pentru a putea realiza impreuna o ierarhie a articolelor legislative de modificat, drept pentru care aceasta sectiune se va baza pe propuneri si comentarii aferente, insotite de voturile exprimate in chestionarele ce vor insoti fiecare topic, punctual.

Va asteptam opiniile, cu mare interes ! :smile:
conta_ro



#2 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 04 November 2010 - 11:40 PM

din mesajele postate recent (si sterse pt reclama neautorizata, clonare conturi) vad ca pe unii ii doare rau aparitia acestui proiect pe conta.ro !
so what ??? :thumbup:
nimeni nu va opreste sa va manifestati pe taramul asta unde doriti, asa cum puteti !

deci ... relax, e loc mult sub soare !! :biggrin:

Aceasta postare a fost editata de Otilia Alupei: 05 November 2010 - 09:54 AM




#3 catamari

    Nou

  • Nou venit
  • Pip
  • 1 Postari:

Postat 05 November 2010 - 06:12 AM

Buna, de cateva ori in experienta mea am incercat sa renunt la meseria asta super frumoasa intr-un cadru clar si corect. In hatisul acesta de legi, norme, coduri, reguli am senzatia ca foarte multa lume munceste si castiga degeaba. Imi amintesc ca mult timp in urma nici nu existau facultati de economie, era doar un simplu colegiu economic de 3 ani. Si bunicul meu spunea ca sa aduni si sa scazi nu e o meserie. Totusi "legislativul" a reusit sa construiasca un sistem de legi care complica inutil viata noastra in general si cea contabila in special. Ar fi multe de spus despre legea romaneasca in general si cea contabila in special. Ii rog pe toti cei care pot, sa simplifice legile cat mai mult si mai clar. Un contabil nu poate face fata la cate documente, rapoarte trebuie intocmite pe langa actele in sine: facturi, chitante, etc. Imi doresc din suflet sa se schimbe toate aceste mormane de legi, norme, reguli si sa fie toate mult mai simple si mai clare. La fel si cu taxele. Ar trebui toate eliminate si infiintata o singura taxa: taxa pe profit net. Si inca un lucru: sa ramana stabile cel putin 50 de ani :). Chiar nu vreau sa mai aud de modificari de legi tot timpul. Poate atunci meseria de contabil va fi cu adevarat una frumoasa. Si inca ceva, cred ca cel care se gandeste sa simplifice legea ar trebui mai intai sa citeasca atent Biblia, acolo sigur va gasi solutiile clare si simple ale contabilitatii.

Salut!



#4 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 05 November 2010 - 09:37 AM

dragilor, va rog mult sa va scrieti propunerile in topice separate, cu chestionar, ca sa putem vota la fiecare in parte.
daca nu va descurcati cu chestionarul, va ajut eu (vi-l pun eu), doar sa-mi spuneti cum vreti sa arate sau sa-mi lasati mana libera sa decid eu.

va multumesc pt implicare. :thumbup:



#5 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 05 November 2010 - 12:18 PM

inca o atentionare : va rog sa faceti propuneri punctuale, NU de genul general "sa se simplifice contabilitatea", sau "sa se dea amenzi mici pt abateri minore "...

deci, concret : ce anume sa se simplifice in contabilitate, care amenzi sa se diminueze si cu cat ...

numai bine. :smile:



#6 Otilia Alupei

    Membru senior

  • Nou venit
  • PipPipPipPipPipPip
  • 16663 Postari:
  • Gender:Female
  • Location:Bucuresti

Postat 11 November 2010 - 10:04 PM

dragilor, :biggrin:

proiectul prinde "viata", va marturisesc ca va apreciez mult - pe cei care ati votat si, mai ales, ati comentat concret.

nu am nici un merit in faptul ca sunteti de toata isprava, dar va jur ca sunt mandra de voi, ca fac parte dintr-un asemenea grup profesional ... :thumbup:






Similar Topics Collapse

2 useri citesc topicul

0 membri, 2 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Cometa SQL